Skóra naczynkowa – jak o nią dbać?

Skóra naczynkowa - jak o nią dbać?

Gwałtowne zmiany temperatur, zimny wiatr, czy opady nie wpływają dobrze na żaden rodzaj cery. Szczególnie narażoną na konsekwencje powyższych czynników jest jednak skóra naczynkowa, która często reaguje na niesprzyjające warunki zaczerwienieniem i podrażnieniem. Dlaczego niektóre osoby borykają się z rozszerzonymi naczynkami, a inne nie mają w tym obszarze problemów? Co wyróżnia cerę naczyniową? Jak ją prawidłowo pielęgnować, by uniknąć niepożądanych reakcji? Czy dzięki profesjonalnym zabiegom można się pozbyć rozszerzonych naczynek?

Skóra naczynkowa – co ją wyróżnia?

Każdy rodzaj cery charakteryzuje się zestawem określonych cech, które determinują sposób jej pielęgnacji, a także ewentualne problemy, z którymi muszą się mierzyć posiadacze konkretnego typu skóry. W przypadku cery naczynkowej występuje wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę chcąc zachować ten rodzaj skóry w dobrej kondycji. Cera naczynkowa charakteryzuje się przede wszystkim zmniejszoną grubością w stosunku do cery normalnej. Fakt ten sprawia, że rozszerzone naczynka i tzw. “pajączki” są na niej bardziej widoczne. Dlaczego jednak niektóre osoby borykają się z tym problemem, a inne nie? Przyczyną takiego stanu rzeczy są tu zazwyczaj uwarunkowania genetyczne, którym niestety nie da się zapobiec, jednak znając predyspozycje i potrzeby tego rodzaju cery można odpowiednio wcześnie wdrożyć skuteczną pielęgnację.

Skóra naczynkowa charakteryzuje się stałym lub nagłym występowaniem rumienia w okolicach policzków, skrzydełek nosa, na szyi i dekolcie, a także obecnością rozszerzonych naczyń w innych miejscach ciała takich, jak na przykład nogi. Objawy te spowodowane są mniejszą elastycznością naczyń krwionośnych, którym trudniej jest się obkurczać po ekspozycji skóry na czynniki wywołujące jej zaczerwienienie. Cienka i delikatna skóra naczynkowa jest także bardziej  podatna na występowanie podrażnień, przesuszenia, ściągnięcie i niezdrowe błyszczenie się. Wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, a także wdrożenie nawyków wspierających dobrą kondycję cery nacznkowej są konieczne do redukcji zaczerwienień, zmniejszenia reaktywności skóry, a także zapobiegania powstawaniu utrwalonych, rozszerzonych naczyń krwionośnych, które często wymagają stosowania kamuflażu. Również skłonność do występowania wenulektazji w innych częściach ciała niż twarz (np. nogi) zwykle wymaga kontroli i wdrożenia odpowiednich zabiegów.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Rozszerzone naczynka na twarzy i pajączki na nogach – jak powstają?

Zarówno w przypadku rozszerzonych naczynek na twarzy i w jej okolicach, jak i “pajączków” pojawiających się na nogach głównym podłożem tych przypadłości są zazwyczaj czynniki genetyczne. Tym niemniej istnieje również cały szereg aspektów, które mogą pogłębiać skłonności pacjenta do występowania u niego problemów z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. W odniesieniu do zaczerwienień na twarzy zazwyczaj przyczyniają się do ich powstawania takie czynniki, jak:

  • zaburzenia hormonalne;
  • nieprawidłowości ze strony układu immunologicznego;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • zaburzenia naczynioruchowe;
  • przybywanie w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze;
  • częste spożywanie pikantnych potraw zawierających na przykład kapsaicynę;
  • długotrwała i regularna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne;
  • korzystanie z używek, a więc palenie tytoniu i częste spożywanie napojów alkoholowych;
  • stosowanie na skórę maści sterydowych.

Warto także pamiętać, że na uporczywe zaczerwienienia na twarzy cierpią najczęściej osoby posiadające cienką, wrażliwą i delikatną skórę. To ona sprawia także, że rozszerzone naczynia są pod nią bardziej widoczne. Wśród czynników silnie powiązanych z zaczerwieniem skóry twarzy trzeba również wymienić trądzik różowaty, który jest jednym z najtrudniejszych w terapii odmian trądziku. Rozszerzone naczynka, a więc tzw. “pajączki” często występują także na nogach. W tym przypadku zakres przyczyn tego stanu jest również szeroki i obejmuje między innymi takie czynniki, jak:

  • nadciśnienie żylne;
  • predyspozycje genetyczne;
  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub leżącej;
  • nadwaga i otyłość;
  • przebyte urazy lub zabiegi chirurgiczne w obrębie kończyn dolnych;
  • długotrwała ekspozycja ciała na wysokie temperatury;
  • wiek i płeć (częściej rozszerzone naczynia w obrębie nóg pojawiają się u kobiet oraz u osób w starszym wieku, jednak nie oczywiście nie zawsze);
  • stosowanie określonej farmakoterapii (doustne środki antykoncepcyjne).

