Zabiegi na dłonie – które najskuteczniejsze?

Zabiegi na dłonie - które najskuteczniejsze?

Jedną z części ciała, które w trakcie życia człowieka są szczególnie narażone na działanie zewnętrznych, nierzadko drażniących czynników zewnętrznych, są dłonie. Dodatkowo to właśnie na skórze dłoni stosunkowo wcześnie pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Niektóre problemy zdrowotne również mogą manifestować się w postaci przebarwień i zmian skórnych na dłoniach. Nie wolno zapominać także o zgubnym wpływie czynników atmosferycznych, które często naruszają prawidłową strukturę skóry dłoni. Jak zatem skutecznie zadbać o dłonie? Jakim zabiegom je poddać?

Skóra na dłoniach – czym się charakteryzuje?

Celem zobrazowania, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dłoni, należy przyjrzeć się bliżej jej cechom charakterystycznym oraz aspektom, które ją wyróżniają w kontekście skóry zlokalizowanej w innych partiach ciała. Podstawową różnicą jest tu oczywiście minimalna ilość tkanki podskórnej występującej na dłoniach. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ tkanka podskórna pełni wiele istotnych funkcji w kontekście odżywiania i ochrony skóry właściwej. Oznacza to, że skóra dłoni potrzebuje szczególnej pielęgnacji, gdyż jest delikatniejsza i łatwiej ją uszkodzić. Niezwykle ważną cechą wpływającą na kondycję i właściwości skóry dłoni jest fakt, że zawiera ona znikomą ilość gruczołów łojowych, co sprawia, że łatwo ulega ona przesuszeniu i odwodnieniu. Wynikiem tych uwarunkowań jest także szybsze starzenie się skóry dłoni.


Do wyobraźni osób zainteresowanych tematyką dbania o skórę dłoni z pewnością mogą przemawiać takie informacje, jak fakt w zależności od indywidualnych predyspozycji skóra na dłoniach może starzeć się średnio 10 lat szybciej niż skóra zlokalizowana w pozostałych częściach ciała. Oczywiście kluczowa będzie tu rola pielęgnacji, czynników genetycznych, stosowania odpowiedniej ochrony przed urazami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi, a także odpowiednia dieta i unikanie używek. Każdy z tych czynników może mieć bowiem znaczenie w utrzymaniu skóry dłoni w dobrej kondycji.

Jakie są najczęstsze problemy estetyczne skóry dłoni?

Pomimo tego, że odwodnienie i nadmierna suchość skóry dłoni należą do najczęściej występujących problemów estetycznych w tym obszarze, to nie są one w tym kontekście jedynymi. Pacjenci Kliniki Anti-Aging borykają się również  z takimi problemami, jak:

 • zmarszczki na dłoniach;
 • utrata jędrności i sprężystości skóry;
 • przebarwienia posłoneczne i wątrobowe;
 • łuszcząca się i pękająca skóra;
 • nadmierna potliwość dłoni;
 • blizny pourazowe i pooperacyjne;
 • nadmierne rogowacenie naskórka.

Do najczęściej występujących przyczyn estetycznych problemów skóry dłoni należą przede wszystkim:

 • wystawianie dłoni na działanie czynników atmosferycznych (mróz, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne);
 • wykonywanie prac domowych bez rękawic ochronnych;
 • wykonywanie pracy zawodowej negatywnie wpływającej na kondycje naskórka;
 • brak odpowiedniej pielęgnacji (nieużywanie kremu do rąk);
 • zbyt częste mycie dłoni lub/i stosowanie wysuszających preparatów myjących;
 • częsta dezynfekcja dłoni;
 • naturalny proces starzenia się skóry.

Oczywiście w obrębie skóry dłoni mogą występować również poważniejsze schorzenia o różnym podłożu. Należą do nich między innymi przykurcze ścięgien i mięśni, rozległe blizny po oparzeniowe, kurzajki, odmrożenia, nowotwory skóry, czy zmiany wywołane czynnikami genetycznymi. Bardzo ważne w tym kontekście jest więc doświadczenie i wiedza specjalisty, który przeprowadzi konsultację i zaproponuje wdrożenie konkretnego planu terapii.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Profesjonalne zabiegi na dłonie – jak działają?

