Zalecenia po botoksie – Jak dbać o skórę?

zalecenia po botoksie

Korekcja zmarszczek toksyną botulinową tzw. botoks jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Po botoksie należy stosować się do zaleceń lekarza, dzięki temu zabieg nie niesie ryzyka powikłań. Jakie są zatem zalecenia po botoksie?

Botoks – Zasada nr 1
Po botoksie nie można się schylać i kłaść przez minimum 4 godziny

Przyjmuje się, że po botoksie nie wolno się położyć ani schylać przez minimum 4 godziny. Oznacza to w praktyce, że powinniśmy przyjąć np. pozycję siedzącą. Żartobliwie zalecamy naszym pacjentkom obejrzenie filmu w domu ponieważ właśnie to jest bezpieczna pozycja głowy. Oczywiście można wykonywać też inne czynności, niemniej jednak zaczytanie się w książce z głową pochyloną do dołu nie jest wskazane.

Głównym powodem tego zalecenia jest fakt, że botoks “rozprowadza” się w skórze i w mięśniu i chcemy mieć pewność, że rozprowadzi się w prawidłowy sposób i w prawidłowym kierunku.

Ponadto jeżeli po zabiegu pacjent/pacjentka zaśnie nie jest w stanie kontrolować pozycji snu oraz może nieświadomie ucisnąć obszar poddany zabiegowi.

Botoks – Zasada nr 2
Tylko bez paniki!

Efekt działania botoksu rozwija się od 4 do 14 dni. Nie jest widoczny natychmiast, następuje stopniowo. U jednych pacjentów pełny efekt można zaobserwować bardzo szybko inni muszą być nieco bardziej cierpliwi. Co więcej, czasami u tego samego pacjenta efekt może być widoczny w różnym odstępie czasu.

Najszybciej działaniu toksyny botulinowej poddają się słabsze mięśnie, dlatego jeżeli wykonujemy zabieg na okolicy czoła i wokół oczu na początku może wydawać się nierównomierny. To jest zupełnie naturalne.

Pełny równomierny efekt unieruchomienia mięśni powinien być widoczny po 14 dniach. Jeżeli po tym czasie nadal widoczna jest ruchomość mięśni lub asymetria należy zgłosić się na kontrolę w celu dostrzyknięcia botoksu.

Botoks – Zasada nr 3
Przez 14 dni po botoksie nie wykonuj innych zabiegów kosmetycznych.

Okolica poddana zabiegowi nie powinna być masowana, dotykana ani poddawana innym zabiegom. Rozgrzanie skóry, działanie laserów lub fal radiowych może sprawić że toksyna nie zadziała. Nałożenie kwasu na podrażnioną iniekcjami skórę może dodatkowo podrażnić.

Dlatego uznajemy złotą zasadę – zrób sobie 14 dniową przerwę od innych zabiegów kosmetycznych.

Z czym zatem można połączyć botoks ? Otóż z innymi zabiegami na twarz np. z wypełnieniem kwasem hialuronowym o ile nie obejmuje tego samego obszaru co korekcja toksyną, z mezoterapią igłową i tutaj obowiązuje ta sama zasada. Co najważniejsze, mezoterapię lub wypełnienie powinien wykonać ten sam lekarz, ponieważ to właśnie On najlepiej wie jakie obszary należy pominąć.

Botoks – Zasada nr 4
Robiłaś/eś botoks – nie leć

Bo botoksie nie wolno latać samolotem, odstęp od zabiegu do lotu powinien wynieść minimum 24 godziny.

Zmiany ciśnienia podczas lotu mogą niekorzystnie wpłynąć na działanie toksyny.

Botoks – Zasada nr 5
Czy można ćwiczyć po botoksie ?

Oczywiście, że tak! Tylko nie od razu !

Po zabiegu przez 24 godziny pacjent nie powinien chodzić na siłownię, uprawiać intensywnego sportu, pływać lub po prostu doprowadzać do pocenia się skóry. W następnej dobie i kolejnych 7 można uprawiać lekkie ćwiczenia fizyczne, a po tygodniu można wrócić do naturalnej aktywności sportowej.

Należy pamiętać, że toksyna botulinowa nie lubi wysokich temperatur. Częste korzystanie z sauny, solarium i opalanie skrócą efekty zabiegu.

Botoks – Zasada nr 6

Czy po botoksie można używać kosmetyki i kremy?

W pierwszej dobie po wykonaniu botoksu zalecamy używanie łagodnych środków do mycia twarzy, unikanie uciskania i masowania skóry. Przez 24 godziny nie powinno się wykonywać makijażu.

W kolejnych dobach można wrócić do dotychczasowej pielęgnacji skóry.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o botoksie zobacz film z zabiegu i posłuchaj wskazówek naszego lekarza: Korekcja zmarszczek botoksem

Autor: Ewelina Kreft kosmetolog, koordynator Kliniki Anti-Aging Invicta