Jakie trendy w medycynie estetycznej w 2021?

jakie trendy w medycynie estetycznej 2021

Medycyna estetyczna, jako dziedzina reagująca na zmieniające się potrzeby pacjentów, wciąż ewoluuje opracowując i wprowadzając na rynek innowacyjne technologie. Na przestrzeni lat właściwie w każdej kategorii powiązanej z estetyką kształtują się kolejne trendy i nie inaczej wygląda to w obszarze medycznych zabiegów upiększających. Na jakich efektach obecnie zależy pacjentom? Jakie zeszłoroczne trendy nadal cieszą się dużą popularnością wśród osób korzystających z osiągnięć medycyny estetycznej? Które zabiegi będą budziły szczególne zainteresowanie w 2021 roku? Sprawdziliśmy!

Medycyna estetyczna – czego oczekują pacjenci w 2021 roku?

Jeszcze kilkanaście lat temu osobom korzystającym z osiągnięć i możliwości medycyny estetycznej zależało przede wszystkim na szybkim i spektakularnym efekcie zabiegu. Mniej ważna była inwazyjność procedury, komfort pacjenta, wielozadaniowość preparatu, czy też ewentualne działania niepożądane. To podejście sprawiło, że wiele osób potencjalnie zainteresowanych możliwością poddania się zabiegom z dziedziny medycyny estetycznej, zaczęło wątpić w to, czy tego typu procedury są rzeczywiście odpowiednie dla nich. Na szczęście w kolejnych latach zmieniły się nie tylko oczekiwania pacjentów, ale także odpowiadająca im oferta klinik medycyny estetycznej. Obecnie cenione są zupełnie inne aspekty zabiegów i to one będą stanowiły trendy w 2021 roku i w kolejnych latach.

Najważniejszym oczekiwaniem pacjentów korzystających dziś z możliwości medycznych zabiegów upiększających, jest gwarancja uzyskania naturalnego efektu. Medycyna estetyczna cieszy się obecnie większą popularnością niż kiedykolwiek, w szczególności dlatego, że gwarantuje ona pacjentom dyskretną, a jednocześnie skuteczną poprawę urody. Takie efekty zapewnia na przykład laseroterapia, która z pewnością będzie jednym z ważniejszych trendów w 2021 roku.

Dodatkowo, pacjentom zależy na mniejszej inwazyjności zabiegów, co sprawia że dużym zainteresowaniem cieszą się specjalistyczne masaże na zmarszczki lub masaże liftingujące, takie jak masaż Kobido, który działa na powłoki skórne pacjenta. W podobnym tonie zredukowanej inwazyjności pozostają niezwykle popularne obecnie zabiegi przyspieszające redukcję tkanki tłuszczowej, a więc endermologia czy kriolipoliza. Kolejnym trendem w 2021 roku z pewnością będą zabiegi z użyciem produktów wszechstronnych, które można zastosować na wiele sposobów, a więc na przykład nici PDO oraz procedury z wykorzystaniem produktów zapewniających wielopoziomowe działanie, np. mezoterapia peptydowa.

Laseroterapia – skuteczność nie wychodzi z mody

Laseroterapia łączy w sobie dwie cechy, których obecnie poszukują pacjenci korzystający z możliwości medycyny estetycznej – skuteczność i wszechstronność. To właśnie te cechy terapii laserowej sprawiają, że z powodzeniem wykorzystuje się ją w takich problemach estetycznych, jak utrata jędrności skóry na twarzy i w innych obszarach ciała, zmarszczki, zaburzony owal twarzy, przebarwienia, blizny potrądzikowe i inne, rozszerzone naczynia krwionośne czy niechciane owłosienie. Oczywiście, każdy typ zabiegu wykonywany jest dedykowanym mu rodzajem lasera, których obecnie w medycynie estetycznej stosuje się naprawdę wiele. Niektóre z nich to:

  • Laser frakcyjny CO2 – skuteczny w laseroterapii zmian skórnych (włókniaków, brodawek), czy laserowym usuwaniu blizn potrądzikowych i rozstępów. Używa się go także do wykonywania tzw. resurfacingu, który spłyca zmarszczki i redukuje rozszerzone pory będące następstwem starzenia się skóry;
  • Laser diodowy – stosowany w depilacji laserowej, ale także w laserowym zamykaniu naczynek krwionośnych. Laser diodowy jest niezwykle skuteczny w laserowym leczeniu trądziku (np. laser Mediostar Next), czy walce z cellulitem. Wykorzystywany jest również w dermatochirurgii.

