Jak pozbyć się drugiego podbródka? Jakimi metodami?

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Owal to kształt, który uważany jest za idealny w kontekście struktury twarzy. Zabiegi domowe, jak i te z dziedziny medycyny estetycznej mają na celu podtrzymanie lub korektę tego kształtu. Jednym z najczęściej pojawiających się defektów estetycznych zaburzających owal twarzy, jest tzw. drugi podbródek. Jakie są przyczyny powstawania tzw. “drugiej brody”? Czy przypadłość ta dotyczy jedynie osób borykających się z nadwagą? Czy drugiego podbródka można się pozbyć domowymi sposobami? Jakie zabiegi medycyny estetycznej stanowią skuteczne rozwiązanie tego problemu? Czy tworzeniu się drugiego podbródka można zapobiegać?

Drugi podbródek – przyczyny powstawania

Występowanie tzw. drugiego podbródka zazwyczaj kojarzone jest z nadwagą lub otyłością, gdyż uważa się, że defekt ten zbudowany jest przede wszystkim z tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście zazwyczaj osoby borykające się z nadprogramowymi kilogramami zauważają u siebie nagromadzenie dodatkowej tkanki pod brodą, ale nie zawsze jest to wynikiem samego przybrania na wadze, a zachowań, które do tego doprowadziły. Okazuje się bowiem, że za powstawanie drugiego podbródka odpowiedzialne są między innymi takie czynniki, jak:

  • nieprawidłowa postawa ciała (głowa pochylona do przodu, zaokrąglone plecy – częsta przypadłość osób intensywnie korzystających z mobilnej elektroniki);
  • brak aktywności fizycznej prowadzący do przykurczy i pogłębiania się nieprawidłowej postawy ciała;
  • utrata elastyczności skóry związana z częstymi wahaniami wagi, wiekiem, czynnikami genetycznymi lub nieprawidłową pielęgnacją.

W kontekście przyczyn powstawania drugiego podbródka warto zatem zaznaczyć, że z tym defektem estetycznym mogą borykać się również osoby o prawidłowej masie ciała, ale ze względu na wymienione wyżej czynniki doszło u nich do zwiotczenia skóry pod brodą. Drugi podbródek jest także częstą przypadłością osób o skórze dojrzałej, która w wyniku stopniowej utraty elastyny i kolagenu wiotczeje i opada w miejscu łączącym szyję i żuchwę.

Umów wizytę

ZAREZERWUJ WIZYTĘ JUŻ DZIŚ!

ODDZWONIMY, BY USTALIĆ WYGODNY DLA CIEBIE TERMIN

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Ćwiczenia na drugi podbródek – domowe metody walki z problemem

Kluczowym aspektem walki z tzw. drugim podbródkiem jest nie tylko aktywność fizyczna sensu stricte, ale także ćwiczenia skupiające się na strategicznych partiach twarzy i szyi, odpowiadających za powstawanie tego problemu. Kiedy płat skóry pod brodą zaczyna się obniżać warto podjąć działania celem odwrócenia tego procesu. Pierwszym rozwiązaniem, po które często sięgają osoby borykające się z problemem drugiego podbródka są kremy ujędrniające. Okazuje się jednak, że ich niezbędnym uzupełnieniem dla osiągnięcia zadowalających efektów, są wspomniane wcześniej ćwiczenia. Jak je wykonywać, aby zahamować, a nawet odwrócić proces powstawania drugiego podbródka?

  • Ćwiczenia dla wzmocnienia dolnych mięśni twarzy -polegają przede wszystkim na aktywowaniu partii mięśniowych zlokalizowanych wokół ust i dolnej szczęki. Ćwiczenia mogą obejmować na przykład podkładanie dłoni pod brodę i wywieranie przez nią oporu w trakcie prób otwierania ust. Dodatkowo popularnym ćwiczeniem w tej kategorii jest intensywne ściąganie ust jak do pocałunku, a następnie przywracanie ich naturalnej pozycji. Można też wyraźnie artykułować samogłoski czy wyciągać jak najdalej język przy szeroko otwartych ustach. Niektórzy rekomendują również próby opuszczania samej dolnej wargi, dzięki czemu aktywowane i ćwiczone są mięśnie podbródka;
  • Ćwiczenia dla wzmocnienia wybranych mięśni szyi -aktywowanie i wzmacnianie mięśni szyi, które są kluczowe dla zapobiegania powstawaniu drugiego podbródka należy wykonywać codziennie po kilkanaście powtórzeń w kilku seriach. Przede wszystkim warto skupić się na prostym unoszeniu i opuszczaniu głowy do mostka, przy jednoczesnym napinaniu i rozluźnianiu mięśni szyi. Warto także ćwiczyć powolne obracanie głowy w obie strony utrzymując jednocześnie wyprostowaną postawę opartą o ścianę. W ramach zapobiegania tworzeniu się drugiego podbródka można stosować również ćwiczenia, które poleca się osobom chcącym wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, a przede wszystkim te znajdujące się na wysokości obojczyków. Zazwyczaj wykonuje się je dla naturalnego ujędrnienia i uniesienia biustu.

