Jakie zabiegi na twarz po 40. roku życia?

zabiegi na twarz po 40

Czterdziestka to piękny wiek i jednocześnie najlepszy czas, żeby skupić się na swoich potrzebach i zacząć spełniać marzenia. Jednak mimo tego, że wciąż czujemy się młodo i atrakcyjnie, to skóra powoli zaczyna zdradzać nasz wiek metrykalny. Coraz częściej pojawiają się na niej zmiany nieodłącznie związane z procesem starzenia, takie jak: utrwalone zmarszczki mimiczne, utrata jędrności, przebarwienia, czy utrata owalu twarzy. Nie da się wprawdzie oszukać natury, jednak dzięki dobrodziejstwom dzisiejszej medycyny estetycznej można skutecznie spowolnić proces starzenia się skóry i zminimalizować jego skutki. Jakie zabiegi na twarz po 40. roku życia sprawdzą się najlepiej?

Jaka jest kondycja skóry po 40. roku życia?

Każdy etap naszego życia jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Po 40. roku życia wiele z nas odnajduje swoją właściwą drogę i czuje się ze sobą tak dobrze, jak nigdy dotąd. Dzieci są już w dużej mierze samodzielne, a życie zawodowe ustabilizowane. W końcu jest moment na to, żeby więcej czasu poświęcić swoim pasjom oraz dbaniu o swoje ciało, dlaczego? Ponieważ po przekroczeniu 40-stki skutki starzenia się skóry zaczynają przybierać na sile.

Skóra przechodzi różne etapy i podobnie jak my rozwija się, dojrzewa. Przy czym, w czwartej dekadzie życia ulega diametralnej zmianie, co spowodowane jest niedoborem w organizmie żeńskich hormonów estrogenu i progesteronu. Jest to również okres, w którym kobiety zaczynają przechodzić perimenopauzę, poprzedzajacą menopauzę, co prowadzi do prawdziwej rewolucji. Bardziej dokuczliwe stają się nie tylko same typowe dla menopauzy objawy, coraz niższy poziom żeńskich hormonów powoduje również widoczne zmiany w strukturze skóry. Słabszy staje się jej płaszcz wodno-lipidowy. Przez co skóra nie tylko ma większa skłonność do przesuszania (nawet jeśli wcześniej była tłusta), ale również staje się mniej odporna na szkodliwe promieniowanie UV i inne niebezpieczne czynniki zewnętrzne.

Ponadto skóra przestaje być dobrze napięta i elastyczna, przez co zaczyna zacierać się owal twarzy, a pod oczami pojawiają się obrzęki i cienie. Oprócz drobnych zmarszczek, które pojawiają się już po 30-stce, na twarzy zauważyć można głębsze zmarszczki, takie jak: zmarszczki marionetki czy bruzdy nosowo-wargowe. Ich przyczyną jest przede wszystkim osłabienie zdolności regeneracyjnych naskórka, co związane jest ze stopniowym zanikaniem włókien kolagenowych. Nasz organizm nie jest już bowiem w stanie wytwarzać kolagenu niezbędnego do zachowania młodzieńczego i jędrnego wyglądu skóry. Po 40. roku życia coraz liczniej pojawiają się zmiany barwnikowe i rozszerzone naczynka.

Jak prawidłowo dbać o skórę po 40. roku życia?

Wygląd skóry osoby po 40-stce w dużym stopniu zdeterminowany jest dotychczasowym trybem życia oraz zaniedbaniami w dotychczasowej pielęgnacji skóry. Niewłaściwa dieta, nadmierne opalanie i nieodpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, stres, to wszystko ma ogromny wpływ na jej kondycję. Aby jak najdłużej cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem skóry należy poświęcić jej pielęgnacji więcej czasu i uwagi. Dostarczając przede wszystkim odpowiednich składników odżywczych i pamiętając o jej właściwym nawilżeniu. Kosmetyki przeznaczone do skóry dojrzałej powinny zawierać takie składniki aktywne, jak: retinol, peptydy, koenzym Q10, ceramidy, kwas hialuronowy i kompleks witamin (A, C i E).

Ponadto niezwykle ważna jest właściwa ochrona skóry przed działaniem czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, niskie temperatury, spaliny, smog), oraz dbanie o nią od środka (poprzez zbilansowana dietę i regularne nawadnianie organizmu). Podstawą pielęgnacji skóry twarzy po 40. roku życia jest także jej dokładne i regularne oczyszczanie. Niezależnie zatem od rodzaju skóry należy stosować peeling, który złuszcza naskórek na twarzy i pobudza ją w ten sposób do produkcji nowych komórek. Do wyboru są peelingi mechaniczne (mikrodermabrazja diamentowa, peeling kawitacyjny) lub peelingi chemiczne – kuracje kwasowe, które nie tylko oczyszczają skórę bez jej podrażnienia, ale również ją odświeżają, nawilżają i odmładzają (peelingi oczyszczające mlekowe/azelainowe). Szczególnie polecane dla skóry po 40-stce są zwłaszcza te ostatnie.

Jakie zabiegi na twarz po 40. roku życia?

