Fakty i mity na temat depilacji laserowej

depilacja laserowa fakty i mity

Idealnie gładkie ciało pozbawione zbędnego owłosienia jest marzeniem prawie każdej kobiety. Obecnie jedną z najnowocześniejszych i oczywiście najskuteczniejszych metod usuwania niechcianych włosków jest depilacja laserowa, która zapewnia długotrwałe efekty. Jednak wraz ze wzrostem popularności tego zabiegu kosmetycznego, narosło wokół niego wiele mitów, które nie zawsze znajdują potwierdzenie w praktyce. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do przebiegu, skuteczności, bezpieczeństwa czy też przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, to szybko pomożemy Wam je rozwiać. Depilacja laserowa – fakty i mity!

Depilacja laserowa to najskuteczniejszy zabieg usuwania niechcianego owłosienia

Moda na gładką i pozbawioną owłosienia skórę trwa już nieprzerwanie od wielu lat. Jednak wbrew pozorom, nie jest ona współczesnym wymysłem, ponieważ już w starożytności preferowany był właśnie taki kanon kobiecego piękna. Zbędnego owłosienia pozbywały się wówczas Egipcjanki, Greczynki, czy Rzymianki. Jednak już od czasów średniowiecza, Europejki ubrane w piękne suknie szczelnie zakrywające ciało, przestały usuwać włoski z jego zasłoniętych części. Moda na depilację powróciła dopiero w XIX w. i związana była rewolucją obyczajową, w której trakcie, kobiety odrzuciły zabudowane sukienki i zaczęły eksponować skrywane wcześniej nogi i ramiona.

Współcześnie, depilacja jest czymś zupełnie naturalnym, a pozbawione owłosienia pachy, nogi, czy twarz, to niezbędne minimum. Jednak w przeciwieństwie do naszych poprzedniczek, które do usuwania włosków musiały używać niebezpiecznych środków mogących stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet i życia, takich jak np. ostre kamienie i noże, czy kremy na bazie arszeniku (tzw. krem paryski), możemy korzystać z o wiele prostszych sposobów. Mowa tu nie tylko o jednorazowych maszynkach, woskach, kremach, czy depilatorach, ale o najskuteczniejszej aktualnie metodzie usuwania owłosienia, jaką jest depilacja laserowa.

Ten nowoczesny i bezpieczny zabieg cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, którzy coraz chętniej pozbywają się owłosienia z okolic pach, nóg, pleców czy klatki piersiowej. Pozbawiona włosów skóra, to ogromna wygoda i komfort. Ponadto epilacja laserowa nie niesie za sobą ryzyko zranienia czy podrażnienia skóry oraz nie wymaga częstego powtarzania, tak jak ma to miejsce wśród tradycyjnych metod usuwania zbędnego owłosienia. W naszej Klinice Antiaging wykorzystujemy do tego absolutny top wśród laserów do depilacji – laser diodowy Mediostar Next, który usuwa włos wraz z cebulką.

Depilacja laserowa – fakty i mity

Pomimo tego, że depilacja laserowa już od lat z powodzeniem stosowana jest przez miliony osób na całym świecie, to nadal wśród części klientów pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości, dotyczące m.in. przeciwwskazań, przebiegu, skuteczności, czy bezpieczeństwa tego zabiegu. Nie ma dla nas jednak nic ważniejszego niż dobro i zadowolenie osób korzystających z naszych usług, w związku z tym, przedstawiamy najczęściej pojawiające się tezy dotyczące depilacji laserowej, które to fakty, a które mity? Już wyjaśniamy!

Zabiegi depilacji laserowej są bardzo bolesne

MIT. Oczywiście odczuwanie bólu jest dla każdego sprawą bardzo indywidualną. Każdy z nas ma bowiem jego inny próg (to co dla jednej osoby jest intensywnym i mało przyjemnym odczuciem, dla drugiej może być kompletnie nieodczuwalne). Z zasady jednak depilacja laserowa uważana jest za zabieg praktycznie bezbolesny. Wykorzystywany u nas laser Mediostar Next, to obecnie najbardziej zaawansowane urządzenie, które schładza skórę, dzięki czemu zabieg jest prawie nieodczuwalny. Dyskomfort związany z odczuwaniem drobnych ukłuć, czy też delikatnym szczypaniem bądź pieczeniem, pojawia się wyjątkowo rzadko i to jedynie w miejscach, w których znajdują się większe skupiska ciemnych włosów.

Możliwe jest usunięcie jedynie ciemnych włosów

FAKT. Lasery, które są obecnie wykorzystywane do depilacji powodują uszkodzenie materii o barwie ciemniejszej (melaniny), nie ogrzewając przy tym pozostałej części skóry. Melanina występuje naturalnie w ludzkim organizmie i odpowiada przede wszystkim za barwę włosów, skóry oraz kolor tęczówki oka. Wskazaniem do przeprowadzenia depilacji laserowej są przede wszystkim ciemne i grube włosy. Zawarta w nich bowiem melanina sprawia, że laser skutecznie „rozprawia” się z tym estetycznym problemem. Natomiast depilacja laserowa nie jest wystarczająco skuteczna w przypadku włosów bardzo jasnych, cienkich w kolorze blond lub siwym. Zawierają one bowiem niewielką ilość melaniny, która odpowiada za skuteczność tej metody. Dlatego też, jasne owłosienie jest trudne, bądź praktycznie niemożliwe do usunięcia.

Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna dla skóry

FAKT. Depilacja laserowa jest profesjonalnym zabiegiem, który ze względu na swoją bezinwazyjność wykonać można w obrębie każdej części ciała sprawiającej nam dyskomfort ze względu na nadmierne owłosienie. Przy czym najczęściej są to pachy, nogi, czy okolice bikini i twarzy. Zabieg wykonywany jest w kilku seriach i należy do najbezpieczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia (światło lasera oddziałuje bezpośrednio na mieszek włosa, nie naruszając przy tym delikatnego naskórka). Ważne jest jednak, aby wybierać wyłącznie gabinety, w których zabiegi wykonują przeszkolone do tego osoby, na najnowocześniejszych urządzeniach tego typu, posiadających certyfikat jakości i bezpieczeństwa (tak jak laser diodowy Mediostar Next, którego używamy w naszej klinice).

Do zabiegu depilacji laserowej trzeba się odpowiednio przygotować

FAKT. Przed zabiegiem ma miejsce konsultacja, podczas której pacjent informowany jest o tym, co należy wiedzieć przed depilacją laserową. Odbywa się także kwalifikacja do zabiegu i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Do najważniejszych z nich należą: ciąża i karmienie piersią, epilepsja, nowotwory, mocna opalenizna, cukrzyca, infekcje (wirusowe, bakteryjne, grzybicze), choroby skóry (łuszczyca, bielactwo i rybia łuska), zażywanie leków i ziół światłouczulających (antydepresyjnych, antybiotyków stosowanych do leczenia trądzika, szałwii, dziurawca, herbatki typu Figura 1 i 2). Ponadto przed zabiegiem trzeba się odpowiednio przygotować, konieczne jest na minimum 4 tygodnie przed nim zrezygnować m.in. z opalania (również w solarium), wyrywania włosów (woskiem, pęsetą i depilatorem), stosowania samoopalaczy i kremów zawierających retinol oraz kwasy owocowe.

Depilacja laserowa trwa długo i jest droga

MIT. Długość jednego zabiegu zależy od powierzchni depilowanej skóry oraz ilości owłosienia. Nie jest on jednak tak czasochłonny, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście najwięcej potrwa depilacja nóg (ok. 1 h), natomiast okolice bikini to już tylko 30 min., a pachy 1520 minut. Jeśli natomiast chodzi o samo koszt zabiegu, to również zależy on od wybranego przez nas obszaru i wynosi od 200 do 600 zł za jedną sesję. Ze względu jednak na różne tempo wzrostu włosów, do całkowitego usunięcia owłosienia niezbędne jest przeprowadzenie kilku serii (zazwyczaj jest ich 6-8). Warto jednak podkreślić, że pomimo tak dużego jednorazowego wydatku, w perspektywie dłuższego czasu depilacja laserowa jest sposobem na spore oszczędności (w porównaniu z innymi zabiegami, takimi jak np. depilacja woskiem, które trzeba powtarzać regularnie przez całe życie).

Depilacja laserowa jest całkowicie skuteczna

FAKT. Nowoczesne zabiegi, które wykonywane są innowacyjnym sprzętem, są bardzo efektywne. Obecnie na rynku dostępne są bowiem lasery, dzięki którym można trwale usunąć 90-99% niechcianego owłosienia. Należy jednak pamiętać, że do uzyskania kompletnego i satysfakcjonującego efektu zabiegu, niezbędne jest przeprowadzenie kilku sesji (jedna wizyta nie wystarczy). Ma to bezpośredni związek z występowaniem trzech faz wzrostu włosów (zabieg ten jest skuteczny wyłącznie w przypadku tych znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu). W porównaniu więc z innymi metodami pozbywania się nadmiernego owłosienia depilacja laserowa jest bezkonkurencyjna. Jednak po skończonej serii dobrze jest raz do roku powtórzyć zabieg. Dlaczego? Ponieważ, depilacja laserowa jest skuteczna, jednak z czasem mogą zacząć wyrastać nowe włoski (np. na skutek zmian hormonalnych), warto więc raz do roku przypominać ten zabieg.

Domowe urządzenia do depilacji laserowej są tak samo skuteczne jak te używane w salonach kosmetycznych

MIT. Na rynku znaleźć można obecnie szeroką ofertę urządzeń do domowej depilacji. Nie wykazują one jednak tak dużej skuteczności jak lasery stosowane w gabinetach. Oczywiście, na pierwszy rzut oka, urządzenie takie wygląda jak głowica profesjonalnego lasera do depilacji, jednak ten używany w kosmetologii oprócz tej części, posiada również cały blok urządzeń. Ponadto, technicznie niemożliwe jest stworzenie tak małego urządzenia, które będzie miało identyczne parametry jak profesjonalny sprzęt. Testy, jakimi objęte zostały urządzenia do użytku domowego wykazały, że nie usuwają one trwałe włosków, a jedynie wprowadzają je w stan “uśpienia”, na okres od kilku tygodni do 2 miesięcy. Niska moc światła bowiem w ich przypadku nie jest w stanie spowodować trwałego uszkodzenia mieszka włosowego i macierzy włosa. Należy tu zaznaczyć, że urządzenie do użytku domowego musi być w 100 proc. bezpieczne. W związku z tym, ma dużo niższą moc, niż w profesjonalnym gabinecie, gdzie zabieg wykonuje przeszkolona osoba (w przeciwnym razie, jego użycie w domu groziłoby poparzeniami).

Jeżeli zależy nam na trwałym usunięciu owłosienia, to jedyną dostępną obecnie metodą, która nam w tym pomoże jest epilacja laserowa. Mamy nadzieję, że powyższy wpis dotyczący faktów i mitów depilacji laserowej rozwiał Wasze wszystkie wątpliwości.