Lifting krocza – na czym polega ten zabieg?

Lifting krocza - na czym polega ten zabieg?

Zarówno ciąża, jak i poród zmieniają ciało kobiety, gdyż funkcjonujące w jego ramach struktury i tkanki zaczynają pełnić w tym czasie nowe funkcje. Choć czas porodu przybliża radosny moment przyjścia na świat dziecka, to ciało matki poddawane jest wówczas ogromnemu wysiłkowi, który z kolei może pozostawić po sobie nieprzyjemne konsekwencje. Wiele kobiet skarży się w tym kontekście na dyskomfort związany z nietypowym napięciem mięśni w okolicy krocza, a także na odczucie poszerzonego wejścia do pochwy. Często mówi się o poporodowym defekcie anatomiczno-czynnościowym krocza, dla którego efektywną terapią może okazać się lifting krocza. Co to za zabieg i na czym polega?

Anatomiczne i funkcjonalne problemy krocza po porodzie

Poród siłami natury w zależności od jego przebiegu, wagi urodzeniowej dziecka, czy jego ułożenia może w mniejszym lub większym stopniu wpływać na anatomiczne i czynnościowe zmiany w obrębie pochwy. Jeszcze w trakcie ciąży narządy rodne kobiety reagują na wahania hormonalne, które rozpulchniają tkanki i wpływają na napięcie mięśni w okolicy krocza. W trakcie samego porodu dochodzi natomiast do rozciągnięcia wiązadeł i rozluźnienia mięśni zlokalizowanych w przedsionku pochwy. Przebieg porodu może także wymuszać kontrolowane nacięcie krocza, aby nie dopuścić do samoistnego pęknięcia tkanek w tych okolicach. Wszystkie te czynniki wpływają na fakt, że rozciągnięta w trakcie porodu pochwa najczęściej nie wraca już do stanu sprzed urodzenia dziecka. To z kolei może generować szereg funkcjonalnych zaburzeń w ramach narządów płciowych kobiety.

Wśród poporodowych defektów pojawiających się w okolicy krocza wyróżnia się najczęściej osłabienie i rozciągnięcie mięśni okalających przedsionek pochwy, co objawia się zgłaszanym przez pacjentki odczuciu luźnego wejścia do pochwy, obniżeniem poziomu satysfakcji z życia seksualnego, nawracającymi infekcjami i stanami zapalnymi wywoływanymi przez nadmierną wydzielinę z dróg rodnych. Co więcej, konsekwencją zbytniego rozluźnienia mięśni w okolicach przedsionka pochwy mogą być trudności z ponownym zajściem w ciążę. Dodatkowo pacjentki skarżą się na dyskomfort podczas podejmowania aktywności fizycznych i problemy natury estetycznej, które wpływają na ich samoocenę i satysfakcję z jakości życia.

ginekologia-estetyczna

Jakie są wskazania do wykonania liftingu krocza?

Zabieg liftingu krocza lub inaczej zwężenia pochwy poprzedza lekarska kwalifikacja opierająca się na wynikach przeprowadzonych badań. Na ich podstawie lekarz diagnozuje stopień zaawansowania problemu i dobiera do niego odpowiednią technikę zabiegu. Wśród wskazań do przeprowadzenia liftingu krocza wyróżnia się najczęściej:

  • obniżenie poziomu satysfakcji z życia seksualnego u obojga partnerów;
  • subiektywne odczucie przez kobietę rozluźnienia mięśni w okolicach przedsionka pochwy i związany z tym faktem dyskomfort w różnych sferach życia;
  • nawracające infekcje w okolicach narządów płciowych;
  • dyskomfort estetyczny związany z wyglądem narządów płciowych po porodzie;
  • problemy z niepłodnością (po wykluczeniu innych możliwych przyczyn);
  • rozluźnionego wejście do pochwy będące następstwem menopauzy, obniżonej ilości kolagenu w tkankach i ich zwiotczenia.