Szeroko wykorzystywaną alternatywą dla lasera frakcyjnego jest zabieg redukcji zmarszczek wokół oczu z użyciem Plasma IQ. To kolejny z trendów, który z pewnością utrzyma się również w 2021 roku. Zabieg ten jest zdecydowanie bardziej precyzyjny niż ten z wykorzystaniem lasera i zaleca się go podczas korekcji niewielkich, drobnych zmian. Plasma IQ pozwala także na wykonanie skutecznego liftingu powiek, czyli tzw. blefaroplastyki.

Nici PDO – wielozadaniowość jest w trendach

Jednym z tych produktów, dla których medycyna estetyczna znalazła wiele zastosowań, są nici polidioksanonowe – PDO. Zabiegi z użyciem nici PDO cieszą się coraz większą popularnością i z pewnością utrzyma się ona na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy. Nici te składają się z jednego lub dwóch skręconych włókien syntetycznych, które po określonym czasie rozpuszczają się w tkankach. Dodatkowo stymulują one wytwarzanie naturalnego kolagenu, wpływając na sprężystość, gęstość i elastyczność skóry. Zważywszy na to, że jednymi z najczęstszych defektów estetycznych, z którymi pacjenci zgłaszają się do klinik medycyny estetycznej, są zmarszczki oraz utrata jędrności skóry, największą popularnością cieszą się obecnie:

  • zabieg liftingujący owal twarzy nićmi PDO – implantacja standardowo 4 nici PDO (2 na jedną stronę twarzy i podbródka), powodująca uniesienie owalu twarzy i lifting podbródka;
  • wypełnianie zmarszczek nićmi PDO – pozwala na uzyskanie trwałego, naturalnego efektu wygładzenia i wypełnienia zmarszczek, a także ujędrnienia skóry. Podczas zabiegu wykorzystywane są dwa rodzaje nici PDO: nici typu Cavern-Fill oraz nici typu Multi-Fill. Rodzaj nici dobiera się w zależności od defektu estetycznego, który ma zostać skorygowany.

Do zabiegów z użyciem nici PDO, który wzbudza coraz większe zainteresowanie pacjentów klinik medycyny estetycznej, należy też:

  • korekta nosa nićmi PDO – umożliwia uzyskanie natychmiastowego efektu uniesienia czubka nosa, bez konieczności użycia skalpela. Przy odpowiednio wykonanym zabiegu, nici PDO unoszą jedynie czubek nosa, ale nie nadają mu dodatkowej objętości.

Masaż Kobido – mniejsza inwazyjność zabiegów nadal popularna

Osoby, które zdecydowały się na poddanie masażowi Kobido mogą mieć nieco odmienne zdanie dotyczące nieinwazyjności tego zabiegu. Wynika to oczywiście z intensywności tej fazy masażu, która ma za zadanie pobudzić przepływ limfy i wpłynąć liftingująco na owal twarzy pacjenta. Tym niemniej masaż Kobido nie powoduje oczywiście przerwania powłok skóry i nie wymaga rekonwalescencji, co sprawia, że jest on rzeczywiście jedną z najmniej inwazyjnych form terapii skóry z oznakami starzenia, utratą jędrności, czy zastojami limfatycznymi. Masaż Kobido był hitem ostatnich dwóch lat, gdyż dawał gotowe rozwiązanie na to, jak poprawić owal twarzy bez konieczności poddawania się zabiegom bardziej inwazyjnym. W 2021 z pewnością będzie to nadal jeden z najsilniejszych trendów. Z jakich etapów składa się masaż Kobido? Są to:

  • masaż tkanek głębokich;
  • usuwanie napięć – głęboki relaks;
  • drenaż limfatyczny;
  • etap liftingujący (najbardziej intensywny);
  • akupresura.

