Retinol – czym jest i jak go stosować?

retinol co to jest

Definiowanie retinolu należy rozpocząć od scharakteryzowania jednej z najistotniejszych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu witaminy, a mianowicie witaminy A. Należy bowiem wspomnieć, że witamina A nie stanowi pojedynczego związku, ale jest zespołem retinoidów – czyli organicznych związków chemicznych. Pełnią one niezwykle ważne funkcje w organizmie, a odpowiedzialność za stan skóry jest tylko jedną z nich.

Działanie retinolu – nie tylko skóra

Oprócz zbawiennego wpływu na cerę, retinoidy biorą udział w syntezie hormonów steroidowych. Warto podkreślić, że retinol korzystnie oddziałuje na narząd wzroku. Retinoidy mają też znaczenie w procesach odpornościowych i podziałach komórkowych w organizmie. Dodatkowo wspierają funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego.

Trzy generacje retinoidów

Retinoidy pełnią wiele kluczowych funkcji fizjologicznych. Dzielą się na trzy sklasyfikowane grupy:

  • I generacja – związki monoaromatyczne – do tej grupy retinoidów należy retinol, aldehyd retinowy, kwas retinowy, tretinoina oraz izotretinoina;
  • II generacja – związki aromatyczne – zaliczają się do nich takie związki, jak motretynid, acytretyna, etretynian;
  • III generacja – retinoidy poliaromatyczne – w skład tej generacji wchodzi beksaroten, adapalen oraz tazaroten.

Warto podkreślić, że retinol należy do związków monoaromatycznych. Stanowi podstawową formę witaminy A i wykazuje najsilniejszą aktywność biologiczną.

W jaki sposób retinol pojawia się w ludzkim organizmie? Otóż dzięki dostarczaniu wraz z pożywieniem ꞵ-karotenu oraz estrów retinylu. Należy jednak pamiętać, że dla prawidłowego wchłaniania się witaminy A, musi być ona podawana w towarzystwie zdrowych tłuszczów, a więc na przykład tych, które pochodzą z tłustych, morskich ryb.

Dodatkowo retinol można dostarczyć do organizmu dzięki spożywaniu przetworów mlecznych, żółtek jaj, marchwi, brokułów, szpinaku, czy dyni. Informacje te są niezwykle istotne z punktu widzenia osób, którym zależy na pozytywnym oddziaływaniu retinolu na cały ich organizm. Od lat, najwięcej jednak mówi się o wykorzystywaniu tego związku w zabiegach, jakie oferuje współczesna medycyna estetyczna.

Jak działa retinol i kiedy się go aplikuje?

Można wyróżnić wiele cech retinolu, które przyczyniły się do jego popularyzacji w kosmetologii. Warto podkreślić, że głównym zastosowaniem tego związku jest jego wykorzystywanie w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Wynika to z faktu, że retinol wykazuje działanie, które różnicuje komórki naskórka oraz pobudza produkcję elastyny i kolagenu. Te właściwości sprawiają, że skóra poddawana zabiegom z retinolem stopniowo zyskuje na jędrności, miękkości i rozświetleniu.

Związane jest to z kolejnymi cechami retinoidu monoaromatycznego, który doskonale radzi sobie z usuwaniem przebarwień hiperpigmentacyjnych na skórze. Odbywa się to poprzez właściwości złuszczające i modulujące funkcje melanocytów.

Zabiegi dla starzejącej się skóry nie są jedyną formą zastosowania retinolu w medycynie estetycznej. Wykazuje on bowiem również właściwości naprawcze w przypadku posłonecznych uszkodzeń naskórka, odbudowuje jego prawidłową strukturę.

Osoby borykające się z tłustą cerą, skłonną do występowania zmian trądzikowych, także mogą z powodzeniem korzystać z działania retinolu. Okazuje się bowiem, że jego umiejętne i konsekwentne stosowanie sprzyja regulacji pracy gruczołów łojowych. W każdym ze wskazanych problemów skórnych kluczowym jest jednak sposób i rozsądne użytkowanie retinolu przy zachowaniu wszelkich związanych z tym zasad.

