Powstawanie brodawek (kurzajek) związane jest z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, ang. Human Papilloma Virus). Choć ich wygląd jest charakterystyczny, w niektórych stadiach mogą zostać pomylone z innymi problemami dermatologicznymi. Jednak w przeciwieństwie do nich, usuwanie brodawek i kurzajek powinno odbywać się wyłącznie pod okiem specjalisty. Jeśli spróbujemy przystąpić do tego samodzielnie, zmiany na naszej skórze mogą się rozsiać.
Na czym polega zabieg?
Usuwanie kurzajek i brodawek polega na punktowym oczyszczeniu i zaaplikowaniu specjalistycznego preparatu kwasowego na zmianę skórną, a następnie zastosowanie okluzji. Jest to bezpieczny, bezbolesny i bardzo skuteczny zabieg, a jego efekty widoczne są natychmiast.
Dla kogo jest zabieg?
Zapraszamy wszystkie osoby zmagające się z brodawkami wirusowymi na stopach lub dłoniach, odczuwających punktowe zrogowacenia oraz ból przy chodzeniu.
Efekt zabiegu:
Brodawki bardzo łatwo pomylić z odciskami! Jeśli nie mamy zatem pewności, nie powinniśmy ich samodzielnie dotykać. Brodawki i kurzajki mogą się rozsiać, a wówczas dolegliwości się zwielokrotnią. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszych zabiegów w Klinice Anti-Aging!
Aleksandra Strzelecka, Podolog
Nie. Zarówno rodzaje kurzajek i brodawek, jak też miejsca ich występowania mogą być różne, co dodatkowo utrudnia ich rozpoznanie. Wśród wszystkich typów zmian, warto wymienić: kurzajki zwykłe, kurzajki podeszwowe, kurzajki płaskie, kurzajki nitkowate, kurzajki mozaikowe. Specjalistycznej oceny rodzaju i wielkości zmiany przeprowadzi podolog zanim przystąpi do ich profesjonalnego usunięcia.
Najczęściej takie zmiany, jak kurzajki i brodawki są na tyle charakterystyczne, że już w pierwszej chwili wzbudzają podejrzenia. W przeciwieństwie do odcisków, na ich powierzchni zauważymy czarne kropeczki. Kurzajki mogą wywoływać ból lub świąd. Jeśli mamy wątpliwości co do posiadanej zmiany skórnej, zawsze warto skonsultować problem ze specjalistą.
Do leczenia kwalifikują się wszystkie rodzaje kurzajek i brodawek, zaś w szczególności te, które powodują ból lub swędzenie, rozrastają się lub namnażają. Im szybciej zauważymy problem, tym większe prawdopodobieństwo, że usunięcie kurzajki lub brodawki będzie skuteczne.
Wśród przeciwwskazań do zabiegu usunięcia brodawki lub kurzajki wymieniamy przede wszystkim schorzenia związane z zaburzeniem procesu krzepnięcia krwi. Specjalną ostrożność powinny zachować także osoby chorujące na cukrzycę. Należy bezwzględnie poinformować specjalistę o stanie zdrowia przed kwalifikacją do zabiegu.
Warto pamiętać o tym, że kurzajki i brodawki mogą przenosić się nie tylko na inne miejsca naszego ciała, ale również na inne osoby. Z tego powodu, jeśli mamy do usunięcia kilka brodawek i decydujemy się na serię zabiegów w odstępach czasowych – należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Unikajmy chodzenia boso, nie korzystajmy z publicznych pływalni, saun, czy obiektów SPA. Używajmy wyłącznie własnego, wydzielonego ręcznika, nie wymieniajmy się z nikim obuwiem.
Niestety, kurzajki i brodawki nierzadko mogą się odnawiać i mnożyć, w zależności od stanu naszego układu odpornościowego. Jeżeli zatem zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego nas dotyczy, powinniśmy zadbać o to, aby regularnie usuwać brodawki i kurzajki. Z zabiegu korzystajmy co około 2 tygodnie.
INFOLINIA
+48 (58) 58 58 805
pn-pt: 8.00 – 21.00
sobota 8.00 – 15.00
Klinika Anti-Aging INVICTA
ul. Rajska 10, Gdańsk
(C.H. Madison, III piętro)