Peeling medyczny – czym jest i jakie są jego rodzaje?

Peeling medyczny - czym jest i jakie są jego rodzaje?

Skóra stanowi naturalną ochronę struktur organizmu człowieka. Przyjmuje na siebie urazy, zanieczyszczenia i to właśnie na niej manifestują się także oznaki złego żywienia czy permanentnego stresu. Niekiedy przebarwienia lub inne zmiany skórne ciężko jest usunąć, bądź choćby zniwelować ogólnodostępnymi metodami. Wówczas skutecznym wyjściem mogą okazać się peelingi medyczne, często zwane też chemicznymi. Jakie są rodzaje tego typu zabiegów? W jakich przypadkach się je stosuje? Jakie substancje aktywne odpowiadają za ich skuteczność?

Peeling medyczny – co to jest?

Zmierzając do wyjaśnienia terminu peelingu medycznego lub chemicznego należy wyjść od ogólnej definicji zabiegu peelingującego. Otóż jest to działanie pielęgnacyjne mające na celu złuszczenie martwego naskórka, pobudzenie skóry do odbudowy oraz przygotowanie jej do absorpcji substancji aktywnych zawartych w kolejnych nakładanych na nią preparatach. Zabiegiem peelingującym można nazwać każdą metodę złuszczania naskórka, również za pomocą produktów drogeryjnych lub aptecznych. Do najbardziej popularnych należą peelingi mechaniczne, które posiadają w swoim składzie fizyczne drobiny peelingujące. Nie stanowią jednak one najlepszego rozwiązania dla cer wrażliwych czy naczyniowych, gdyż mogą je dodatkowo podrażniać. Wówczas zalecane jest korzystanie z peelingów enzymatycznych, których składniki aktywne delikatnie “rozpuszczają” martwy naskórek.

W określonych problemach skórnych peelingi dostępne w drogerii lub aptece mogą się okazać niewystarczające. Istnieją także typy cer, które raz na jakiś czas powinny zostać poddane profesjonalnym zabiegom, gdyż jedynie wówczas odzyskają one swój blask i zostaną dogłębnie oczyszczone. Do takich profesjonalnych zabiegów zalicza się właśnie peelingi medyczne, często nazywane również chemicznymi. Dlaczego peelingi te muszą być wykonywane przez profesjonalistę? Ponieważ zawierają w swoim składzie kwasy, których rodzaj i stężenie należy dobrać odpowiednio do typu skóry pacjenta i ewentualnych problemów estetycznych, z którymi się on boryka. Peeling medyczny może charakteryzować się ponadto dość intensywnymi efektami złuszczania, które pojawiają się w kilka dni po zabiegu i pacjent musi wiedzieć, jak wówczas powinien pielęgnować swoją cerę.

Jakie są wskazania do wykonania peelingu medycznego?

Profesjonalny peeling medyczny może zostać wykonany właściwie na każdym rodzaju cery. Wyjątek stanowią tu pacjenci o skórze nadreaktywnej, wysokowrażliwej lub alergicznej. W takim przypadku może się okazać, że nawet niewielkie stężenie substancji aktywnych w preparacie peelingującym będzie dla takiej cery nieodpowiednie. Wówczas kosmetolog proponuje zazwyczaj alternatywne metody złuszczania naskórka, takie jak na przykład delikatne, oparte na kwasie mlekowym lub azelainowym peelingi chemiczne, lub polecany dla cer wrażliwych i alergicznych – peeling kawitacyjny. Peelingi medyczne z wykorzystaniem wyższych stężeń substancji aktywnych zalecane są natomiast dla:

  • cer tłustych z problemami trądzikowymi;
  • pacjentów chcących działać profilaktycznie przeciwstarzeniowo;
  • cer z widocznymi drobnymi zmarszczkami;
  • osób, którym zależy na redukcji przebarwień, plam barwnikowych;
  • skór z widocznymi bliznami potrądzikowymi;
  • skór łojotokowych, przetłuszczających się, charakteryzujących się występowaniem zaskórników i rozszerzonych porów;
  • cer ze zrogowaceniami;
  • cer szarych i zanieczyszczonych;
  • skór z rozstępami i/lub cellulitem;
  • pacjentów, którzy przygotowują się do innych zabiegów kosmetologicznych.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Rodzaje peelingów chemicznych – jakie substancje aktywne?

Peelingi chemiczne różnią się między sobą przede wszystkim rodzajami substancji aktywnych, które aplikowane są na skórę pacjenta podczas zabiegu. Substancjami tymi są przede wszystkim kwasy, które mogą wykazywać właściwości złuszczające, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a także rozjaśniające. Dodatkowo poszczególne rodzaje peelingów medycznych różnią się obecnością składników wspierającymi działanie kwasów, a także stężeniami, które muszą zostać dobrane odpowiednio do potrzeb pacjenta. Wśród najczęściej stosowanych w kosmetologii kwasów, na których opiera się działanie peelingów medycznych należy wyróżnić następujące:

