Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym – jak przebiega?

Kobieta w swobodnej pozycji eksponującej dobre samopoczucie i pewność siebie

Zabieg, jakim jest wypełnianie warg sromowych, cieszy się rosnącą popularnością. Na czym polega jego fenomen? Procedura pozwala na uzyskanie szybkiej poprawy wyglądu okolic intymnych w sposób mało inwazyjny – bez konieczności ingerencji chirurga. Korekcja kształtu lub wielkości warg sromowych przyczynia się do zauważalnej poprawy komfortu w wielu codziennych sytuacjach, takich jak chociażby uprawianie aktywności sportowych, czy nawet noszenie koronkowej bielizny. Bolesne otarcia okolic intymnych nie będą już więcej miały miejsca! Pacjentki zauważają również poprawę w innych dziedzinach życia, m.in. w jakości współżycia seksualnego.

Na czym dokładnie polega ta procedura z zakresu ginekologii estetycznej? Mówiąc w największym skrócie: wykwalifikowany specjalista wprowadza bezpośrednio do warg sromowych (lub okolic, np. przedsionka pochwy) preparat na bazie kwasu hialuronowego. Zanim jednak opowiemy szerzej o tym zabiegu, przypomnijmy kilka istotnych faktów na temat kobiecej anatomii.

Wargi sromowe większe i mniejsze – jak są zbudowane?

Anatomia zewnętrznych okolic intymnych kobiety obejmuje obszar warg sromowych mniejszych oraz warg sromowych większych. W prawidłowym ułożeniu, wargi sromowe większe całkowicie (lub niemal całkowicie) przykrywają wargi sromowe mniejsze. W przypadku zmian anatomicznych (najczęściej wrodzonych) może zdarzyć się jednak, że te drugie są widoczne spod warg sromowych większych.

Zewnętrzne wargi sromowe zbudowane są ze sporej ilości tkanki tłuszczowej pokrytej skórą, w której znajdują się mieszki włosowe. Wargi sromowe mniejsze natomiast charakteryzują się delikatną strukturą tkankową pokrytą nabłonkiem. Prawidłowo zabarwione tkanki mają kolor różowy, natomiast w przypadku, w którym wargi sromowe mniejsze nie są w całości osłonięte, nabłonek pokrywający ich widoczne części zwykle ciemnieje.

Wargi sromowe większe u młodych kobiet najczęściej ściśle do siebie przylegają, a ich struktura charakteryzuje się wysoką elastycznością i jędrnością. Zważywszy jednak na właściwości tkanki podskórnej zbudowanej między innymi z komórek tłuszczowych i gruczołów, z czasem pierwotna sprężystość warg sromowych większych maleje, a ich estetyka może się pogarszać.

Struktura, kształt i wielkość warg sromowych większych – co na nie wpływa?

Obniżenie sprężystości tkanek budujących wargi sromowe większe jest spowodowane naturalnym procesem starzenia. Może to powodować utratę ich elastyczności, objętości i kształtu, a także nieestetyczne zwiotczenie.

Struktura warg sromowych może również ulec uszkodzeniu na skutek działania różnych czynników. Należą do nich przede wszystkim: przebyte urazy mechaniczne, powikłania pooperacyjne, a także konsekwencje przebytych porodów oraz ciężkich, przewlekłych chorób i infekcji intymnych.

Niektóre kobiety wskutek czynników genetycznych lub zmian hormonalnych występujących w okresie pomenopauzalnym doświadczają także znacznej redukcji lub całkowitego zaniku warg sromowych większych, czyli tzw. atrofii.

Modelowanie warg sromowych – kiedy warto o nim pomyśleć?

Następstwa nieprawidłowej wielkości lub struktury warg sromowych większych mogą być poważne i zagrażać zdrowiu intymnemu pacjentki. Niekiedy zwiotczałe, zbyt duże lub zbyt małe wargi sromowe stanowią po prostu problem natury estetycznej, który jednak istotnie wpływa na samoocenę kobiety i obniża jej radość z życia seksualnego, a w kontekście funkcjonalnym również możliwość pełnego odczuwania doznań.

W innych przypadkach, do niezadowolenia z wyglądu warg sromowych dochodzą także względy zdrowotne. Należą do nich przede wszystkim:

  • otarcia i urazy warg sromowych mniejszych;
  • nawracające infekcje intymne;
  • częste stany zapalne i upławy;
  • dolegliwości bólowe i dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności;
  • kontaktowe zapalenie skóry i błon śluzowych na skutek działania drażniących czynników;
  • choroby o podłożu dermatologicznym;
  • zaburzenia psychologiczne.

Dowiedz się więcej

Modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowym

Poznaj szczegóły zabiegu w Klinice Anti-Aging INVICTA

SPRAWDŹ!

Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym – opis zabiegu

Jednym ze sposobów zniwelowania rozmaitych konsekwencji niepożądanej wielkości, kształtu, czy też struktury warg sromowych, bądź po prostu korekty ich estetyki, jest wypełnienie warg sromowych większych preparatem na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego. W trakcie zabiegu, preparat ten może zostać zaaplikowany również w struktury otaczające wargi sromowe, co pozwala rozszerzyć zakres spodziewanych rezultatów zabiegu okolic intymnych.

Usieciowany kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej stosowanych wypełniaczy w ginekologii estetycznej. Wykazuje on właściwości nawilżające dla skóry i śluzówki, a także stymulujące tkanki do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych. Dzięki temu można powiedzieć, że zastosowanie kwasu hialuronowego wzmacnia strukturę skóry, przyczyniając się nie tylko do zniesienia zmian anatomicznych, ale także do zwiększenia napięcia okolic intymnych. Pacjentka uzyska szereg korzyści w postaci złagodzenia objawów odczuwanych jako dyskomfort lub ból. Zauważalna jest także rewitalizacja warg sromowych.

Modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowym każdorazowo poprzedza konsultacja ginekologiczna i kwalifikacja do zabiegu, która w Klinice Anti-Aging wliczona jest w jego cenę. Pacjentka zobowiązana jest także do przedłożenia wyniku badania cytologicznego, któremu poddała się nie wcześniej niż sześć miesięcy od daty planowanego zabiegu.

Aplikacja kwasu hialuronowego w wargi sromowe i/lub okolice sromu to procedura medyczna, która wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co dodatkowo zwiększa komfort pacjentki. Po określeniu zakresu zabiegu lekarz aplikuje preparat na bazie kwasu hialuronowego w wybrane wcześniej miejsca używając w tym celu ampułkostrzykawki z igłą lub kaniulą.

Czas trwania całej procedury to zwykle od 30 do 45 minut w zależności od opracowywanego obszaru i cech indywidualnych. Po zabiegu pacjentka może od razu wrócić do domu. Warto jednak podkreślić, że okres pełnej rekonwalescencji obszarów poddanych terapii wynosi zazwyczaj około 2 tygodni, podczas których zaleca się unikać kąpieli w wannie. Początkowo może pojawić się lekki dyskomfort w postaci niewielkiego bólu w miejscu wstrzyknięcia preparatu, jednak jest to przejściowe.

Kwas hialuronowy modelujący wargi sromowe – jakie efekty?

Zabiegi z wykorzystaniem preparatów na bazie kwasu hialuronowego często charakteryzują się tym, że efekty aplikacji widoczną są właściwie od razu, po pierwszym zabiegu.  Tak również jest w przypadku wypełniania warg sromowych kwasem hialuronowym. Wymodelowanie kształtu, wielkości, czy objętości warg sromowych widoczne jest natychmiast, choć oczywiście przez pewien czas może utrzymywać się drobna opuchlizna, zaczerwienienie lub zasinienie skóry w miejscach wkłuć. Ostateczne efekty wypełniania warg sromowych kwasem hialuronowym uzależnione są od kondycji i grubości skóry oraz tkanki podskórnej w miejscach aplikacji preparatu. Nie bez znaczenia są też indywidualne cechy osobnicze pacjentki oraz jej ogólny stan zdrowia.

Kwas hialuronowy stosuje się również w celu uzyskanie lepszego nawilżenia oraz produkcji nowego kolagenu. Zatem, w zależności od problemu, dla którego terapią jest wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym, pacjentki mogą oczekiwać ujędrnienia, uelastycznienia i zwiększenia objętości tkanek w miejscach poddanych aplikacji preparatu. Skóra zyskuje wyższy poziom nawilżenia, a w dłuższej perspektywie przebudowuje się na skutek zwiększenia produkcji włókien kolagenowych. W przypadku pacjentek zmagających się z atrofią,  wargi sromowe po zabiegu będą zdecydowanie lepiej chroniły delikatne struktury położone pod nimi, gdyż zostanie skorygowana ich wielkość i objętość. Kobiety, które nie były zadowolone z estetyki warg sromowych większych mogą natomiast spodziewać się pożądanej poprawy w tym zakresie.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Czy modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowym trzeba powtarzać?

Wypełnianie warg sromowych zagęszczonym kwasem hialuronowym pozwala pacjentkom cieszyć się efektami zabiegu przez około dwa lata w zależności od indywidualnych cech organizmu. Po tym czasie aplikację należy powtórzyć. Uwolnienie się od kompleksów, poprawa życia seksualnego, a także zdecydowane zredukowanie częstotliwości nawracających infekcji, stanów zapalnych i związanych z nimi dolegliwości bólowych, z pewnością są warte inwestycji w zabieg, która staje się jednocześnie inwestycją we własną samoocenę i zdrowie.