Epilacja laserowa – od czego zależą efekty?

epilacja laserowa efekty

Od czego zależy skuteczność, jak często trzeba powtarzać zabiegi? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi na pytanie od czego zależą efekty epilacji laserowej. Zapraszamy do lektury!

Epilacja laserowa sposób na niechciane włosy

Gładka skóra jest marzeniem każdej kobiety, niestety większość zabiegów depilacji daje krótkotrwałe efekty niosąc za sobą podrażnienia. Najskuteczniejszą metodą epilacji jest obecnie epilacja laserem diodowym, wykonanie serii zabiegów w określonym odstępie czasu jest gwarancją pozbycia się włosków na wiele lat.

Epilacja laserowa polega na pochłonięciu światła laserowego przez włos i skierowaniu jej do brodawki włosa. Melanina – barwnik występujący we włosie pochłania energię świetlną i przekształca ją w ciepło, które uszkadza otoczenia mieszków włosowych odpowiedzialnych za odrastanie włosa.

Epilacja laserowa – od czego zależą efekty?

Aby pozbyć się niechcianego owłosienia należy wykonać serię zabiegów składającą się z średnio 7-10 zabiegów. Ostateczna liczba zabiegów jest zależna od oczekiwań pacjenta oraz od skłonności do występowania nadmiernego owłosienia szczególnie u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi. Konieczność powtarzania zabiegów wiąże się z cyklem wzrostu włosa.

Fazy wzrostu włosa

Nie wszystkie włosy rosną równocześnie, rozróżniamy trzy fazy wzrostu włosa anagen, katagen, telogen. Zabiegi są najskuteczniejsze gdy włos znajduje się w fazie wzrostu – czyli anagenu.

Celem epilacji jest naświetlenie i przez to usunięcie tych włosów, które są w fazie aktywnego wzrostu. Włosy będące w kolejnych fazach wzrostu nie pochłoną dostatecznej dawki promieniowania lasera i zachowają zdolność regeneracji i dalszego wzrostu. Dlatego konieczne jest kilka zabiegów, aby naświetlić każdy włos we właściwej fazie.

Uszkodzone w czasie zabiegu włosy nadal pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej powierzchni, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. Niemniej wypadają one ze skóry po ok. 14 dniach. Skóra robi się gładka i taka pozostaje do momentu aż kolejne włosy przejdą z fazy spoczynku w fazę wzrostu. Ponieważ fazy spoczynku są różne dla włosów zlokalizowanych w różnych okolicach ciała, różne są też odstępy między zabiegami. W przypadku twarzy odrost pojawia się średnio 4-6 tygodni od poprzedniego zabiegu, w obrębie tułowia po ok. 6-8 tygodniach, na kończynach nawet do 3 miesięcy. Po każdym zabiegu będzie odrastać coraz mniej nowych włosów.

Czasami epilacja nie daje oczekiwanych – spektakularnych efektów – dlaczego ?

Należy pamiętać, że są sytuacje gdy epilacja laserowa nie daje oczekiwanych efektów. Są to uwarunkowania hormonalne i genetyczne. Nieprawidłowości hormonalne mogą towarzyszyć takim chorobom jak: Zespół Cushinga, guzy nadnerczy i przysadki, zespół jajników policystycznych lub być wynikiem zaburzeń hormonalnych. Sygnałem jest stan, gdzie po kilku zabiegach włosy wciąż pojawiają się w zbyt dużych ilościach. Wtedy konieczna jest wizyta u endokrynologa i połączenie kuracji hormonalnej z laserową.