Mezoterapia peptydowa, czyli wielopoziomowe działanie aktywnych białek

Medycyna estetyczna opiera swój rozwój na konstruowaniu rozwiązań działających wielopoziomowo na problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się do klinik. Jednym z takich rozwiązań jest z pewnością mezoterapia peptydowa, która wykorzystuje podczas zabiegu nawet 50 aktywnych składników, takich jak witaminy, peptydy, koenzymy i mikroelementy. Taka struktura podawanego preparatu sprawia, że można go wykorzystać zarówno w terapii skóry pozbawionej jędrności, nawilżenia, w redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej, jak i w leczeniu łysienia. Do największych zalet mezoterapii peptydowej, które wpływają na popularność tego zabiegu należą:

  • wykorzystywanie niezwykle skutecznych, opatentowanych peptydów biomimetycznych, czyli tzw. aktywnych białek;
  • stabilizacja aktywności mięśni i wygładzenie skóry;
  • synteza kolagenu;
  • odbudowa i regeneracja skóry;
  • rozświetlenie skóry, utrwalenie i przedłużenie osiągniętych efektów.

Endermologia i kriolipoliza – mniej kilogramów, mniej inwazyjnie

Według badań CBOS ponad połowa Polaków walczy obecnie z nadprogramowymi kilogramami. Często jest to walka nierówna, gdyż utrudniona jest przez np. zaburzenia hormonalne. Wiele osób, którym zależy na poprawie wyglądu sylwetki decyduje się obecnie na skorzystanie z osiągnięć medycyny estetycznej. Coraz rzadziej wybierają oni jednak inwazyjne zabiegi liposukcji i poszukują w tym obszarze alternatyw. Pozostającymi w trendach procedurami oferowanymi przez medycynę estetyczną, są w tym obszarze endermologia oraz kriolipoliza. Na czym polegają te zabiegi i na jakie efekty można liczyć?

  • Endermologia – to nic innego jak masaż endermologiczny wykonywany za pomocą specjalistycznego urządzenia wytwarzającego podciśnienie. W trakcie zabiegu oddziałuje się na powłoki skóry oraz tkankę łączną. Pacjent ubrany jest w specjalny strój izolujący, który chroni jego skórę przed mikrourazami, czy wyrywaniem włosków. Dodatkowo zwiększa higienę zabiegu i szanuje intymność pacjenta. Masaż endermologiczny skutecznie wpływa na pobudzenie pracy układu limfatycznego, usuwanie cellulitu, pozbywanie się toksyn i nadmiaru wody z organizmu. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak zaleca się wykonanie łącznie 10-12 sesji, dwa razy w tygodniu.
  • Kriolipoliza – jedna z najskuteczniejszych form walki z nadprogramowymi kilogramami, gdyż szacuje się, że może zmniejszyć objętość podskórnej tkanki tłuszczowej nawet o 30-40%. Zabieg kriolipolizy polega na zamrażaniu komórek tłuszczowych poprzez wykorzystanie specjalistycznego aplikatora próżniowego. Niska temperatura oddziałuje na tkankę powodując rozpad komórek tłuszczowych, a więc lipolizę. Produkty tej przemiany wydalane są następnie w naturalnych procesach metabolicznych. Na efekty zabiegu trzeba zwykle poczekać kilka tygodni, lecz jest to kwestia zupełnie indywidualna.

Trendy w medycynie estetycznej – czy warto im ulegać?

Trendy w każdej dziedzinie, w której występują, charakteryzują się tym, że warto uczynić z nich inspirację, ale niekoniecznie wyznacznik postępowania. W medycynie estetycznej jest podobnie. Choć trendy mogą wskazywać na najnowsze, warte wypróbowania osiągnięcia w tej dziedzinie, to do każdego planowanego zabiegu trzeba podejść indywidualnie i w konsultacji z lekarzem specjalistą. Tym niemniej trzeba zauważyć, że niektóre kierunki rozwoju medycyny estetycznej są uniwersalne i mogą być wyznacznikiem dla dążeń każdego pacjenta. Mowa tu o mniejszej inwazyjności zabiegów, czy skierowaniu się w stronę bardziej naturalnych ich efektów. Z każdym nowym trendem w medycynie estetycznej warto się oczywiście zapoznać i zdecydować, czy jest to najlepsze rozwiązanie w odniesieniu do swoich potrzeb.