Dezynfekcja rąk – wszystko co należy wiedzieć

Dezynfekcja rąk

W ciągu kilku ostatnich tygodni wiele słyszymy o konieczności dezynfekcji rąk. Otaczamy się instrukcjami jak myć ręce, ale czy wiecie jak skutecznie aplikować preparaty do dezynfekcji rąk oraz jak chronić skórę przed przesuszeniem?

Najpierw mycie, później dezynfekcja rąk!

Zapasy środków do dezynfekcji rąk znalazły się w niemal każdym polskim domu. I słusznie, ponieważ częste mycie rąk oraz stosowanie środków do dezynfekcji chroni nas przed zarażeniem wirusami w tym również koronawirusem.

Aby dezynfekcja była skuteczna najpierw należy dokładnie umyć ręce.

Co znaczy dokładnie ? Otóż zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego dokładne mycie rąk powinno trwać około 30 sekund, wykonując poniższe ruchy, każdy z nich pięciokrotnie:

Dezynfekcja rąk

Po umyciu rąk, należy je dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem

Dopiero po osuszeniu skóry można przystąpić do dezynfekcji. Zaaplikuj niewielką ilość środka do dezynfekcji w zagłębienie dłoni i wykonaj dokładnie takie same ruchy jak przy myciu rąk.

Środki do dezynfekcji rąk odparowują, dlatego po ich zastosowaniu nie wycieraj rąk.

Jak często należy dezynfekować ręce?

Regularne mycie rąk to najłatwiejsza metoda zapobiegania przenoszenia się bakterii i wirusów. Dezynfekcja po myciu daje pewność, że na skórze nie ma drobnoustrojów. Niestety środki do dezynfekcji podrażniają i wysuszają skórę dlatego powinny być stosowane w zasadnych sytuacjach.

Dezynfekcja jest ważna w sytuacjach podwyższonego ryzyka zakażenia, np podczas kontaktu z innymi osobami, po kontakcie z przedmiotami często dotykanymi takimi jak przyciski, klamki, poręcze.

Jak zapobiegać przesuszaniu się skóry po dezynfekcji rąk?

Środki do dezynfekcji rąk poza zabijaniem szkodliwych bakterii i wirusów niszczą również naszą naturalną “dobrą” florę bakteryjną oraz uszkadzają płaszcz hydrolipidowy skóry, co skutkuje wysuszeniem i podrażnieniem skóry rąk.

W przeciwieństwie do personelu medycznego, w domowym zaciszu możesz pozwolić sobie na ochronę skóry przed przesuszeniem. Po każdej dezynfekcji nawilż dłonie kremem ochronnym. Aby zwiększyć wchłanianie możesz nałożyć grubszą warstwę kremu i za pomocą folii wykonać maskę okluzyjną. Mówiąc prościej owinąć szczelnie dłonie za pomocą foli. Podniesienie temperatury skóry zwiększy wchłanialność kremów i masek, dlatego można je dodatkowo owinąć ciepłym ręcznikiem.

A co z paznokciami po dezynfekcji rąk?

Paznokcie tak jak i skóra dłoni odczują działanie środków dezynfekujących. Mogą zrobić się kruche, zacząć się rozdwajać a skórki staną się bardziej podatne na urazy mechaniczne.

Jeżeli chcesz poprawić jakość paznokci domowym sposobem, wystarczy że w płytkę paznokcia wmasujesz zawartość kapsułki witaminowej A+E. Dezynfekcja rąk sprawia, ze paznokcie skórki stają się suche. Aby tego uniknąć wystarczy wmasowywać w nie regularnie kroplę oliwy z oliwek.

Pamiętaj, że takie zabiegi mają sens tylko przy regularnym stosowaniu.

Śledź na bieżąco zalecenia Inspektoratu Sanitarnego na https://gis.gov.pl/

Autor: Ewelina Kreft kosmetolog, koordynator Kliniki Anti-Aging Invicta