Jednym z zabiegów, jakie przeprowadzamy w ramach podochirurgii, jest plastyka opuszka palca z korektą przerostu guzowatości paliczka dystalnego. Wykonuje się go w przypadku deformacji opuszka oraz wieloletniego zatrzymania wzrostu paznokcia.
Najczęstszymi przyczynami deformacji opuszka palca są mechaniczne urazy paznokcia i jego długotrwały brak, co skutkuje niedostateczną ochroną łożyska i opuszka. Zdarza się również, że to efekt wcześniejszych zabiegów chirurgicznych (takich jak zerwanie paznokcia) czy też długotrwałego leczenia zakażenia grzybiczego. Zahamowanie wzrostu płytki paznokciowej poprzedza przemodelowanie opuszka palca, skrócenie łożyska oraz przerost guzowatości paliczka dystalnego.
Na czym polega zabieg?
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, w gabinecie zabiegowym, po jałowym przygotowaniu pola operacyjnego. Chirurg wykonuje nacięcie opuszka palucha, uwidocznia kości i redukuje nadmiar tkanki kostnej stanowiącej guzowatość paliczka dalszego. Pacjent jest w pełni świadomy i przytomny w trakcie zabiegu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, pacjent po operacji może się udać do domu.
Dla kogo jest zabieg?
Plastyka opuszka palca jest dla osób, których dotyczą dolegliwości zdrowotne związane z obszarem paznokci u stóp. Zaliczamy do nich:
Efekty zabiegu
Usunięcie deformacji w obrębie opuszka celem przywrócenia prawidłowego kształtu oraz procesu wzrostu paznokcia.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Poza ukłuciem do wprowadzenia znieczulenia, pacjent podczas zabiegu nie odczuwa żadnego bólu.
Po wycięciu wału paznokciowego, zakładane są szwy, które zdejmuje się po ok. 2 tygodniach, w zależności od przypadku od 10 do 20 dni. Po zabiegu możliwe jest odczuwanie bólu przez 2-5 dni.
Niewyrównana cukrzyca, czynne choroby nowotworowe, przebyta radio- i chemioterapia w ciągu ostatnich 6 miesięcy, choroba zakrzepowa (w szczególności epizody zakrzepicy w kończynach dolnych), zaburzenia krzepnięcia krwi, tendencje do tworzenia bliznowców i nieprawidłowego gojenia tkanek, brak motywacji i chęci współpracy ze strony pacjenta, ciąża i karmienie piersią.
Na trzy dni przed zabiegiem, po wieczornej kąpieli, należy zdezynfekować palec specjalistycznym, przeznaczonym do tego celu preparatem. Następnie delikatnie zabezpieczyć bandażem.
W zależności od stanu wyjściowego miejsca zabiegowego, specjalista może zalecić antybiotyk.
Pacjent powinien zaopatrzyć się w preparaty i opatrunki, których będzie używał po zabiegu do momentu zdjęcia szwów:
• gaziki jałowe 5×5,
• bandaże 5 cm szerokości,
• płyn na rany,
• preparat lub maść specjalistyczna wspomagające gojenie.
Krwiak, infekcja miejsca operowanego, miejscowa martwica skóry, trudno gojąca się rana, brak pożądanego efektu.
W trakcie gojenia mogą pojawić się krwiaki, lekki obrzęk, zaczerwienie wokół szwów, wysięk, rozejście szycia, dolegliwości bólowe – zależne od indywidualnych predyspozycji i wrażliwości pacjenta.
Po około 14. dniach pacjent zgłasza się na zdjęcie szwów. W niektórych przypadkach wymagane jest wykonywanie opatrunków do czasu pełnego wygojenia. Gdy rana i naskórek w pełni się zagoją, należy aplikować specjalistyczny preparat przeciwko powstawaniu blizn oraz maść przyspieszającą gojenie i wzrost płytki paznokciowej. Warto pamiętać o tym, że po ściągnięciu szwów pacjent jest cały czas pod opieką podologa prowadzącego dalszą terapię.
Kontrolne wizyty obejmują:
• oczyszczanie naskórka z elementów łuszczących się i krwiaków (sukcesywnie na kolejnych wizytach),
• oczyszczanie płytki paznokciowej i kontrola wzrostu,
• założenie klamry ortonyksyjnej po pełnym wygojeniu opuszków (jeżeli jest taka potrzeba);
Kontynuacja gojenia po zdjęciu szwów (zalecenia do domu):
• do momentu pełnego wygojenia raz dziennie pacjent stosuje maść przyspieszającą gojenie,
• po wygojeniu, na miejsce cięcia stosuje się preparat zapobiegający powstawaniu blizn,
• po pełnym wygojeniu – preparat wspomagający wzrost paznokcia należy stosować bezpośrednio na łożysko,
• jeżeli będzie potrzeba – po pełnym wygojeniu można stosować również tapowanie.
INFOLINIA
(58) 58 58 805
pn-pt: 8.00 – 20.00
sobota 8.00 – 15.00
Klinika Anti-Aging INVICTA
ul. Rajska 10, Gdańsk
(C.H. Madison, III piętro)