Zalecenia po makijażu permanentnym brwi – 5 porad od specjalisty INVICTA Anti-Aging

Makijaż permanentny to dobre i wygodne rozwiązanie, cieszące się w ostatnim czasie ogromną popularnością. W niniejszym artykule nasi specjaliści dokładnie wyjaśnią, jak przygotować się do zabiegu, jak nasz organizm reaguje na zabieg, oraz co należy robić, by makijaż permanentny utrzymał się jak najdłużej.

kobieta makijaż permanentny brwi piękno uroda Klinika Anti-Aging INVICTA

Makijaż permanentny to ogromnie wygodne rozwiązanie, które każdego poranka pozwala zaoszczędzić czas poświęcany na staranne podkreślenie (a w niektórych przypadkach nawet namalowanie) brwi. Nic zatem dziwnego, że zabieg ten cieszy się rosnącą popularnością. W niniejszym artykule nasi specjaliści dokładnie wyjaśnią, jak przygotować się do makijażu permanentnego oraz co należy robić, by efekty utrzymały się jak najdłużej.

Zalecenia po makijażu permanentnym brwi – garść faktów

Makijaż permanentny brwi to nic innego, jak dorysowywanie niewielkich kresek, które będą imitowały Twoje naturalne włoski w miejscach, w których ich brakuje. Efekt działania teoretycznie przypomina makijaż, który każdego poranka wykonujesz we własnej łazience za pomocą np. kredki lub cieni. Jednak makijaż permanentny brwi ma tę niezwykłą przewagę, że jego efekt utrzymuje się tygodniami, pomimo cowieczornego demakijażu całej twarzy. Czy zabieg ten posiada wyłącznie zalety? Poznaj garść faktów!

Fakt 1
Skóra „wyrzuca” nadmiar pigmentu

Przyjmuje się, że trwałość makijażu permanentnego wynosi od 1 roku do 3 lat. Oznacza to, że po upływie tego okresu, pigment nie zniknie całkowicie, ale będzie wymagał wzmocnienia, czyli korekty.

Skóra każdego człowieka, niezależnie od predyspozycji, po zabiegu będzie próbowała „pozbyć się” nadmiaru pigmentu. Jest to około 20-30% intensywności koloru (a w przypadku kiepskiej jakości pigmentów – nawet 60%). Zastosowanie słabego pigmentu bardzo często, już po miesiącu od wykonania pierwszej pigmentacji, wymaga wykonania korekty makijażu, w celu wzmocnienia i utrwalenia koloru.

Dlatego w salonie piękności lub klinice warto zapytać o to jakie certyfikaty posiadają preparaty. Jeżeli pigment jest regularnie poddawany certyfikacji, oznacza to, że prawdopodobnie unikniemy konieczności wykonywania poprawek. Pigmenty słabej jakości również mogą posiadać certyfikaty, ale niekoniecznie będą one aktualne, np. będą sprzed 2-3 lat.

Wykonanie zabiegu w dobrej klinice lub salonie urody, gdzie stosuje się najlepsze jakościowo pigmenty, po pierwsze, może całkowicie wykluczyć potrzebę poprawek. To spora oszczędność. Cena poprawienia makijażu to minimum 100-150 zł i konieczność odbycia kolejnej wizyty.

Po drugie, dobry jakościowo pigment dobrany przez doświadczonego specjalistę, będzie idealnie dopasowany do koloru skóry. Przejście tonalne będzie łagodne i naturalne, makijaż będzie podkreślał naszą urodę, a nie zwracał uwagę na siebie. O taki efekt przecież chodzi.

Fakt 2
Regeneracja skóry w przypadku makijażu permanentnego brwi to proces

Ktoś, kto poddaje się zabiegowi po raz pierwszy, powinien wiedzieć, jak na makijaż zareaguje skóra. O tym poinformuje podczas konsultacji lub zabiegu lekarz dermatolog, lub dyplomowany kosmetolog. Różnią się oni od amatorów tym, że informacje, które przekazują, nie są powtarzaniem tego, co przeczytało się w Internecie, lub usłyszało od koleżanki, ale jest to rzetelna wiedza medyczna, zdobyta podczas studiów, kursów branżowych i wymiany doświadczeń z innymi profesjonalistami.

Co robić? Porada lekarza

Najważniejsze to mieć świadomość, że pełen efekt widoczny jest najwcześniej po około 28 dniach. Tutaj znowu, należy wspomnieć o tym, by zwrócić uwagę na jakość pigmentu. Te najlepsze, pozwalają skrócić ten okres (do 28 dni) i uniknąć nieprzyjemnych podrażnień.

Niewielkie strupki, osocze – to normalne zjawisko

Na pewnym etapie procesu regeneracji skóry, mogą pojawić się niewielkie i prawie niewidoczne strupki. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich dotykać, skubać, czy smarować maściami przyspieszającymi gojenie. Dajmy skórze zregenerować się w naturalny sposób, a jednocześnie unikniemy punktowych ubytków kolorystycznych w miejscu poddanemu zabiegowi.

W przypadku makijażu permanentnego brwi lub ust, w ciągu kilku pierwszych godzin po zabiegu, może wydzielać się osocze – jest to całkowicie prawidłowa reakcja skóry i nie powinna wzbudzić naszego zaniepokojenia. Osocze możemy odprowadzić, przykładając delikatnie gazę w miejscu zabiegu (dołączamy ją do zestawu do pielęgnacji, który przekazujemy Pacjentowi po zabiegu).

