Labioplastyka – jakie efekty można uzyskać?

Labioplastyka - jakie efekty można uzyskać?

Zdrowie intymne to aspekt, o który powinna dbać każda troszcząca się o jakość swojego życia kobieta. Niekiedy jednak w budowie anatomicznej pacjentki pojawiają się czynniki utrudniające jej utrzymywanie miejsc intymnych w nienagannej kondycji, a nierzadko stanowią one także problem estetyczny będący źródłem frustracji i dyskomfortu psychicznego. Czynnikiem takim może być asymetria warg sromowych lub ich niepożądana przez pacjentkę wielkość lub kształt. Trwałą i skuteczną metodą korygowania tych nieprawidłowości jest labioplastyka. Co to za zabieg i jakie rezultaty można dzięki niemu uzyskać?

Jakie funkcje pełnią wargi sromowe?

Wargi sromowe mniejsze i większe wchodzą w skład zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Oprócz nich można wyróżnić tu wzgórek łonowy, łechtaczkę oraz przedsionek pochwy. Wargi sromowe mają przede wszystkim za zadanie chronić te delikatne struktury przed uszkodzeniami, otarciami, a także infekcjami. Niestety, niekiedy zdarza się, że kształt, wielkość lub asymetria warg sromowych nie tylko nie pozwala im efektywnie pełnić tych funkcji, ale wręcz przyczynia się do częstszych stanów zapalnych i podrażnień zewnętrznych narządów płciowych.

Jakie czynniki sprawiają, że u niektórych pacjentek dochodzi do przerostu lub asymetrii warg sromowych mniejszych? Bardzo często ich kształt i wielkość determinowane są genetycznie, jednak istnieje sporo aspektów, które w różnych okresach życia kobiety mogą powodować zmiany w budowie anatomicznej warg sromowych. Należą do nich między innymi:

 • urazy i utrata elastyczności podczas przebytych porodów (uszkodzenia tkanek, przerwanie ciągłości tkanek, nieprawidłowy proces gojenia po nacięciach wykonanych w trakcie porodu);
 • wiotczenie tkanek związane z naturalnym procesem starzenia się;
 • przebyta w dzieciństwie terapia hormonalna;
 • przyjmowanie hormonów androgennych;
 • nawracające stany zapalne i infekcje w okolicach sromu;
 • przewlekłe stany zapalne jako konsekwencja nietrzymania moczu;
 • nieprawidłowości w kształtowaniu się narządów płciowych w życiu płodowym.

ginekologia-estetyczna

Co to jest labioplastyka?

Przerost oraz asymetria warg sromowych mogą w znacznym stopniu obniżać jakość życia kobiety. Od wspomnianych już nawracających infekcji i otarć, poprzez brak możliwości wykonywania określonych aktywności fizycznych i trudności w życiu seksualnym, na względach natury estetycznej kończąc. Z powyższych względów wiele kobiet dotkniętych opisywanym problemem szuka specjalistycznej pomocy na drodze do uzyskania pożądanego kształtu i wielkości warg sromowych. Jedną z najskuteczniejszych metod korekcji w tym obszarze, jest labioplastyka, która polega na chirurgicznej redukcji asymetrii warg sromowych lub/i nadaniu im odpowiedniego kształtu oraz wielkości poprzez ich powiększenie lub zmniejszenie. Możliwe jest także nadanie tkankom odpowiedniej objętości i jędrności. W Klinice Anti-Aging zabieg labioplastyki wykonywany jest z wykorzystaniem innowacyjnego noża radiochirurgicznego.

Zanim pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu, musi przejść lekarską konsultację oraz dostarczyć wynik badania cytologicznego wykonanego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed zabiegiem. Dodatkowo lekarz zleca wykonanie badań, do których należą: morfologia ogólna, cukier, HIV, przeciwciała anty HCV, układ krzepnięcia. Labioplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a lekarz może wykorzystać jedną z poniższych metod korekcji warg sromowych mniejszych:

 • technika klasyczna polegająca na wykonaniu cięcia wzdłuż warg sromowych mniejszych celem redukcji nadmiaru tkanki;
 • technika klina, która polega na wycięciu z warg sromowych części tkanek w kształcie trójkąta i następnie zszyciu pozostałych fragmentów ze sobą;
 • technika fenestracji pozwalająca zachować środkowe, unerwione części warg sromowych przy jednoczesnej redukcji ich wielkości i korekcji kształtu.