Masaże na redukcję drugiego podbródka

W kontekście wzmacniania tkanki skórnej i mięśniowej, a także celem pobudzenia przepływu limfy, w profilaktyce lub terapii drugiego podbródka warto wdrożyć masaże tych partii szyi i twarzy. Najłatwiej wykonywać je samodzielnie podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej, trzeba jednak pamiętać, że skóra na szyi jest delikatna i należy traktować ją z kontrolowaną siłą nacisku. Masaż wykonuje się od podstawy szyi w górę, aż do brody. Można użyć w tym celu własnych palców i dłoni, bądź zastosować dostępne obecnie na rynku masażery wykonane z plastiku, stali chirurgicznej lub kamienia. Jeżeli zależy nam na większej efektywności takich zabiegów, warto umówić się na profesjonalne masaże . Regularnie powtarzane sesje wpłyną zbawiennie nie tylko na kondycję skóry twarzy i szyi, ale także stanowią doskonały sposób na poprawę samopoczucia i rozluźnienie mięśni. Szczególnie polecane w tej kategorii są:

  • Masaż Kobido – zabieg często nazywany liftingiem twarzy bez konieczności użycia skalpela. Masaż Kobido wywodzi się z medycyny chińskiej i polega na stosowaniu na przemian powolnych oraz szybkich, głębokich ruchów mających za zadanie pobudzenie pracy skóry, mięśni oraz nerwów.
  • Endermologia LPG Alliance – to rodzaj masażu podciśnieniowego wykorzystującego zaawansowane technologicznie urządzenie, które dopasowuje intensywność zabiegu do delikatnej skóry twarzy. Endermologia pobudza skórę do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, co istotnie wpływa na poprawę jej sprężystości.

Drugi podbródek – jakie zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej?

Często zdarza się tak, że stopień zaawansowania defektu estetycznego, jakim jest drugi podbródek, osiąga takie stadium, że same ćwiczenia czy masaże nie są już w stanie go zredukować. Dodatkowo struktura skóry, wiek pacjenta, czy predyspozycje genetyczne mogą wpływać na fakt, że skuteczna redukcja drugiego podbródka będzie możliwa jedynie za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Dostępne obecnie metody walki z tym problemem pozwalają przy dobrze zaplanowanej i dobranej terapii przywrócić elastyczność skóry w okolicach podbródka i osiągnąć poprawę owalu twarzy. Oczywiście kluczem do efektywności profesjonalnych zabiegów, jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej, który zdiagnozuje przyczyny pojawienia się drugiego podbródka i odpowiednio dopasuje rodzaj terapii. Do najskuteczniejszych zabiegów w kontekście redukcji drugiego podbródka należą między innymi:

  • zabieg liftingujący podbródek nićmi PDO-niezwykle efektywną metodą stosowaną w liftingu owalu twarzy, ale także celem redukcji drugiego podbródka, jest zabieg z wykorzystaniem nici PDO (polidioksanowych). Co ważne, zabieg ten pozwala na uzyskanie spektakularnych rezultatów bez konieczności użycia skalpela. W trakcie standardowej procedury pod skórę pacjenta implantowane są po dwie nici po każdej stronie podbródka. Nici PDO pobudzają produkcję elastyny i kolagenu w skórze, przez co doprowadzają do przywrócenia jędrności i prawidłowego napięcia skóry w okolicach podbródka. Efekty zabiegu pogłębiają się jeszcze przez kilka tygodni od jego przeprowadzenia i utrzymują się nawet do dwóch lat. Procedura aplikacji nici PDO dzięki iniekcyjnemu znieczuleniu jest całkowicie bezbolesna, jednak czasami wymaga kilku dni rekonwalescencji przez pojawienie się delikatnego obrzęku lub zasinienia;
  • liposukcja podbródka – w przypadku, w którym główną przyczyną podwójnego podbródka jest nagromadzenie się zbędnej tkanki tłuszczowej w tym miejscu, pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu liposukcji. Jest to procedura inwazyjna, jednak jej efekty są względnie trwałe pod warunkiem utrzymywania prawidłowej masy ciała. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu i wymaga kilku dni rekonwalescencji. Liposukcja podbródka nie należy do najtańszych, gdyż jej cena w zależności od kliniki często oscyluje w granicach ok. 4 tys. zł.;
  • lipoliza podbródka – w ramach tej metody walki z podwójnym podbródkiem wyróżnia się kilka rodzajów zabiegu – lipolizę ultradźwiękową, laserową czy iniekcyjną. Pierwsza z nich jest zabiegiem najmniej inwazyjnym i niewymagającym rekonwalescencji. Procedura polega na konwersji tkanki tłuszczowej w płyn, który następnie jest usuwany z okolic podbródka. Lipoliza laserowa wymaga natomiast wykonania nacięcia powłok skóry. Wiązka lasera rozbija komórki tłuszczowe, a pełne efekty zabiegu widoczne są po kilku miesiącach. Lipoliza iniekcyjna polega na ostrzyknięciu podbródka substancjami rozpuszczającymi komórki tłuszczowe. Zabieg nie jest bolesny, ale obostrzony określonymi przeciwwskazaniami, takimi jak ciąża, karmienie piersią, czy uczulenie na składniki preparatu.

Jak zapobiegać powstawaniu drugiego podbródka?

Zanim konieczne będzie zastosowanie zabiegów medycyny estetycznej, warto wprowadzić profilaktykę drugiego podbródka, szczególnie jeżeli posiadamy predyspozycje do jego powstawania. Opisane w artykule ćwiczenia i masaże można wykonywać jeszcze przed pojawieniem się tego defektu estetycznego, co z pewnością czasowo zahamuje jego dalszy rozwój. Dodatkowo, niezwykle ważne jest wprowadzenie do codziennej rutyny aktywności fizycznej, odpowiednio zbilansowanej diety, starań o utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz dbanie o prawidłową postawę. Wszystkie te czynniki sprzyjają utrzymywaniu pożądanej jędrności i elastyczności skóry, a także redukują ryzyko gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach podbródka.