Jak długo skóra się goi?

Cały cykl regeneracji skóry trwa około miesiąca. Pierwsze objawy po zabiegu to silne złuszczanie się skóry. Po pewnym czasie dochodzi do tego wrażenie, że kolor traci na intensywności, a na dodatek, że rozmieszczony jest nierównomiernie. Trzeba ten okres po prostu przeczekać, bo w następnej fazie stabilizacji mikropigmentowania, pigment „wydobywa się” z głębszych warstw skóry na powierzchnię, i dopiero wtedy możemy podziwiać właściwy efekt.

kobieta makijaż permanentny brwi efekty lustro Klinika Anti-Aging INVICTA

Fakt 3
Makijaż permanentny – po zabiegu należy przestrzegać zaleceń

Po wykonaniu makijażu permanentnego brwi, czy też ust, należy pamiętać o zaleceniach lekarskich. Jest to niezwykle ważne, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo oraz jak uzyskanie jak najlepszych efektów zabiegu.

Uwaga na skórę

Przede wszystkim powinno unikać się kontaktu skóry, w miejscu wykonania zabiegu, ze środkami chemicznymi, np. detergentami, które mogą dodatkowo podrażnić. Przez pierwsze 7 dni, nie należy stosować preparatów do makijażu kolorowego twarzy, a przez kolejnych 7 należy unikać wizyt na basenie i w saunie.

Należy również unikać ekspozycji na słońce, a po wygojeniu się skóry zabezpieczyć miejsce aplikacji kremem przeciwsłonecznym do skóry wrażliwej.

Jedzenie i picie

Tuż po zabiegu nie powinno się spożywać alkoholu. W przypadku makijażu ust, w pierwszych dniach po zabiegu, polecamy spożywać płyny przez słomkę, oraz jedzenie, dobrze pokrojonych potraw.

Zastosowanie się do powyższych zaleceń istotnie wpłynie na trwałość makijażu oraz znacznie przyspieszy proces regeneracji. Szczegółowe instrukcje, jak pielęgnować miejsce zabiegu, przekaże profesjonalna linergistka.

Fakt 4
Konsultacja, konsultacja i jeszcze raz konsultacja

Po czym poznać profesjonalną klinikę lub salon urody? Po tym, że zabieg poprzedzony będzie konsultacją, podczas której bardzo szczegółowo omawiane będą poszczególne tematy. Jakie?

Dokładne ustalenie celu zabiegu makijażu permanentnego

Linergistka (czyli specjalistka od makijażu) ustali kształt, kontur oraz kolor, wykonywanego makijażu. Jako, że efektem zabiegu będziemy się cieszyć około 3 lat, zalecane jest naszkicowanie na skórze wersji testowej, tak, by pacjentka była przekonana, czy właśnie o taki rezultat jej chodzi.

Makijaż permanentny bardzo trudno usunąć. Można to zrobić jedynie laserem lub dekoloryzatorem, lepiej więc dobrze przemyśleć i sprawdzić, czy będziemy zadowoleni z efektu.

Konsultacje w trakcie zabiegu

Makijaż permanentny jest zawsze wykonywany „małymi krokami”. W każdej chwili pacjent może obejrzeć dotychczasowy efekt i wyrazić życzenia korekty kształtu. Zabieg trwa około 90-120 minut. Do tego czasu należy doliczyć konsultację. Nie musi ona się odbyć tego samego dnia.

kobieta makijaż permanentny Klinika Anti-Aging INVICTA

Fakt 5
Przeciwwskazania do makijażu permanentnego brwi

Lista jest długa, ale należy ją potraktować poważnie. Stawką jest przecież nasz wygląd.

Skóra w miejscu wykonywania zabiegu powinna być zdrowa, pobawiona znamion i przebarwień. Pacjent nie powinien przyjmować antybiotyków, sterydów, leków rozrzedzających krew i retinoidów, a także pochodnych witaminy A stosowanych w leczeniu ciężkich postaci trądziku.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są także:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • ogólny zły stan zdrowia,
 • choroby skóry w miejscu planowanego zabiegu: opryszczka, trądzik, zajady, zmiany alergiczne i inne niewyjaśnione zmiany,
 • schorzenia autoimmunologiczne, jeśli była postawiona taka diagnoza w przeszłości,
 • choroba nowotworowa w trakcie leczenia lub 5-letniej obserwacji po jej przebyciu,
 • zaburzenia gojenia ran,
 • skłonność do keloidów,
 • schorzenia oczu,
 • skłonność do stanów zapalnych brzegów powiek,
 • łuszczyca,
 • niewyrównana cukrzyca insulinozależna,
 • alergia na preparaty używane do zabiegu.

Zalecenia po makijażu permanentnym brwi podsumowanie

Makijaż permanentny to bardzo wygodne rozwiązanie zastępujące setki godzin spędzonych przed lustrem. Warto jednak pamiętać o tym, że po przeprowadzonym zabiegu należy w odpowiedni sposób zatroszczyć się o swoją skórę. Na łuszczący się naskórek aplikuj preparaty o silnym działaniu nawilżającym. Sięgaj nie tylko po kremy, ale również żele (np. aloesowe), które nie tylko zmiękczą skórę i dostarczą składników odżywczych, lecz także będą nieco chłodzić. Możesz wykonywać przy tym bardzo delikatny masaż, który wspomoże wchłanianie kosmetyków.