Nici liftingujące – czym są i kiedy je stosować?

rodzaje nici liftingujących

Nici liftingujące PDO nie są technologią, którą powstała wyłącznie na potrzeby medycyny estetycznej. Już od przeszło 20 lat znajdują zastosowanie w rozmaitych skomplikowanych i wymagających dużej precyzji zabiegach chirurgicznych. Używa się ich w urologii, ginekologii oraz mikrochirurgii oka. Z kolei na pomysł wykorzystania ich do poprawy urody wpadli naukowcy z Korei Południowej w 2008 roku. Właśnie wtedy opatentowali pierwszy system nici polidioksanowych (nici PDO).

Wady złotych nici

Warto jednak przypomnieć, że zabiegi odmładzające za pomocą specjalnych nici są znane już od ponad dekady. Początkowo, wykorzystywano w tym celu syntetyczne nici złote, które również były bezpieczne i dawały trwałe efekty. Niestety, ta ostatnia zaleta okazała się również ich największą wadą. Dlaczego? Ponieważ z czasem efekt liftingu zanikał, same nici jednak nie. W efekcie czego zdarzało się, że prześwitywały one przez skórę, co wymagało ich chirurgicznego usunięcia. Obecnie stosowane nicie liftingujące wykonuje się z materiałów wchłanianych przez nasze ciało. W zależności od rodzaju, rozpuszczają się w okresie od 8 do 24 miesięcy.

Nici liftingujące – jak działają?

Osoby zainteresowane poprawą urody mają obecnie do dyspozycji duży wybór zabiegów kosmetycznych i zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki nim mogą one odmłodzić skórę. Jednym z takich zabiegów są nici liftingujące, które dają spektakularne efekty.

Po wprowadzeniu w głębsze warstwy skóry, nici nie tylko ją napinają, ale także pobudzają produkcję kolagenu. Dzięki temu mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnego liftingu, który jest wykonywany przez chirurga plastycznego. Ponadto, nici liftingujące zwiększają syntezę kwasu hialuronowego i elastyn. Dzięki temu skóra staję się bardziej jędrna i nawilżona. Najlepsze efekty z ich wykorzystaniem uzyskuje się u pacjentów między 35. a 65. rokiem życia.

Zabieg założenia nici liftingujących charakteryzuje nieinwazyjność i niska uciążliwość bólowa. Specjalne mikronici umożliwiają jego wykonanie bez użycia skalpela.

Zabieg jest całkowicie bezpieczny. W zależności od części ciała, w której założone zostaną nici oraz indywidualnych potrzeb pacjenta- zabieg trwa od 30 do 60 minut. Przeprowadza się go po wcześniejszym znieczuleniu skóry kremem lub zastrzykiem. Podczas jego trwania nici liftingujące umieszcza się na sterylnych, cienkich igłach. Potem wprowadza się je w głąb skóry za pomocą igły chirurgicznej.

Precyzja i profesjonalizm z użyciem nici liftingujących

Co ważne, ilość zastosowanych nici zależy przede wszystkim od potrzeb i kondycji skóry pacjenta. Zabieg wymaga dużej precyzji, w związku z tym, powinien być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza medycyny estetycznej. Specjalista będzie w stanie dokładnie przewidzieć, jakie efekty uzyska. Istotne jest zwłaszcza to, ile nici zostanie wykorzystanych do zabiegu i pod jakim kątem zostaną one ułożone. Technika ich aplikacji opiera się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry.

Nici liftingujące pozwalają uzyskać natychmiastowe efekty. Jednak na ostateczny rezultat trzeba poczekać ok. 2-3 tygodni. W tym czasie należy kontrolować mimikę twarzy oraz ograniczać aktywność sportową i zabiegi pielęgnacyjne. Do nich zaliczają się peelingi, masaże, czy też golenie. Dzięki temu nici liftingujące będą mogły swobodnie i prawidłowo ułożyć się pod skórą.

Przed zabiegiem należy wziąć pod uwagę to, że może on powodować skutki uboczne. Zaliczamy do nich: niewielkie zasinienie, opuchliznę, swędzenie i podrażnienie. Dlatego też najlepiej zaplanować go przed długim weekendem lub w czasie, w którym bez stresu można przejść okres rekonwalescencji.

Nici liftingujące – kiedy warto stosować?

Nici liftingujące tworzą naturalne „rusztowanie”, które unosi i podtrzymuje tkanki skóry, kiedy widać już efekty starzenia. Z powodzeniem stosuje się je zwłaszcza w obszarach, gdzie podawanie toksyny botulinowej i wypełniaczy jest utrudnione. Dotyczy to szyi, podbródka i gładzizny czołowej. Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu nićmi liftingującymi wymienia się przede wszystkim:

  • utratę owalu twarzy;
  • utratę napięcia i jędrności skóry;
  • podwójny podbródek;
  • niedoskonałości nosa;
  • wyraźny fałd nosowo-wargowy;
  • poziome i pionowe zmarszczki czoła;
  • opadające brwi;
  • worki pod oczami;
  • opadające i pomarszczone policzki;
  • fałd skóry na policzku;
  • rowek policzkowo-jarzmowy;
  • linie marionetki (fałd marionetkowy);
  • fałd podbródkowy.

