Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym – jak przebiega?

Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym - jak przebiega?

Zabiegi ginekologii estetycznej należą do dziedziny, która niesie pomoc nie tylko w problemach związanych z wyglądem stref intymnych, ale także z ich funkcjonalnością, nierzadko korelującą ze stanem zdrowia pacjentek. Jednym z często pojawiających się w tym kontekście problemów jest nieprawidłowa budowa, kształt, wielkość lub struktura skóry pokrywającej wargi sromowe większe. Skuteczną terapią w tym przypadku może okazać się wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym. Jak wygląda zabieg? Na jakie efekty można liczyć? Czy aplikację kwasu trzeba powtarzać?

Wargi sromowe większe i mniejsze – jak są zbudowane?

Zarówno wargi sromowe mniejsze, jak i większe należą do zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Ich anatomiczna budowa sprawia, że wargi sromowe większe najczęściej całkowicie przykrywają wargi sromowe mniejsze. Zdarza się jednak, że te drugie wskutek czynników wrodzonych lub wtórnych są widoczne spod warg sromowych większych. Zewnętrzne wargi sromowe większe zbudowane są ze sporej ilości tkanki tłuszczowej pokrytej skórą, w której znajdują się mieszki włosowe. Wargi sromowe mniejsze natomiast charakteryzują się delikatną strukturą tkankową pokrytą nabłonkiem. Prawidłowo zabarwione tkanki mają kolor różowy, natomiast w przypadku, w którym wargi sromowe mniejsze nie są w całości osłonięte, nabłonek pokrywający ich widoczne części zwykle ciemnieje.

Wargi sromowe większe u młodych kobiet najczęściej ściśle do siebie przylegają, a ich struktura charakteryzuje się wysoką elastycznością i jędrnością. Zważywszy jednak na właściwości skóry, tkanki podskórnej zbudowanej między innymi z komórek tłuszczowych i gruczołów, z czasem pierwotna sprężystość warg sromowych większych maleje, a ich estetyka może się pogarszać.

Struktura, kształt i wielkość warg sromowych większych – jakie problemy?

Obniżenie elastyczności tkanek budujących wargi sromowe większe, które jest konsekwencją naturalnego procesu starzenia, może spowodować utratę ich objętości, kształtu i nieestetyczne zwiotczenie. Okazuje się jednak, że ten najczęściej występujący w kontekście warg sromowych większych problem, nie jest jedynym. Struktury te mogą bowiem ulec uszkodzeniu na skutek działania różnych czynników. Należą do nich przede wszystkim przebyte urazy mechaniczne, powikłania pooperacyjne, a także konsekwencje przebytych porodów oraz ciężkich, przewlekłych chorób i infekcji intymnych. Niektóre kobiety wskutek czynników genetycznych lub zmian hormonalnych występujących w okresie pomenopauzalnym doświadczają także znacznej redukcji lub całkowitego zaniku warg sromowych większych, czyli tzw. atrofii.

Następstwa nieprawidłowej wielkości lub struktury warg sromowych większych mogą być poważne i zagrażać zdrowiu intymnemu pacjentki. Niekiedy zwiotczałe, zbyt duże lub zbyt małe wargi sromowe stanowią po prostu problem natury estetycznej, który jednak istotnie wpływa na samoocenę kobiety i zabiera jej radość z życia seksualnego, a w kontekście funkcjonalnym również możliwość pełnego odczuwania doznań. W innych przypadkach do niezadowolenia z wyglądu warg sromowych dochodzą także względy zdrowotne. Należą do nich przede wszystkim:

  • otarcia i urazy warg sromowych mniejszych;
  • nawracające infekcje intymne;
  • częste stany zapalne i upławy;
  • dolegliwości bólowe i dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności;
  • kontaktowe zapalenie skóry i błon śluzowych na skutek działania drażniących czynników;
  • choroby o podłożu dermatologicznym;
  • zaburzenia psychologiczne.

Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym – opis zabiegu

Jednym ze sposobów zniwelowania przykrych konsekwencji niepożądanej wielkości, kształtu, czy też struktury warg sromowych większych, bądź po prostu korekty ich estetyki, jest modelowanie, a właściwie wypełnianie warg sromowych preparatem na bazie kwasu hialuronowego. W trakcie zabiegu preparat ten może zostać zaaplikowany również w struktury otaczające wargi sromowe, co pozwala rozszerzyć zakres spodziewanych rezultatów zabiegu. Kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej stosowanych wypełniaczy w ginekologii estetycznej. Wykazuje on właściwości nawilżające dla skóry i śluzówki, a także stymulujące tkanki do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych, dzięki czemu dochodzi do ich regeneracji i przebudowy w obszarze poddawanym zabiegowi.

Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym każdorazowo poprzedza konsultacja ginekologiczna i kwalifikacja do zabiegu, która w Klinice Anti-Aging wliczona jest w jego cenę. Pacjentka zobowiązana jest także do przedłożenia wyniku badania cytologicznego, któremu poddała się nie wcześniej niż sześć miesięcy od daty planowanego zabiegu. Aplikacja kwasu hialuronowego w wargi sromowe i/lub okolice sromu to procedura medyczna, która wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co dodatkowo zwiększa komfort pacjentki. Po określeniu zakresu zabiegu lekarz aplikuje preparat na bazie kwasu hialuronowego w wybrane wcześniej miejsca używając w tym celu ampułkostrzykawki z igłą lub kaniulą. Czas trwania całej procedury to zwykle od 30 do 45 minut w zależności od opracowywanego obszaru i cech indywidualnych pacjentki. Warto podkreślić, że zabieg jest mało inwazyjny, a okres pełnej rekonwalescencji wynosi zazwyczaj około 2 tygodni, podczas których zaleca się unikać kąpieli w wannie.

Kwas hialuronowy modelujący wargi sromowe – jakie efekty?

Zabiegi z wykorzystaniem preparatów na bazie kwasu hialuronowego często charakteryzują się tym, że efekty aplikacji widoczną są właściwie od razu, po pierwszym zabiegu.  Tak również jest w przypadku wypełniania warg sromowych kwasem hialuronowym. Wymodelowanie kształtu, wielkości, czy objętości warg sromowych widoczne jest natychmiast, choć oczywiście przez pewien czas może utrzymywać się drobna opuchlizna, zaczerwienienie lub zasinienie skóry w miejscach wkłuć. Ostateczne efekty wypełniania warg sromowych kwasem hialuronowym uzależnione są od kondycji i grubości skóry oraz tkanki podskórnej w miejscach aplikacji preparatu. Nie bez znaczenia są też indywidualne cechy osobnicze pacjentki oraz jej ogólny stan zdrowia.

W zależności od problemu, dla którego terapią jest wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym, pacjentki mogą oczekiwać ujędrnienia, uelastycznienia i  zwiększenia objętości tkanek w miejscach poddanych aplikacji preparatu. Skóra zyskuje wyższy poziom nawilżenia, a w dłuższej perspektywie przebudowuje się na skutek zwiększenia produkcji włókien kolagenowych. W przypadku pacjentek zmagających się z atrofią,  wargi sromowe po zabiegu będą zdecydowanie lepiej chroniły delikatne struktury położone pod nimi, gdyż zostanie skorygowana ich wielkość i objętość. Kobiety, które nie były zadowolone z estetyki warg sromowych większych mogą natomiast spodziewać się pożądanej poprawy w tym zakresie.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Czy wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym trzeba powtarzać?

Preparaty, których skład opiera się na kwasie hialuronowym są wypełniaczami wymagającymi powtarzania zabiegów celem utrzymania ich rezultatów na dłużej. Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym pozwala pacjentkom cieszyć się efektami zabiegu przez około dwa lata w zależności od indywidualnych cech organizmu. Po tym czasie aplikację należy powtórzyć. Uwolnienie się od kompleksów, poprawa życia seksualnego, a także zdecydowane zredukowanie częstotliwości nawracających infekcji, stanów zapalnych i związanych z nimi dolegliwości bólowych z pewnością są warte inwestycji w zabieg, która staje się jednocześnie inwestycją we własną samoocenę i zdrowie.