Zabiegi odmładzające dla mężczyzn

zabiegi odmładzające dla mężczyzn

Od dawna już, dbanie o swój wygląd nie jest domeną wyłącznie samych kobiet. Coraz częściej bowiem zadbana skóra twarzy, dłoni czy piękne i zdrowe włosy u mężczyzny stają się jego atutem i wizytówką, nie tylko w kontaktach międzyludzkich, ale i biznesowych. Nie powinien zatem dziwić fakt, że z roku na rok, liczba panów korzystających z dobrodziejstw zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej sukcesywnie rośnie. Sprawdźcie koniecznie, jakie zabiegi odmładzające dla mężczyzn cieszą się największą popularnością i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Aktywny tryb życia ma niekorzystny wpływ na wygląd skóry

Świat pędzi do przodu coraz szybciej, co sprawia, że mężczyźni mają znacznie mniej czasu na odpoczynek, czy rozwijanie swoich zainteresowań niż kiedyś. Niestety aktywny tryb życia w tym stres, pośpiech, brak snu i ruchu, czy niewłaściwa dieta, nie tylko mają niekorzystny wpływ na zdrowie, ale i wygląd skóry. Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej, mężczyźni w Polsce pracują średnio o 5,6 lat dłużej niż jeszcze w 2010 roku (obecnie 36,3 lata). Dlatego też wielu z nich, aby zrelaksować się po ciężkim dniu pracy i zadbać o swoją skórę nie tylko więcej czasu poświęca jej codziennej domowej pielęgnacji, ale i coraz chętniej korzysta z profesjonalnych zabiegów odmładzających, oczyszczających, czy nawilżających.

Skóra jest największym organem naszego ciała, której powierzchnia wynosi od 1,5 do 2 m². Co ważne, dzięki temu, że składa się z kilku, wyspecjalizowanych warstw, pełni wiele funkcji. Chroni nasz organizm przed szkodliwymi wpływami z zewnątrz (promieniowaniem słonecznym, temperaturą), a nieuszkodzona jest barierą ochronną przed różnego rodzaju patogenami chorobotwórczymi (w tym bakteriami, wirusami, czy grzybami). Ponadto skóra jest głównym regulatorem temperatury ciała oraz gospodarki wodno-elektrolitowej, a także ważnym narządem zmysłu czucia i dotyku.

Czym charakteryzuje się skóra mężczyzn?

Okazuje się jednak, że pomimo podobnej budowy skóry oraz pełnienia przez nią tej samej funkcji, skóra męska różni się od skóry kobiecej. Czym? Przede wszystkim: grubością, dynamiką starzenia, pracą gruczołów łojowych, zagęszczeniem naczyń krwionośnych i występowaniem większej ilości owłosienia na twarzy (przez co mężczyźni stykają się ze specyficznymi problemami takimi jak: zapaleniem mieszków włosowych w obrębie brody, policzków czy szyi). Męski naskórek jest zdecydowanie (bo aż o 25%) grubszy i mocniejszy od kobiecego, za co odpowiadają androgeny (męskie hormony płciowe). Dzięki temu, skóra mężczyzn jest bardziej odporna na działanie słońca, wiatru, zimna oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto w jej warstwie rogowej znajduje się więcej zrogowaciałych komórek, co sprawia, że jest ona bardziej szorstka i mniej przyjemna w dotyku niż skóra kobieca.

Co istotne, testosteron ma również korzystny wpływ na produkcję kolagenu, którego poziom obniża się z wiekiem stopniowo, w przeciwieństwie do kobiet, u których zmiany te są bardziej gwałtowne (zwłaszcza w okresie menopauzy). Dodatkowo, w skórze właściwej mężczyzn występują włókna sprężyste o bardziej ciasnym splocie. Wszystko to sprawia, że zmarszczki na twarzy pojawiają się u nich nieco później niż u kobiet. Panowie mogą cieszyć się dłużej gładszą cerą jeszcze z jednego powodu, otóż większe są u nich brodawki skóry właściwej, dzięki czemu lepsze jest u nich mikrokrążenie krwi (skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona). Natomiast w przeciwieństwie do kobiet, wcześniej widoczne są u nich zmarszczki mimiczne, na co wpływ ma aktywność mięśni przywłosowych, których posiadają o piętnaście razy więcej, niż panie.

