Czym jest lwia zmarszczka i jak ją zlikwidować? Poznaj skuteczne sposoby!

Lwia zmarszczka u kobiety - jak wygląda?

Upływający czas, zmieniająca się gęstość skóry, ale także intensywna mimika i tryb życia. Czynniki te wpływają na pojawienie się pierwszych linii mimicznych. Jednym z najczęściej pojawiających się typów zmarszczek, powiązanym z pracą mięśni zlokalizowanych w okolicy brwi, jest tzw. lwia zmarszczka. Jak się jej pozbyć domowymi metodami? Kiedy warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej? Czy powstaniu lwiej zmarszczki można zapobiegać?

Powstawanie lwiej zmarszczki

Pojawia się najczęściej u osób, które na skutek odczuwanych emocji lub mrużenia oczu intensywnie marszczą mięsień znajdujący się pomiędzy brwiami. To właśnie w tym miejscu zlokalizowana jest bowiem lwia zmarszczka, która może występować w formie jednej lub kilku pionowych bruzd. Powstawanie tych linii uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji i kondycji skóry danej osoby.

Przedział wiekowy, w którym lwia zmarszczka może być już zauważalna to zazwyczaj od 20. do 40. roku życia. Oczywiście, bruzdy umiejscowione między brwiami pogłębiają się wraz z wiekiem. Dzieje się tak ze względu na zmniejszającą się gęstość skóry i ograniczoną produkcję kolagenu. Z tych względów tak ważne jest, aby korygowanie lwiej zmarszczki zacząć jak najwcześniej. Warto rozpocząć od ogólnodostępnych metod, a jeżeli te okazują się niewystarczające, skorzystać z osiągnięć medycyny estetycznej.

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki – domowe sposoby

Lwia zmarszczka nadaje twarzy groźny wygląd i często wpływa negatywnie na odbiór estetyczny osoby. Zauważając u siebie predyspozycje do kształtowania się pionowych bruzd pomiędzy brwiami, warto poznać i wdrożyć pewne aspekty pielęgnacyjne, które mogą pomóc w zniwelowaniu tego problemu. Już we wczesnych stadiach powstawania lwiej zmarszczki, a także jako profilaktyka, warto podjąć poniższe kroki.

Masaże twarzy

Obecnie niezwykle popularne pod pojęciem fitnessu lub jogi twarzy umiejętne masowanie wybranych jej partii może mieć zbawienny wpływ na pobudzenie przepływu krwi, limfy, a w konsekwencji na poprawę elastyczności skóry. Codzienne wykonywanie okrężnych ruchów palcem wskazującym i serdecznym w miejscu pomiędzy brwiami, a także delikatne rozciąganie na boki zlokalizowanej tam skóry, zalecane jest w szczególności jako działanie profilaktyczne oraz niwelujące pierwsze oznaki lwiej zmarszczki. Masaż twarzy nie tylko pobudza ukrwienie skóry, ale także sprawia, że łatwiej przyjmuje ona składniki aktywne zawarte w kremach i olejkach przeciwzmarszczkowych, które warto stosować w trakcie wykonywania masażu.

Kremy i maseczki

W codzienną pielęgnację cery warto włączyć kremy oraz sera zawierające takie składniki, jak retinol, kwas hialuronowy czy witaminę C, które działają przeciwzmarszczkowo, likwidują wolne rodniki i rozświetlają skórę. Regularne stosowanie tych preparatów wpłynie korzystnie oczywiście nie tylko na napięcie skóry pomiędzy brwiami, ale na całej twarzy. Dodatkowo, kilka razy w tygodniu po dokładnym oczyszczeniu cery warto zaaplikować maseczkę wykonaną z naturalnych składników (np. jogurt, oliwa z oliwek, ryż). Warto także sięgnąć po gotowy preparat z półki z dermokosmetykami.