W przypadku wielu osób do zachowania skóry dłoni w dobrej kondycji wystarcza codzienna pielęgnacja i ochrona rąk przed szkodliwymi czynnikami. Niekiedy jednak konieczne jest poddanie dłoni specjalistycznym zabiegom. Są one rekomendowane również tym osobom, które nie borykają się z problemami estetycznymi w obszarze skóry dłoni, ale zależy im na utrzymaniu jej prawidłowego napięcia i nawilżenia oraz odsunięciu pierwszych objawów starzenia się skóry dłoni w czasie. Do zabiegów profesjonalnych na dłonie należą między innymi:

 • fibryna – niezwykle skutecznym, a jednocześnie bezpiecznym zabiegiem niepowodującym ryzyka alergii, jest podskórne ostrzyknięcie dłoni fibryną, a więc nierozpuszczalnym białkiem pozyskanym z krwi pacjenta. Fibryna koaguluje w tkankach i tym samym tworzy efekt ich naturalnego wypełnienia. Doskonale zatem sprawdza się w przypadku starzejącej się skóry dłoni z wyraźną utratą gęstości i elastyczności. Dodatkowo fibryna wykazuje działanie silnie regenerujące tkanki, a sukcesywnie stymulowane przez nią uwalnianie kolagenu i elastyny przyczynia się do wzrostu naczyń krwionośnych. Efektem zabiegu jest odmłodzona, odżywiona, wypełniona i nawilżona skóra dłoni;
 • mezoterapia odmładzająca osoczem Mesoskin – koeljnym zabiegiem opierającym się na substancjach pozyskanych z odwirowanej krwi pacjenta, jest mezoterapia Mesoskin. Zamiast fibryny wykorzystuje się jednak osocze, które podawane jest śródskórnie w wybrane partie dłoni pacjenta. Osocze, jako źródło komórek macierzystych i czynników wzrostu przyczynia się do stopniowej regeneracji i odbudowy tkanek, a także zagęszczenia i uelastycznienia skóry dłoni. Efekty zabiegu są trwałe, jednak wymagają czasu ze względu na pobudzanie naturalnych procesów zachodzących w tkankach;
 • leczenie nadpotliwości – starzenie się skóry dłoni to nie jedyny problem, z którym pacjenci zgłaszają się do specjalistów. Dość często występującą przypadłością jest bowiem nadmierna potliwość dłoni, którą można w prosty sposób niwelować za pomocą botoksu. Zaaplikowana w wybranych miejscach toksyna botulinowa blokuje uwalnianie się substancji odpowiedzialnej za wydzielanie potu. Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej w miejscowym znieczuleniu. Efekty utrzymują się zazwyczaj od pół roku do roku. Pacjent może po tym czasie ponownie poddać się zabiegowi.
 • profesjonalny manicure – estetyka dłoni to oczywiście nie tylko dbałość o prawidłową kondycję skóry na dłoniach, ale także zdrową płytkę paznokciową i opracowane skórki. Profesjonalny manicure gwarantuje doskonałe rezultaty, które utrzymują się dłużej. Podczas zabiegu pielęgnacji poddawane są całe dłonie, co czyni go kompleksowym w tym zakresie.

Dlaczego dbanie o dłonie jest ważne?

Wiele osób dbających o prawidłową kondycję swojej skóry, często skupia swoje działania przede wszystkim na twarzy. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe, jednak pielęgnacji skóry dłoni powinna być dla każdego równie ważna. Dlaczego? Chodzi tu oczywiście o natężenie szkodliwych czynników zewnętrznych mogących negatywnie wpływać na skórę dłoni, powodując jej przesuszenie, a nawet uszkodzenia naskórka. 

To właśnie skóra dłoni każdego dnia styka się niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, drażniącymi detergentami, zanieczyszczonymi powierzchniami. To wreszcie skórę dłoni myjemy najczęściej, zwykle nie zwracając uwagi na pH mydła lub innego preparatu. W dobie częstszych niż kiedykolwiek dezynfekcji dłoni, profesjonalne zabiegi na dłonie mogą być nieocenionym rozwiązaniem opóźniającym efekty starzenia i przywracającym ich skórze prawidłowe nawilżenie i elastyczność.