Natomiast przy pozostałych partiach ciała, nici liftingujące stosuje się najczęściej przy:

  • fałdach oraz zmarszczkach na skórze szyi i dekoltu;
  • rozstępach;
  • utracie jędrności i kształtu piersi;
  • zwiotczałej skórze ramion, brzucha, nóg i pośladków;
  • niewrażliwej tkance podskórnej i skóry (po zabiegach liposukcji);
  • zmianach zanikowych na grzbietach dłoni

Rodzaje nici liftingujących

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów nici liftingujących. Przy czym wybór tych odpowiednich zależy przede wszystkim od spodziewanych efektów i stanu skóry klienta. Różnią się one bowiem nie tylko strukturą, właściwościami, ale i materiałem, z którego są wyprodukowane. I tak wśród najpopularniejszych nici liftingujących, które wykorzystuje się w medycynie estetycznej- wymienić należy:

  • APTOS,
  • PDO,
  • Barb

Nici liftingujące APTOS

Są one jednym z najstarszych rodzajów nici liftingujących, a ich udoskonalanie cały czas trwa. Wynalazła je gruzińska chirurżka – dr Marlena Sulamanidze. Nici APTOS wykonane są z materiału, który się całkowicie wchłania. Ulega on stopniowej resorpcji w ciągu 12 miesięcy i ma właściwości liftingujące oraz biorewitalizujące. Jednym z ich składników jest kwas polimlekowy (L-lactic), który stymuluje naturalną rewitalizację skóry i spowalnia procesy starzenia.

Nici APTOS charakteryzują się tym, że na ich powierzchni występują mikroskopijne haczyki, które tworzą ukośne krawędzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mają one możliwość przesuwania się wyłącznie w jedną stronę. To znacznie zmniejsza ryzyko niepożądanego przemieszczenia. Nici liftingujące APTOS implantuje się nieco głębiej w skórze i tkance podskórnej, przez co najczęściej stosuje się je do liftingu chirurgicznego policzków i łuków brwiowych. Używa się ich też do policzków, żuchwy oraz skóry ramion, piersi, brzucha i ud.

Nici liftingujące PDO

System nici liftingujących PDO powstał kilka lat temu w Korei Południowej i obecnie jest stosowany prawie na całym świecie, w tym i w Polsce. Wykonuje się je z polidioksanonu, czyli bardzo cienkiego i mocnego włókna syntetycznego, które nie daje żadnych powikłań i nie powoduje reakcji alergicznych.

W Klinice Anti-Aging INVICTA wykonuje się zabiegi nićmi o statusie medycznym klasy III, które nie tylko spełniają najwyższe wymogi jakości i bezpieczeństwa. Wykonywane są z najlepszych materiałów przy przestrzeganiu restrykcyjnych procedur produkcji wyrobów medycznych dla kardiochirurgii. Posiadają one certyfikat najwyższego bezpieczeństwa, który wydany jest przez KFDA oraz certyfikat CE, który dopuszcza ich stosowanie na terenie Unii Europejskiej.

Wśród tych nici liftingujących wyróżnić można nici o różnej budowie i funkcjach. Przykładowo, nici MONO są pojedynczym włóknem. Mogą służyć do poprawy struktury skóry twarzy, szyi, czy dekoltu. Znajdą też zastosowanie w przypadku biustu, pośladków, czy brzucha. Najczęściej jednak dedykuje się je zabiegom wygładzania drobnych zmarszczek, liftingu i konturowania twarzy. Dodatkowo stosuje się je w korekcie kształtu nosa i brwi. Dzieje się tak też w przypadku kącików ust i oczu oraz liftingu podbródka.

Natomiast nici First Lift, które są splotem kilku włókien, przynoszą mocniejszy oraz długotrwały efekt liftingu chirurgicznego. Zaleca się je do redukcji głębszych zmarszczek.

Ponadto, ze względu na rodzaj skręcenia nici PDO na igłę, wyróżnia się typ SCREW lub First Lift Screw. Ten doskonale sprawdza się do odciągnięcia fałdów nosowo-wargowych i podniesienia powiek.

Nici liftingujące z haczykami – Barb

Nici Barb 3D, 4D i 6D są najnowszym rodzajem nici liftingujących, które charakteryzują się występowaniem licznych haczyków mocowanych na całej powierzchni włókna, które otwierają się dopiero po ich zaimplantowaniu. Dzięki tej właściwości, te unikalne nici wykonane z polidioksanonu tworzą mocne rusztowanie dla opadających tkanek. Przy pomocy nici liftingujących BARB można z powodzeniem poprawić owal twarzy, unieść brwi, podnieść opadające policzki, czy ujędrnić skórę całej twarzy. Dużą zaletą tego rodzaju nici jest ich grubość, która gwarantuje znacznie lepszy i trwalszy efekt niż po zastosowaniu tradycyjnej nici PDO.

Nici liftingujące to doskonały sposób na poprawę owalu twarzy i jej odmłodzenie bez użycia skalpela. Co najważniejsze jest to zabieg nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny, który przynosi niemal natychmiastowe i trwałe efekty.