Endermologia – czym jest i jakie efekty można uzyskać?

Endermologia – czym jest i jakie efekty można uzyskać?

Walka z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała, cellulitem, czy zastojami limfatycznymi, to problem coraz większej ilości osób. Jednym z najskuteczniejszych sposobów modelowania sylwetki dla tych, którzy oczekują szybkich i efektownych rezultatów, jest obecnie endermologia. Zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością, gdyż stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej rutyny pielęgnacyjnej problematycznych stref ciała. Czym jednak tak naprawdę jest endermologia i jak przebiega ten zabieg? Na jakie efekty endermologii można liczyć i dla kogo przeznaczona jest ta metoda modelowania sylwetki? Czy endermologia jest bardziej skuteczna niż kriolipoliza?

Endermologia – co to jest?

Najprostszą definicją zabiegu endermologii jest określenie tej procedury jako mechanicznego masażu ciała lub twarzy. Tym, co odróżnia go od standardowego masażu, jest fakt, że endermologia wykonywana jest przy użyciu głowicy wytwarzającej podciśnienie, która działa na podskórną tkankę łączną. Jakie znaczenie w omawianym zabiegu ma zastosowanie podciśnienia? Pobudza ono metabolizm komórek tłuszczowych, a także stymuluje skórę do wytwarzania ważnych dla skóry związków. Jest to kolagen odpowiedzialny za utrzymanie lub przywracanie jędrności skóry, a także elastyna, która reguluje jej sprężystość. Skóra wytwarza również kwas hialuronowy stanowiący naturalne źródło nawilżenia i wypełnienia skóry.

Endermologia może być zatem doskonałym wsparciem w modelowaniu sylwetki. Już same zabiegi potrafią przynieść spektakularne efekty w tym obszarze. Warto jednak pamiętać, że nic nie zastąpi w pełni zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Niekiedy zdarza się, że pomimo codziennego dbania o sylwetkę, uporczywy cellulit, czy nagromadzenie tkanki tłuszczowej w określonych miejscach nie dają się zredukować. W takich przypadkach niezwykle pomocną i skuteczną może się okazać właśnie seria zabiegów endermologii. W jaki jednak sposób przebiega cała procedura?

Jak przebiega zabieg endermologii?

Endermologia to zabieg, który najczęściej obejmuje wybrane partie ciała z pominięciem takich obszarów, jak na przykład biust. Masaż podciśnieniowy stosuje się również na twarzy, gdzie daje spektakularne rezultaty. Zdecydowanie bardziej popularnym zabiegiem jest jednak endermologia ciała, szczególnie jako terapia przed sezonem letnim lub ważnymi dla pacjentów wydarzeniami. Dla utrzymania długotrwałych efektów warto jednak regularnie korzystać z zabiegów, oczywiście po konsultacji ze specjalistą i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. To właśnie od rozmowy ze specjalistą powinna się rozpoczynać terapia z wykorzystaniem endermologii. Trzeba również pamiętać, że dla uzyskania zauważalnych rezultatów należy konsekwentnie poddać się całej serii zabiegów zaleconych przez kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej.

Przygotowanie do wykonania endermologii ciała rozpoczyna się od włożenia ściśle przylegającego kombinezonu. Będzie on stanowił barierę w bezpośrednim kontakcie głowicy urządzenia ze skórą. Dodatkowo kombinezon pozwala na wykonywanie płynnych ruchów podczas zabiegu oraz uzyskanie jego optymalnej skuteczności. Sam przebieg zabiegu jest bezbolesny i polega na zasysaniu przez głowicę aparatu fałdu skóry, która rolowana jest od zewnątrz do wewnątrz.

Gwarantuje to dotarcie i oddziaływanie na głębokie partie tkanki łącznej, co zwiększa skuteczność zabiegu. Oczywiście intensywność pracy urządzenia do endermologii, jest regulowana przez specjalistę wykonującego zabieg, bądź przez samo urządzenie wyposażone w odpowiednie czujniki. Jest to kluczowe, gdyż niektóre partie ciała, a także twarz wymagają zdecydowanie większej delikatności podczas masażu podciśnieniowego, aby uniknąć powstania siniaków i wybroczyn.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Skuteczność zabiegu endermologii uzależniona jest od wielu czynników. Należy do nich przede wszystkim stopień zaawansowania zmian w tkance łącznej, podatność skóry i tkanek na działanie masażu podciśnieniowego, umiejętne wykonanie zabiegu oraz rodzaj wykorzystywanego urządzenia. W Klinice AntiAging endermologię wykonuje się przy użyciu aparatu, który jest jednym z najskuteczniejszych na rynku.

Pozwala on zredukować czas trwania samej sesji, także ilość zabiegów w serii, niezbędnych do uzyskania pożądanych efektów. Urządzenie działa 3 razy szybciej niż urządzenia starszych generacji. Większość pacjentek dostrzega pierwsze rezultaty endermologii już po 3 zabiegu. Co ważne, urządzenie wykorzystywane w naszej Klinice posiada sensor identyfikacji skóry, który pozwala na automatyczne dopasowanie intensywności zabiegu do partii ciała, która jest mu w danym momencie poddawana.