Kolejną różnicą jest również większe owłosienie i gruczoły łojowe, przez co mężczyźni częściej doświadczają problemu błyszczenia, rozszerzonych porów i zmian trądzikowych. Różnice te dostrzegalne są zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy to wzmożone wydzielanie testosteronu powoduje, że gruczoły łojowe i potowe mają zwiększoną aktywność, przez co trądzik ma ostrzejszy przebieg. Panowie cechują się również ciemniejszym odcieniem skóry, ponieważ ze względu na większą aktywność melanocytów, ich cera łatwiej się opala (przy czym nie mają oni taki skłonności do przebarwień jak panie).

Jakimi domowymi sposobami mężczyzna powinien dbać o swoją skórę?

Ze względu na powyższe różnice, pielęgnacja skóry u mężczyzn będzie przebiegać inaczej niż w przypadku kobiet. Częstym błędem jest też myślenie, że skoro męska skóra jest grubsza, to ma większą odporność na czynniki zewnętrzne. Nie jest to oczywiście prawdą, warto tu bowiem zwrócić uwagę na to, że pomimo skłonności do przetłuszczania (czyli teoretycznie lepszego nawodnienia), panowie często zmagają się z problem jej przesuszania. Najczęściej wynika to z oddziaływania takich czynników, jak: zanieczyszczenie środowiska, nadmierne ogrzewanie, czy klimatyzacja.

Niekorzystny wpływ na jej stan ma również źle zbilansowana dieta (w tym używki), brak odpowiedniej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Często również dochodzi do jej podrażnień (np. w trakcie golenia). Wszystko to powoduje, że z wiekiem skóra mężczyzn traci swoją elastyczność i jędrność oraz pojawiają się na niej zmarszczki. Tak więc, aby jak najdłużej utrzymać skórę w dobrej formie należy więcej uwagi poświęcić jej codziennej pielęgnacji. Co ważne, nie korzystając z kosmetyków swoich partnerek, czy córek, ale stosując preparaty przeznaczone dla potrzeb męskiej skóry. Jak zatem powinna wyglądać jej prawidłowa pielęgnacja? Otóż powinna ona przebiegać w następujący sposób:

  • po pierwsze – na przemywaniu skóry twarzy podczas porannej i wieczornej toalety, nie tylko wodą, ale i w zależności od jej rodzaju odpowiednimi preparatami (a nie mydłem, żelem do mycia ciała, czy szamponem). W tym celu zaleca się stosowanie żelu do mycia twarzy czy też mleczka nawilżającego, które nie będzie przesuszać naskórka mającego skłonność do nadmiernego rogowacenia. Po przetarciu skóry tymi preparatami dobrze jest zastosować tonik przywracający skórze jej prawidłowe pH;
  • po drugie – wszystkie kosmetyki stosowane zarówno podczas golenia zarostu, jak i nakładane tuż po jego zakończeniu, nie powinny zawierać takich składników jak mydło, czy alkohol, ponieważ mogą one podrażniać skórę i zmienić jej odczyn pH. Dobrze jak w piance do golenia znajdują się składniki zmiękczające skórę (takie jak np. glicerol). Natomiast po goleniu znacznie lepiej sprawdzą się emulsje, balsamy lub kremy, które mają właściwości łagodzące i nawilżającę (np. z wyciągiem z nagietka lub alantoiną);
  • po trzecie – dopełnieniem każdej pielęgnacji, czy to tej porannej, czy wieczornej, będzie nałożenie kremu lub żelu nawilżającego, przed wyjściem z domu preparatu o lżejszej konsystencji (koniecznie z filtrem UV o faktorze minimum SPF 15), wieczorem natomiast cięższego i wzbogaconego o większą ilość składników aktywnych (złuszczających, regenerujących i regulujących wydzielanie sebum). Ponadto, przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest ze względu na większą ilość złuszczania się zrogowaciałego naskórka, stosować peeling.