W kontekście “pajączków” pojawiających się na nogach trzeba mieć na uwadze fakt, że przypadłość ta może być pierwszym etapem schorzeń żylnych, takich jak na przykład żylaki, czy przewlekła niewydolność żylna. Dlatego też wenulektazje w tym obszarze mogą stanowić nie tylko problem natury estetycznej, ale także zapowiedź poważniejszych problemów zdrowotnych i z tych względów powinny pozostawać pod stałą lekarza specjalisty.

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Prawidłowa pielęgnacja oraz codzienne nawyki mogą być kluczowymi w kontekście niwelowania zmian naczyniowych zlokalizowanych na twarzy lub w innych częściach ciała takich, jak na przykład nogi. Rutyna pielęgnacyjna może także skutecznie zapobiegać powstawaniu nowych zmian naczyniowych i zmniejszać reaktywność skóry na zewnętrzne bodźce. W odniesieniu do rozszerzonych naczynek pojawiających się na twarzy osób posiadających skórę ze skłonnością do powstawania teleangiektazji należy pamiętać, aby:

  • stosować pielęgnację (kremy, sera, maski, preparaty oczyszczające) bogate w takie składniki, jak na przykład witamina B3, witamina C, witamina K, aloes, wyciąg z miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, kasztanowca zwyczajnego;
  • unikać korzystania z preparatów, których skład oparty jest na substancjach drażniących skórę (np. alkohol etylowy, sztuczne barwniki, substancje zapachowe, czy konserwanty);
  • zamiast peelingów ziarnistych wybierać enzymatyczne;
  • zawsze wykonywać dokładny demakijaż przed snem;
  • dbać o odpowiednie nawilżenie i oczyszczanie twarzy;
  • stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok;
  • wprowadzić do diety produkty bogate w witaminę C.

Rozszerzone naczynka pojawiające się na nogach to coraz częściej występujący problem związany między innymi z siedzącym trybem życia pacjentów. Oprócz tego, że takie zmiany powinny pozostawać pod kontrolą lekarza, to warto w codziennej rutynie wdrożyć kilka zmian wspomagających elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych. Należą do nich między innymi:

  • wdrożenie diety ograniczającej ryzyko wzrostu masy ciała (ograniczenie cholesterolu, nasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów);
  • systematyczna aktywność fizyczna i zadbanie o ergonomiczne stanowisko pracy;
  • dbanie o nawilżenie skóry na nogach, co zapewni jej większą elastyczność i pozwoli uniknąć podrażnień;
  • opcjonalnie wprowadzenie suplementacji witaminą C, witaminą K, escyną, czy wyciągiem z miłorzębu japońskiego;
  • doraźnie na niewielkie problemy naczyniowe pojawiające się na nogach można stosować maści i żele zawierające heparynę, trokserutynę, diosminę, escynę, wyciąg z kasztanowca, wyciąg z pestek winogron, wyciąg z ruszczyka kolczastego.

Czy można się pozbyć problemu “pękających” naczynek?

Osoby posiadające skórę naczynkową często spotykają się z problemem utrwalonych, rozszerzonych naczyń, których nie można usunąć za pomocą dostępnych w aptece czy drogerii metod. Takie zmiany mogą występować zarówno na twarzy, jak i na całym ciele pacjenta, w szczególności na nogach. Stanowią one niekiedy spory problem estetyczny, który ciężko jest zamaskować makijażem, co sprawia, że pacjenci tracą pewność siebie, a ich komfort życia znacznie się obniża. W takich przypadkach pomocnymi mogą okazać się profesjonalne zabiegi przeprowadzane w gabinetach lub specjalistycznych klinikach. W kontekście zmian naczyniowych pojawiających się na twarzy i na nogach najczęściej stosuje się laserowe zamykanie popękanych naczynek. Na czym polega tego rodzaju zabieg?

Zamykanie rozszerzonych naczynek za pomocą lasera to szeroko stosowana obecnie forma terapii zmian naczyniowych pojawiających się w obrębie twarzy, czy nóg. Wiązka lasera powoduje obkurczanie się teleangiektazji, które w wyniku tego działania stają się niewidoczne. Zabieg stosuje się w odniesieniu do zmian naczyniowych położonych płytko pod powierzchnią skóry, a jeżeli rozszerzone naczynka położone są gęsto na niewielkim obszarze, to kilka dni po zabiegu może się w tych miejscach utrzymywać lekkie zasinienie. Zaleca się, aby laserowe zamykanie popękanych naczynek wykonywać w miesiącach jesienno-zimowych, gdy temperatura otoczenia nie przekracza 15 stopni Celsjusza.

Jak zapobiegać zaczerwienieniom na skórze naczynkowej?

Kondycja skóry naczynkowej to aspekt, o który należy dbać nie tylko w ramach codziennej pielęgnacji, ale także w kontekście odpowiedniego stylu życia. Działanie na korzyść elastyczności i uszczelnienia wymaga uprawiania aktywności fizycznej, stosowania diety bogatej w witaminy, a także regularnego nakładania ochrony przeciwsłonecznej. W zapobieganiu powstawaniu rozszerzonych naczyń pod skórą niezbędna jest konsekwencja, gdyż doraźne działanie jedynie w momencie pojawienia się zaczerwienienia sprawi, że problem będzie się z czasem nasilał. Także po poddaniu się laserowemu zamykaniu rozszerzonych naczyń warto zmodyfikować swój styl życia tak, aby powtarzanie zabiegu nie było konieczne.