Warto wiedzieć, że problem poszerzonego wejścia do pochwy często wiąże się z występowaniem zespołu luźnej pochwy, który nieleczony będzie się pogłębiał, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zjawiska wypadania macicy (obniżenia narządów rodnych). Jest ono konsekwencją braku odpowiedniego wsparcia przez rozluźnione mięśnie pochwy, miednicy i odbytu. O zabiegu rewitalizacji pochwy, któremu można się poddać w naszej klinice, napiszemy w osobnym artykule.

Zwężenie pochwy – jakimi metodami?

Lekarze ginekolodzy coraz częściej zalecają swoim pacjentkom borykającym się z rozluźnieniem mięśni przedsionka pochwy, konsultację w sprawie możliwości leczenia tego problemu metodami oferowanymi przez ginekologię estetyczną. W określonych przypadkach jednak, jedyną skuteczną terapią może się okazać chirurgiczna plastyka krocza polegająca na przywróceniu anatomicznego stanu sprzed porodu poprzez operacyjne podniesienie tkanki łącznej i mięśni. Wówczas nie mówimy oczywiście jedynie o zabiegu zwężenia wejścia do pochwy, ale o rekonstrukcji krocza dedykowanej kobietom, które nie planują ponownego zajścia w ciążę, ale zależy im na przywróceniu estetyki i funkcjonalności okolic intymnych.

Zdecydowanie mniej inwazyjną alternatywą dla chirurgicznej plastyki krocza, jest lifting – zwężenie pochwy przy zastosowaniu nici, których różne rodzaje pozwalają dobrać najlepszy materiał odpowiadający potrzebom Pacjentki. Nici te charakteryzują się działaniem rewitalizującym na tkanki i pobudzającym je do produkcji kolagenu i elastyny, a to z kolei pozwala stabilizować struktury zewnętrznych narządów płciowych. Nici są w pełni rozpuszczalne i biokompatybilne. Wykonane z polidioksanonu (PDO) są całkowicie absorbowalne przez organizm Pacjentki. Dodatkowym składnikiem nici jest połączenie kwasu polimlekowego i polikaprolaktonu, które nawilżają i rewitalizują tkanki.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Lifting krocza za pomocą nici – jak przebiega?

Zabieg zwężenia pochwy przy zastosowaniu nici poprzedza konsultacja ginekologiczna oraz przedłożenie przez pacjentkę wyników badania cytologicznego wykonanego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną datą zabiegu. Kwalifikacja do zabiegu w Klinice Anti-Aging wliczona jest w koszt całej procedury. Zabieg liftingu krocza nićmi PDO wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Nici aplikowane są podśluzówkowo i podskórnie za pomocą 4 do 6 płytkich mikronacięć. Nici są kotwiczone za pomocą haczyków zorientowanych w dwóch kierunkach. Procedura kończącą zabieg jest związanie nici.   

Zabieg liftingu krocza nićmi w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjentki trwa od około 45 minut do godziny. Na rekonwalescencję po zabiegu trzeba natomiast zaplanować od 2 do 3 tygodni, w trakcie których niewielkie ranki goją się, a ewentualna opuchlizna zostaje zredukowana. Niewątpliwymi zaletami zabiegu zwężenia pochwy przy zastosowaniu nici jest mała inwazyjność procedury (w porównaniu choćby z plastyką krocza), szybsze gojenie i rekonwalescencja. Wśród nielicznych przeciwwskazań do wykonania liftingu krocza nićmi PDO wymienia się natomiast choroby nowotworowe w okolicach narządów płciowych, ostre stany zapalne pochwy i sromu, uczulenie na leki anestezjologiczne, zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża i okres wczesnego połogu, krwawienie miesięczne lub inne, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych.

Efekty po zwężeniu pochwy nićmi

Rezultaty liftingu krocza nićmi widoczne są po wykonaniu jednego zabiegu. Okolice przedsionka pochwy są zrewitalizowane, przywrócona zostaje im pożądana przez Pacjentkę estetyka. Po okresie rekonwalescencji zauważalne jest podniesienie poziomu satysfakcji seksualnej, a nietypowe napięcie mięśni i związany z nim dyskomfort zostają zredukowane. Nawracające infekcje tracą źródło swojego występowania, a Pacjentka może cieszyć się wyższą jakością życia pozbawionego tych uciążliwych dolegliwości.