Profesjonalne zabiegi odmładzające dla mężczyzn

Nie zawsze jednak domowe zabiegi pielęgnacyjne przynoszą oczekiwane rezultaty. Poza tym, są przypadki, w których ciężko uporać się z różnego rodzaju defektami bez profesjonalnej pomocy specjalisty. Mowa tu przede wszystkim o łysieniu spędzającym sen z powiek wielu mężczyznom, którzy często decydują się wtedy na zabiegi stymulujące odrastanie włosów (takie jak chociażby mezoterapia osoczem w leczeniu łysienia – Mesoskin), czy też z problemem nadpotliwości, w leczeniu którego doskonale sprawdza się toksyna botulinowa. Kolejną wstydliwą dolegliwością, która potrafi przysporzyć wielu kompleksów (nie tylko mężczyznom) jest trądzik, leczenie którego ma za zadanie zarówno likwidację lub złagodzenie objawów mu towarzyszących, ale i usunięcie blizn potrądzikowych (np. laserowe usuwanie blizn potrądzikowych, czy peelingi medyczne).

Jednak to nie wszystkie przyczyny, z powodu których mężczyźni coraz chętniej korzystają z usług gabinetów medycyny estetycznej (panowie stanowią już ich co piątego klienta). Ponieważ w przypadku wielu z nich, zarówno ze względów prywatnych, jak i zawodowych coraz większe rolę odgrywa wizerunek. Dawno już bowiem minęły czasy, w których zadbany i dobrze wyglądający mężczyzna postrzegany był jako mało męski. Nowoczesny, idący z duchem czasu i pragnący cofnąć skutki starzenia mężczyzna, korzysta z różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych i odmładzających. Wśród nich największym zainteresowaniem męskiej klienteli cieszą się:

Zabiegi dla mężczyzn oczyszczające skórę

Profesjonalne zabiegi oczyszczające skórę, należą do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów na twarz bez względu na rodzaj skóry. Są to również zabiegi od których zaczyna się pielęgnację skóry lub jej leczenie (w celu lepszej efektywności poprzedzone nim powinny być wszelkie zabiegi pielęgnacyjne). Mogą to być zabiegi oczyszczające manualne, podczas których wykwalifikowana kosmetyczka lub kosmetolog usuwa zaskórniki oraz zanieczyszczenia gromadzące się pod powierzchnią skóry. Klienci gabinetów kosmetycznych mogą również skorzystać z oczyszczania skóry chemicznego i mechanicznego.

W pierwszym przypadku są różnego rodzaju peelingi chemiczne, które rozpuszczają komórki dzięki aktywnym substancjom chemicznym lub roślinnym. Również w przypadku zabiegu mechanicznego oczyszczania twarzy usuwane są zanieczyszczenia i toksyny ze skóry, odblokowywane są pory. Ponadto dzięki ich zastosowaniu zdecydowanie poprawia się kondycję skóry. W zależności od indywidualnych preferencji klienta oraz kondycji i potrzeb jego skóry kosmetolog zaproponować może optymalną metodę, która zapewni oczekiwane efekty. Dla przykładu może to być delikatny peeling kawitacyjny (wykonuje się go przy użyciu ultradźwięków), który przeznaczony jest zwłaszcza dla osób o cerze wrażliwej.

Innym peelingiem mechanicznym jest także mikrodermabrazja diamentowa, który jest bezpieczną alternatywą dla chemicznych zabiegów złuszczających. Ponadto w naszej klinice dostępne są też (wykonywane z zastosowaniem kwasu TCA 35%, który intensywnie złuszcza skórę, rozjaśnia przebarwienia, spłyca zmarszczki i blizny potrądzikowe oraz redukuje plamy starcze) i peelingi oczyszczające, które delikatnie złuszczają warstwę rogową naskórka, nie podrażniają skóry (mogą być stosowane dla skór naczyniowych i wrażliwych).