Retinol – jak go stosować?

Rynek kosmetyczny obfituje w różne propozycje aplikowania retinolu na skórę twarzy, szyi, a nawet całego ciała. Kremy i sera o przeróżnym stężeniu (od 0,1% do 2%) tego związku mogą być w jakimś stopniu skuteczne. Warto zaznaczyć, że pod warunkiem umiejętnej aplikacji produktu na skórę, którą dotyka proces starzenia czy zmianamy hiperpigmentacyjne. Jednak tak naprawdę, rozwiązania dostępne na półce sklepowej poleca się przede wszystkim do stosowania prewencyjnego. Zazwyczaj jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Dlaczego? Ponieważ retinol w wyższym stężeniu dostępny jest jedynie w produktach profesjonalnych, które są stosowane podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Female patient smiling while talking to doctor at clinic

O tym koniecznie pamiętaj!

Gdy rozpoczyna się korzystanie z retinolu, obojętnie w jakiej formie, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • w początkowej fazie stosowania produktu z retinolem nie należy aplikować go częściej niż 2-3 dni w tygodniu. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego złuszczania naskórka, jego przesuszenia i podrażnienia;
  • przez cały okres aplikowania retinolu należy używać kremów z wysokim filtrem SPF 30 lub SPF 50. Z pewnością związek ten jest fotouczulający i może powodować powstawanie przebarwień;
  • celem uniknięcia konsekwencji reakcji retinolu z promieniowaniem UVA i UVB, preparaty z retinolem należy stosować na noc i najlepiej w porze jesienno-zimowej.

Retinol – profesjonalne zabiegi

Warto podkreślić, że najlepsze efekty zastosowania retinolu można uzyskać, gdy poddajemy  się profesjonalnym zabiegom z dziedziny medycyny estetycznej, np. Retix C. Procedura ta wykorzystuje działanie połączonego retinolu 4%, witaminy C oraz 30% antyoksydantów.

W celu uzyskania maksymalnego złuszczenia, rozświetlenia i zagęszczenia skóry, a także jej ochrony przed szkodliwymi reakcjami procesów utleniania. Dodatkowo poddanie się profesjonalnym zabiegom w Klinice Anti-Aging minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków zastosowania retinolu. Warto dodać, że specjaliści będą w stanie we właściwy sposób określić stan skóry pacjenta.

Stosowanie retinolu – możliwe skutki uboczne 

Czy retinol może powodować niebezpieczne skutki uboczne, które wpływają na kondycję skóry? Przy nieumiejętnym stosowaniu tego związku, w zbyt wysokich stężeniach, rzeczywiście może dojść do przesuszenia, podrażnienia i nadmiernego złuszczania naskórka.

Zdecydowanie bardziej inwazyjnym skutkiem ubocznym może być jednak fakt, że retinol w niewielkich stężeniach przenika przez skórę do krwioobiegu.

Omawiany związek wykazuje działanie teratogenne, które powoduje wady rozwojowe płodu. Z tej przyczyny stosowanie preparatów z retinolem przez kobiety w ciąży i te, które karmią piersią jest w dużym stopniu ryzykowne.

Retinol – bezpieczne stosowanie

Jedną z zalet korzystania z profesjonalnych zabiegów z zastosowaniem retinolu, jest nie tylko zwielokrotniona efektywność działania tego związku na skórę, ale także zwiększona szansa na uniknięcie możliwych skutków ubocznych. Chodzi tu oczywiście o umiejętne dostosowanie stężenia substancji do stanu i rodzaju cery, a także specjalistyczne zaplanowanie ewentualnej serii zabiegów.

Należy także dodać, że w przypadku niewielkich zmian skórnych lub w charakterze prewencyjnym, jak najbardziej poleca się stosowanie retinolu w mniejszych stężeniach, które są dostępne w dermokosmetykach.

Warto jednak za każdym razem skonsultować aplikację tych środków z kosmetologiem lub dermatologiem.