  • kwas ferulowy – substancja o silnym działaniu antyoksydacyjnym, wspierająca ochronę przeciw fotostarzeniu się skóry. Kwas ferulowy jest często wykorzystywany w nowoczesnych preparatach pielęgnacyjnych ze względu na swoje właściwości niwelujące negatywne oddziaływanie wolnych rodników na skórę pacjenta. Jest to niezwykle istotne w terapiach z obszaru anti-aging, gdyż pozwala zapobiegać uszkadzaniu włókien kolagenowych i tym samym wiotczeniu skóry. Kwas ferulowy nie powoduje dyskomfortu podczas aplikacji. Pacjenci nie odczuwają efektów pieczenia, czy też szczypania, które mogą występować podczas zabiegów z zastosowaniem innych kwasów;
  • kwas salicylowy – jest to substancja szeroko stosowana w kosmetologii, szczególnie w terapii skór tłustych, zanieczyszczonych, wykazujących skłonności do powstawania zmian trądzikowych. Kwas salicylowy charakteryzuje się przede wszystkim działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, a także złuszczającym i ściągającym. Cechą, która wyróżnia zabiegi peelingujące z wykorzystaniem kwasu salicylowego jest fakt, że pacjent powinien przygotować swoją skórę do tej procedury. Zaleca się bowiem, aby stosował w codziennej rutynie pielęgnacyjnej krem z kwasem salicylowym, co pozwoli na obniżenie pH skóry pacjenta do pożądanego poziomu 4,5. Działanie takie ma na celu podniesienie skuteczności i efektywności peelingu, którego rezultaty można wówczas zaobserwować w krótkim czasie.
  • kwas migdałowy – substancja, która przez swoje właściwości pozwala uzyskać zadowalające efekty zabiegu przy jednoczesnym zachowaniu jego delikatności dla cer wrażliwych i alergicznych. Kwas migdałowy stosuje się w przypadku pacjentów, których skóra boryka się ze zmianami trądzikowymi, rozszerzonymi naczynkami, drobnymi zmarszczkami, bądź zmniejszona gęstością i wiotkością podyktowaną wiekiem pacjenta. Złuszczające działanie kwasu migdałowego odbywa się w warstwie rogowej naskórka, w której rozluźniane są połączenia pomiędzy jego komórkami a tzw. cementem komórkowym. W wyniku tego działania dochodzi do delikatnego usunięcia martwej warstwy naskórka. Zalecane jest, aby zabiegi wykorzystujące właściwości kwasu migdałowego wykonywane były w seriach. Pozwoli to uzyskać bardziej spektakularne efekty na dłużej.
  • kwas azelainowy – zaliczany do grupy kwasów o delikatnym działaniu, odpowiednim do zastosowania na skórach wrażliwych, alergicznych, a nawet atopowych. Kwas azelainowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także chroni przed wolnymi rodnikami. Co ważne, cery tłuste i trądzikowe także mogą wykazywać nadmierną reaktywność i uwrażliwienie na działanie czynników zewnętrznych. To właśnie przede wszystkim posiadaczom takich skór dedykowany jest peeling z wykorzystaniem kwasu azelainowego. Swoje zastosowanie znajdzie on także w terapii cer naczyniowych, skłonnych do podrażnień, a także w niwelowaniu przebarwień i hiperpigmentacji skórnych. Celem uzyskania optymalnych efektów, zabiegi należy powtarzać w seriach według zaleceń kosmetologa.

Peeling chemiczny – jakie efekty?

Efekty peelingów medycznych lub inaczej chemicznych uzależnione są od wielu czynników, a podstawowym z nich są potrzeby skóry pacjenta. Tym niemniej trzeba wskazać na podstawowe założenie stosowania peelingów, jakim jest złuszczenie wierzchnich warstw naskórka i odsłonięcie zdrowej, promiennej, rozjaśnionej cery. Peelingi medyczne w przeciwieństwie do tych, które można wykonać bezpiecznie w warunkach domowych działają bardziej intensywnie skłaniając naskórek do wzmożonej regeneracji. Do zazwyczaj uzyskiwanych efektów tych profesjonalnych zabiegów należy zaliczyć z pewnością wygładzenie struktury skóry, zredukowanie jej nierówności, ujednolicenie kolorytu skóry, zniwelowanie przebarwień i zmian trądzikowych, poprawę elastyczności i sprężystości. Dodatkowo peelingi medyczne wpływają na spłycenie, a tym samym zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek, obkurczenie rozszerzonych porów, a nawet poprawę owalu twarzy.

Peeling medyczny – dla każdego?

Zastosowanie profesjonalnego peelingu medycznego to uniwersalny zabieg, który sprawdza się w szerokim spektrum problemów skórnych. Warto jednak pamiętać, że peelingom tym nie powinny poddawać się osoby, które posiadają uszkodzenia, przerwania ciągłości naskórka, aktywną opryszczkę bądź świeże blizny na przykład po zabiegach chirurgicznych. Przeciwwskazaniem będą tu także ciężkie, zaognione postacie trądziku, duże ilości zmian barwnikowych na skórze oraz skłonności do powstawania bliznowców. Pacjent przygotowywany do przeprowadzenia peelingu medycznego zawsze ustala przebieg zabiegów z kosmetologiem, który w skrupulatnym wywiadzie zakwalifikuje go do odpowiedniego rodzaju i intensywności planowanych peelingów. Najwyższy standard działania i profesjonalizm specjalistów pozwala uzyskać efekty, które często są bardziej spektakularne niż oczekiwania pacjentów.