Metoda labioplastyki, którą zdecyduje się zastosować lekarz uzależniona jest od rodzaju problemu anatomicznego, z którym boryka się pacjentka. Zazwyczaj jednak dąży się do uzyskania maksymalnych efektów estetycznych przy minimalnej ingerencji w unerwienie tkanek i zredukowaniu widoczności blizn.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Wskazania i przeciwskazania do zabiegu labioplastyki

Labioplastyka warg sromowych to dla wielu kobiet przepustka do życia bez dyskomfortu, bólu, a także wstydu będącego konsekwencją nieakceptowalnego przez nie wyglądu miejsc intymnych. Tak jak w przypadku każdego zabiegu, tak również w odniesieniu do labioplastyki istnieją określone wskazania predestynujące pacjentki do kwalifikacji do tego zabiegu. Wśród tych wskazań należy wymienić:

 • asymetrię warg sromowych będącą następstwem uwarunkowań genetycznych lub czynników wtórnych;
 • anatomiczny przerost (inaczej hipertrofię) warg sromowych mniejszych;
 • nawracające infekcje, otarcia, stany zapalne i odczucia bólowe będące konsekwencją nieodpowiedniego rozmiaru warg sromowych;
 • trudności w wykonywaniu określonych aktywności fizycznych (bieganie, jazda na rowerze itp.);
 • niesatysfakcjonujące życie seksualne wynikające pośrednio lub bezpośrednio z nieprawidłowości w anatomicznej budowie warg sromowych;
 • estetyczny dyskomfort wywołany wyglądem miejsc intymnych.

Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu labioplastyki wymienia się natomiast zazwyczaj takie aspekty, jak:

 • stany zapalne, infekcje bakteryjne i grzybicze narządów płciowych;
 • choroby nowotworowe, szczególnie te przebiegające w obrębie układu moczowo-płciowego;
 • zaburzenia krzepnięcia;
 • czas menstruacji, ciąży i karmienia piersią;
 • krwawienia z dróg rodnych o nieznanych podłożu.

Jakie efekty daje labioplastyka?

Zdecydowana większość pacjentek po zabiegu labioplastyki odczuwa znaczną poprawę jakości życia, co stanowi najlepsze potwierdzenie skuteczności tej procedury. Dzięki labioplastyce można nadać wargom sromowym kształt oraz wielkość, jakie odpowiadają pacjentce. Rezultatem tego będzie poprawa życia seksualnego, powrót do ulubionych aktywności fizycznych, a także uwolnienie od problemu nawracających infekcji, otarć i towarzyszącego im bólu. Estetyka miejsc intymnych po zabiegu labioplastyki ulega zdecydowanej poprawie, a w wielu przypadkach tkanki odzyskują także utraconą objętość i jędrność. Do osiągnięcia tych efektów wystarczy jeden zabieg.

Labioplastyka – jakich zaleceń przestrzegać po zabiegu?

Rekonwalescencja po zabiegu labioplastyki trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. W tym czasie zaleca się wstrzemięźliwość seksualną, a przez kilka tygodni bezpośrednio po zabiegu stosowanie łagodnych środków myjących i zachowanie szczególnie restrykcyjnych zasad higieny. Polecana jest także w razie potrzeby aplikacja środków miejscowo odkażających i okładów chłodzących. Trzeba także pamiętać o zakładaniu wygodnej bielizny i powstrzymaniu się od jazdy na rowerze czy innych angażujących aktywności fizycznych. Przestrzeganie tych zaleceń z pewnością się opłaci i po kilku miesiącach od zabiegu labioplastyki pacjentka będzie mogła cieszyć się zupełnie inną jakością życia.