Jednak oprócz systematycznej, prawidłowej pielęgnacji skóry w domowym zaciszu, ważną rolę odgrywają również regularne wizyty u kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Wśród zabiegów odmładzających na twarz po 40-stce, które szczególnie zalecane są kobietom i mężczyznom w tym wieku, wyróżnić należy przede wszystkim:

Cosmelan® – usuwanie przebarwień

Przyczyn pojawienia się przebarwień na skórze może być wiele, do najczęstszych z nich zalicza się te będące wynikiem działania promieni UV lub przebytym trądzikiem oraz stosowaniem niektórych leków, czy kosmetyków. Towarzyszyć mogą one również zmianom hormonalnym, które dotykają kobiety po 40-stce, to właśnie wtedy na skórze pojawia się coraz więcej uciążliwych przebarwień. Najskuteczniejszym i najpopularniejszym obecnie zabiegiem usuwającym przebarwienia, w tym plamy barwnikowe pochodzenia hormonalnego, jest Cosmelan®, który jest bezbolesny i trwa tylko 30 minut. Ponadto nadaje on skórze witalności i blasku oraz redukuje objawy starzenia, delikatnie spłycając zmarszczki.

Mezoterapia odmładzająca osoczem bogatopłytkowym – Mesoskin

Kolejnym skutecznym zabiegiem odmładzającym na twarz po 40. roku życia, jest mezoterapia igłowa. W kosmetologii i medycynie estetycznej wyróżnia się wiele jej rodzajów, w tym mezoterapię mikroigłową Dermapen (w naturalny i kontrolowany sposób stymuluje ona skórę do przebudowy i zagęszczenia), czy mezoterapię igłową (np. mezoterapię Hydrobooster), która jest idealnym zabiegiem dla skór dojrzałych 45+ oraz skór wiotkich z widocznymi oznakami starzenia. Do mezoterapii wykorzystywać można nie tylko ampułki witaminowe, ale i osocze bogatopłytkowe, które otrzymuje się z własnej krwi pacjentki. Płytki krwi (trombocyty) nie tylko odgrywają kluczową rolę w procesie krzepnięcia, ale są bardzo ważne dla regeneracji komórek skóry. Uzyskany po odwirowaniu krwi preparat zawiera czynniki wzrostu, które m.in.:

  • stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka;
  • pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu;
  • stymulują syntezę DNA;
  • pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej;
  • aktywują mikrokrążenie.

Laserowe odmładzanie okolic oczu

Skóra wokół oczu jest dużo cieńsza i delikatniejsza niż w przypadku innych partii twarzy czy ciała. Ponadto, zawiera ona niewielką ilość warstwy podskórnej i pozbawiona jest gruczołów potowych. Występuje w niej również niewielka ilość gruczołów łojowych. Wszystko to sprawia, że jest znacznie bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Pierwsze objawy starzenia się skóry wokół oczu zaczynają pojawiać się ok. 25. roku życia, a znacznie przyspieszają po 40-stce. Znakomitym sposobem na jej poprawienie jest laserowe odmładzanie okolic oczu. W naszej Klinice Anti-Aging używamy jednego z najlepszych laserów frakcyjnych: Lutronic, który daje rewelacyjne efekty skracając okres gojenia skóry do absolutnego minimum. Zabieg ten wykonywany jest w obrębie nieruchomej części górnej powieki, kurzych łapek oraz dolnej powieki, a pierwsze zauważalne efekty są już po 14 dniach, pełne natomiast po 3 miesiącach.

Botoks – zabieg na twarz po 40. roku życia

Wiele kobiet po przekroczeniu 40. roku życia coraz częściej zastanawia się nad tym, czy to już odpowiedni wiek, kiedy warto skorzystać z tak popularnego obecnie botoksu? Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak! Z powodzeniem można już bowiem stosować korekcję zmarszczek toksyną botulinową znacznie wcześniej, bo nawet w wieku 20, czy 30 lat. Ważne jest jednak, jak zresztą w przypadku wszystkich wcześniej wymienionych zabiegów na twarz po 40, aby odbywało się to w profesjonalnej klinice przez doświadczonego lekarza. Ponieważ dzięki temu możemy mieć pewność, że efekt będzie subtelny i naturalny, a nasza twarz nie będzie przypominać woskowej maski. Przy użyciu botoksu można zniwelować m.in. zmarszczki poprzeczne na czole, “lwią zmarszczkę”, “kurze łapki”. Aplikacja toksyny botulinowej jest szybka i praktycznie bezbolesna. Efekt natomiast utrzymuje się około 4-6 miesięcy i następnie stopniowo ustępuje.

Z każdymi kolejnymi urodzinami przybywa nam zmarszczek. Jednak, o ile po 20-stce i 30-stce, pielęgnacja skóry polega głównie na ich zapobieganiu (sprawdź: zabiegi odmładzające na twarz po 30-stce), to już po 40. roku życia konieczne jest podjęcie skutecznych działań, które pomogą nam je spłycić i zmniejszyć. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna daje nam do dyspozycji szeroki wachlarz zabiegów odmładzających na twarz po 40. roku życia, które pozwolą nam odjąć kilka lat i sprawią, że zachowamy młody i zdrowy wygląd przez kolejne lata.