Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Poznaj sposoby!

jak pozbyć się przebarwień na twarzy

Nie zawsze przebarwienia na skórze przyjmują postać uroczych piegów. Najczęściej bowiem są to mało estetyczne i nieregularne plamki, które mają negatywny wpływ na naszą samoocenę oraz sprawiają, że wyglądamy starzej. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Poniżej przedstawiamy skuteczne metody.

Czym są przebarwienia na skórze i jak powstają?

Przebarwienia na skórze są różnego rodzaju i mogą pojawić się na każdej części ciała. Jednak warto pamiętać o tym, że każda zmiana skórna, która utrzymuje się przez dłuższy czas i nas niepokoi wymaga konsultacji specjalisty. Może ona sugerować stan nowotworowy, czy inną groźną chorobę ogólnoustrojową. A w jaki sposób powstają przebarwienia na skórze? Otóż pojawiają się one gdy w nieprawidłowy sposób działają melanocyty, czyli komórki pigmentowe wytwarzające w procesie melanogenezy melaninę. Odpowiada ona przede wszystkim za barwę naszej skóry, włosów i kolor tęczówek oczu. Melaniny w skórze chronią także jej głębsze warstwy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych (UV).

Czasami zdarza się jednak, że w niektórych miejscach melanocytów jest za dużo, są zbyt aktywne lub też produkują za wiele barwnika. Przebarwienia powstają w miejscach najczęściej wystawionych na słońce, czyli na: dłoniach, dekolcie, przedramionach, ramionach, łydkach oraz na twarzy. Wpływ na ich powstawanie mają także zmiany w wydzielaniu hormonów, niektóre leki, stany zapalne oraz substancje fotouczulające (znajdujące się w niektórych ziołach lekach, kosmetykach i perfumach).

Przebarwienia na twarzy pojawiają się również w wyniku stanów zapalnych (np. w miejscach zmian trądzikowych) oraz po intensywnych zabiegach kosmetycznych. Proces ten nasila się z wiekiem. Przebarwienia ma bowiem ok. 35 proc. kobiet po 30-stce i aż 90 proc. po ukończeniu 50. roku życia. U młodszych zaś osób pojawienie się ich, związane jest z wahaniami hormonów (np. podczas ciąży) lub ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Natomiast po 45. roku życia przebarwienia powstają w wyniku zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem lub podczas stosowania terapii hormonalnej.

Przebarwienia na skórze – jakie są ich rodzaje?

Najczęściej występującymi rodzajami przebarwień na twarzy są:

  • piegi – są one drobnymi (1-5 mm) przebarwieniami skórnymi, mającymi ścisły związek z uwarunkowaniami genetycznymi. Pojawiają się zazwyczaj sezonowo, kiedy nasłonecznienie jest największe. Jak to w życiu bywa, dla niektórych piegi mogą być naturalną ozdobą, a dla innych mankamentem urody;
  • ostuda (melasma) – pojawia się ona w postaci symetrycznych brązowych plam zlokalizowanych w typowych miejscach: policzki, czoło, skronie, warga górna oraz czasami szyja. Jest dolegliwością dotykającą przede wszystkim kobiet w okresie rozrodczym, a główne czynniki jej rozwoju to: hormony żeńskie, skłonności genetyczne oraz światło słoneczne. Gdy zauważymy objawy wskazujące na ostudę należy zgłosić się do dermatologa;
  • plamy soczewicowate – ten rodzaj przebarwień ma średnicę do 2 cm i objawia się w postaci zmiany o ciemnobrązowej lub czarnej barwie. Mogą być one następstwem starzenia się (są to wtedy plamy soczewicowate starcze) lub też powstawać na skutek ekspozycji na promieniowanie UV (wówczas są to odwracalne plamy soczewicowate słoneczne). Łagodnych zmian można pozbyć się za pomocą zabiegów medycyny estetycznej, natomiast w niektórych przypadkach plama soczewicowata może przekształcić się w czerniaka, czyli nowotwór złośliwy skóry.
  • przebarwienia po trądziku – są częstym problemem, nie tylko wśród nastolatków, ale i wśród osób dorosłych. Zmiany te wyróżniają się na skórze plamami koloru od różowego po jasnobrązowy. Wybór metody ich leczenia powinien być dostosowany do indywidualnego przypadku.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Zanim zdecydujemy się na zabieg usuwania przebarwień najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej lub dermatologiem. Ponieważ tylko specjalista będzie w stanie dokładnie określić typ występujących przebarwień, a także stopień ich zaawansowania. Dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie najlepszego i najskuteczniejszego sposobu usuwania przebarwień na twarzy. Jakie mamy możliwości?