Zabiegi odmładzające dla mężczyzn

Wśród szerokiej oferty zabiegów medycyny estetycznej, znajdują się również zabiegi odmładzające dla mężczyzn. Nie tylko powstrzymują one starzenie i odmładzają zachowaniem naturalnego efektu ale i korygują wszelkiego rodzaju niedoskonałości.

Szybkie i spektakularne efekty uzyskać można dzięki m.in. korekcji zmarszczek toksyną botulinową lub kwasem hialuronowym. Pierwszy zabieg, zwany również popularnie botoksem polega na zminimalizowaniu widoczności zmarszczek mimicznych (głównie górnych partii twarzy, w tym “kurzych łapek”, linii poziomej czoła, czy tzw. “lwiej zmarszczki”). Natomiast przy pomocy kwasu hialuronowego można nie tylko dyskretnie wygładzić zmarszczki, ale i zredukować cienie pod oczami.

Coraz większe grono zwolenników zyskują również różnego rodzaju nici liftingujące, w tym nici PDO, które doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które chcą podjąć walkę z efektami starzenia się, jednak mają obawy przed zbyt dużą ingerencją w swoje ciało. Technika wprowadzania nici PDO opiera się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry, dzięki czemu uzyskać można efekt zbliżony do liftingu (skóra staje się bardziej napięta i nawilżona). Do wyboru są m.in. zabiegi nićmi PDO rewitalizujące liftingujące owal twarzy lub podbródek, wypełniające zmarszczki, czy też korygujące nos.

Do zabiegów odmładzających należy również Dermapen, który polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, poprzez nakłucia jej specjalnym urządzeniem, co w naturalny i kontrolowany sposób stymuluje ją do przebudowy i zagęszczenia. Mężczyźni, którzy chcą dłużej cieszyć się młodym wyglądem, mogą również skorzystać z takich zabiegów odmładzających dla mężczyzn jak: laserowe odmładzanie skóry (pod wpływem temperatury skóra pobudzana jest do wzmożonego wytwarzania włókien kolagenowych i elastyny), czy też mezoterapii odmładzającej osoczem – Mesoskin (w przypadku której do regeneracji skóry wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe z odwirowanej krwi pacjenta).

Zabiegi nawilżające dla mężczyzn

Skóra mężczyzn często narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i środowiskowych, zabiegi nawilżające stworzone zostały specjalnie po to, by ją odżywić, wzmocnić, odbudować i oczywiście odpowiednio nawilżyć. Idealnie w tym przypadku sprawdzają się energetyzujące masaże skóry twarzy, szyi i dekoltu, które poprawiają krążenie, po wykonaniu którego nakładana jest specjalna maseczka. Zabiegiem nawilżającym na twarz, który natychmiast poprawia wygląd cery (sprawia, że jest ona wygładzona i młodsza) oraz zapobiega procesom starzenia jest zabieg Mesopeel (mezoterapia płytkoiglowa). Rozpoczyna się on peelingiem glikolowym wzbogaconym o witaminy (E+F) po którym podawana jest ampułka witaminowa wzbogacona kwasem hialuronowym, kończy natomiast nałożeniem maski regenerującej w postaci kojącego płatka.

Zadbana i przyjemna w dotyku skóra, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i to jak postrzegają nas inni. Dla uzyskania takiego efektu dobrze jest zatem nie tylko wdrożyć jej systematyczną domową pielęgnację, ale pójść o krok dalej i zacząć korzystać z dobrodziejstw współczesnej kosmetologii i medycyny estetycznej. Bowiem tylko dzięki regularnie wykonywanym zabiegom odmładzającym dla mężczyzn można długo cieszyć się młodym i atrakcyjny wyglądem.