Jakie efekty można uzyskać dzięki endermologii?

Zabieg endermologii na ciało ukierunkowuje się na osiągnięcie trzech podstawowych efektów. Należą do nich:

  • wygładzenie cellulitu bez względu na stopień jego zaawansowania;
  • ujędrnienie skóry na przykład po odchudzaniu, ciąży, czy w przypadku naturalnej utraty elastyczności postępującej wraz z wiekiem;
  • redukcja tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w strategicznych partiach ciała, a co za tym idzie wymodelowanie sylwetki.

Okazuje się jednak, że w wyniku systematycznej i dobrze zaplanowanej terapii endermologicznej można uzyskać znacznie więcej pozytywnych dla kondycji skóry i całego organizmu efektów. Jednym z nich jest przede wszystkim poprawa struktury i wzmocnienie tkanki łącznej, co wpływa na ogólne polepszenie stanu skóry. Poza tym w ciele dochodzi do zmniejszenia retencji wody, a wszystko poprzez usprawnienie układu żylnego i limfatycznego. Oznacza to, że efekty endermologii mogą zapobiegać nawrotom na przykład cellulitu wodnego.

Niezwykle istotnym następstwem masażu podciśnieniowego może być także wsparcie organizmu w pozbywaniu się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Z endermologii mogą korzystać także osoby, które oczekują postępów w leczeniu blizn, oparzeń, a także obrzęków. Pobudzanie skóry do wytwarzania elastyny i kolagenu wpływa również na szybszą regenerację tkanek po zabiegach chirurgicznych. Podczas zabiegu endermologii wykonuje się także mechaniczne złuszczanie naskórka, co pozwala odsłonić zdrową, rozświetloną skórę. Wszystkie efekty, jakie można uzyskać dzięki endermologii, zależą oczywiście od systematyczności wykonywania zabiegów oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Kobieta po wykonanym zabiegu endermologii

Endermologia – ujędrnienie skóry?

Najlepsze rezultaty po zastosowaniu zabiegu endermologii mogą uzyskać osoby, które oczekują wymodelowania sylwetki, redukcji tkanki tłuszczowej, wygładzenia cellulitu oraz ogólnego ujędrnienia skóry w wybranych partiach ciała. Wskazaniem do wykonania zabiegu endermologii w przypadku konkretnego pacjenta (z zabiegu mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni) są zatem między innymi zastoje limfatyczne w ciele, niewystarczająco wydajny układ żylny, brak dotlenienia tkanek oraz powstające w wyniku powyższych aspektów obrzęki.

Kolejnym wskazaniem do zakwalifikowania do zabiegu endermologii, jest uporczywa tkanka tłuszczowa odkładająca się w konkretnych miejscach. Takie niechciane warstwy tkanki podskórnej mogą występować nawet pomimo prowadzenia przez pacjenta zdrowego trybu życia. Z masażu podciśnieniowego mogą skorzystać także osoby, którym zależy na ogólnej poprawie kondycji skóry, jej ujędrnieniu i dotlenieniu. Nie sposób nie wspomnieć także o endermologii twarzy, która wspiera redukcję drobnych zmarszczek i korekcję owalu twarzy.

Każdy zabieg medycyny estetycznej lub zabieg kosmetologiczny może być obostrzony określonymi przeciwwskazaniami do jego wykonania. W przypadku endermologii nie jest inaczej. Główną przyczyną ograniczeń jest fakt, iż endermologia oddziaływuje na głębokie warstwy skóry. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są między innymi:

  • aktywne zapalenie żył;
  • duża ilość tłuszczaków na ciele;
  • zdiagnozowana choroba nowotworowa w fazie aktywnej;
  • występowanie i skłonność do powstawania kolejnych bolesnych żylaków;
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew.
Endermologia - pomiar efektów zabiegu

Endermologia czy kriolipoliza – co lepsze?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby poszukujące skutecznych zabiegów modelujących sylwetkę, jest rozstrzygnięcie pomiędzy większą efektywnością endermologii w porównaniu z kriolipolizą. Drugi z zabiegów polega na zamrażaniu i tym samym usuwaniu komórek tłuszczowych z powierzchni ciała. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, którym zależy na zmniejszeniu warstwy tłuszczowej.

Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku osób o niezbyt dużej nadwadze, które posiadają nagromadzenie tkanki tłuszczowej w konkretnych miejscach. Dodatkowo kriolipoliza jest bardziej inwazyjnym zabiegiem niż masaż podciśnieniowy, może obciążać wątrobę, a nawet powodować odmrożenia. Endermologia jest natomiast zabiegiem zdecydowanie bardziej wszechstronnym oraz przede wszystkim naturalnym. Poprawia ogólną kondycję skóry i stymuluje ją do wytwarzania kolagenu oraz elastyny. Pozwala to na uzyskanie długotrwałych i pogłębiających się z czasem efektów.