Laseroterapia to skuteczne usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień na twarzy jest skutecznym sposobem ich leczenia, ponieważ jego promienie korygują zmiany i nadają skórze ładny, jednolity kolor. Podczas konsultacji lekarz dobiera właściwe parametry lasera, tak aby dostosować je do rodzaju przebarwienia na twarzy. Sama procedura nie jest bolesna, albowiem odczuwać można jedynie dyskomfort w postaci delikatnych ukłuć, czy wzmożonego ciepła (osobom wrażliwym na ból proponuje się znieczulenie miejscowe).

W naszej klinice przebarwienia na twarzy usuwane są sprawdzonym i skutecznym urządzeniem Vasculight IPL. Laser redukuje różnego rodzaju zmiany skórne, które stopniowo się złuszczają, pełny efekt widoczny jest już po 30 dniach od wykonania zabiegu. Koszt usuwania przebarwień tą metodą różni się w zależności od gabinetu, stosowanego sprzętu oraz od wielkości przebarwienia (za usunięcia niewielkiego zapłacimy od około 200 zł, a pojedyncze usunięcie większej zmiany kosztować będzie w granicach 350 – 500 zł). Przeciwwskazania do zastosowania tego sposobu usuwania przebarwień to: silna opalenizna, ciąża, przebyte chemiczne peelingi oraz nowotwory skóry.

Peeling medyczny – na przebarwienia i zmarszczki

Innym skutecznym sposobem są peelingi medyczne na punktowe przebarwienia. Seria tego typu zabiegów nie tylko usunie nieestetyczne plamy, ale również pomoże pozbyć się drobnych zmarszczek i sprawi, że skóra będzie jędrniejsza. Przykładowo, wykonywany u nas melanoplus jest peelingiem chemicznym, który intensywnie wybiela zmiany pigmentacyjne. Peelingi polegają na zaaplikowaniu na skórę substancji aktywnych, które powodują jej złuszczanie i rozjaśnianie. Sam zabieg jest bezbolesny i może jedynie wywoływać lekkie, ale niedokuczliwe szczypanie. Podobnie jak w przypadku laseroterapii, do usunięcia przebarwienia na twarzy potrzebna jest seria zabiegów (cena za jeden może wahać się od 150 zł do 200 zł), po których wymagana jest odpowiednia pielęgnacja i bezwzględna ochrony przed promieniowaniem UV.

Terapia depigmentacyjna – nie tylko usuwa przebarwienia

Kolejną propozycją dla osób chcących pozbyć się przebarwień na twarzy jest również terapia depigmentacyjna. Preparaty używane w Klinice Anty-Aging likwidują nawet głębokie przebarwienia i zmniejszają wydzielanie melaniny. Dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania kolejnych przebarwień. Stosowany w naszej klinice zabieg składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na nałożenie przez lekarza odpowiedniego preparatu, drugi natomiast na domowej pielęgnacji według ścisłych wytycznych. Sam zabieg jest bezbolesny, a pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach. Koszt całej kuracji w zależności od gabinetu wynosi od 1500 zł do 2000 zł.

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, jak pozbyć się przebarwień na twarzy, to nie zwlekajcie już dłużej i umówcie się na konsultacje ze specjalistą, który wybierze odpowiedni i skuteczny sposób ich usunięcia.