Okulary przeciwsłoneczne i… zbadanie wzroku

Na powstawanie lwiej zmarszczki szczególny wpływ ma kurczenie się mięśnia zlokalizowanego pomiędzy brwiami. Najczęściej dochodzi do tego w silnych emocjach bądź podczas mrużenia oczu w ochronie przed słońcem oraz celem chwilowego wyostrzenia wzroku, aby dostrzec oddalony obiekt. Tak, jak emocje można postarać się kontrolować, tak w kolejnych przypadkach pomocne okażą się okulary – przeciwsłoneczne i korekcyjne. Okulary z odpowiednimi filtrami ochronią nie tylko przed powstawaniem lwiej zmarszczki, ale także tzw. kurzych łapek. Jeżeli natomiast bez mrużenia oczu dostrzeżenie oddalonych obiektów jest dla nas nieosiągalne, warto udać się do okulisty i zbadać wzrok, a tym samym zadziałać profilaktycznie w kierunku zapobiegania powstawaniu lwiej zmarszczki.

Nawodnienie i zdrowe nawyki

Wszelkie działania mające na celu uniknięcie lub zmniejszenie powstawania zmarszczek warto uzupełnić o nawilżenie skóry od wewnątrz. Chodzi zatem o spożywanie odpowiednich ilości wody, która wpływa korzystnie na stan naskórka. Niezwykle ważne w tym kontekście jest także powstrzymanie się od palenia papierosów. Powodują one przyspieszone starzenie się skóry, jej odwodnienie oraz nadają cerze szary, niezdrowy koloryt. Świetnym sposobem na profilaktykę powstawania lwiej zmarszczki jest także spanie na plecach. Pozycja boczna na skutek działania siły grawitacji sprzyja powstawaniu bruzd między brwiami.

Kobieta która wyleczyła lwią zmarszczkę domowym sposobem

Lwia zmarszczka – co proponuje medycyna estetyczna?

Zdarza się, że pomimo stosowania samodzielnych zabiegów oraz wdrożenia działań profilaktycznych, lwia zmarszczka pogłębia się tworząc na twarzy defekt estetyczny. Korekcja zmarszczek, szczególnie tych zaawansowanych, ma największy stopień skuteczności jeśli jest wykonywana profesjonalnie, najlepiej w klinice medycyny estetycznej. Plan niwelowania lwiej zmarszczki układa wówczas specjalista, który bada stan skóry, dobiera zabiegi i preparaty. Ocenia ewentualne przeciwwskazania, a także stara się rozwiać wszelkie wątpliwości pacjenta. Z tych względów tak ważna jest na wstępie konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Jak pozbyć się lwiej zmarszczki za pomocą profesjonalnych zabiegów? W zależności od stanu cery i głębokości bruzd lekarz zaproponuje odpowiedni zabieg.

Botoks, czyli korekcję zmarszczki toksyną botulinową

Jeden z najpopularniejszych zabiegów w korekcji zmarszczek mimicznych, a więc właśnie lwiej zmarszczki, czy choćby kurzych łapek. Toksyna botulinowa wstrzykiwana przez lekarza specjalistę ma za zadanie częściową dezaktywację mięśnia odpowiadającego za powstawanie bruzd mimicznych. Dla uzyskania delikatniejszych, bardziej subtelnych efektów stosuje się obecnie baby botoks, czyli podskórną aplikację zredukowanej ilości toksyny za pomocą bardzo małych igiełek. Pierwsze efekty zabiegu z użyciem botoksu widoczne są już po 2-3 dniach od jego wykonania, natomiast na pełen rezultat trzeba poczekać około 10 do 14 dni. Co ważne, dezaktywacja mięśnia odpowiedzialnego za powstawanie lwiej zmarszczki utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Po tym czasie warto udać się na kolejną konsultację celem ewentualnego powtórzenia zabiegu;

Kwas hialuronowy

Metoda dająca właściwie natychmiastowe efekty. Polega na podskórnym podaniu w miejsce powstawania lwiej zmarszczki kwasu hialuronowego, który wypełnia bruzdę. Co ważne, korekcja zmarszczek kwasem hialuronowym daje niezwykle naturalny i dyskretny efekt, przy zachowaniu bardzo dużej skuteczności. Zabieg jest właściwie bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji. Warto go powtarzać w zależności od potrzeb po uprzedniej konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej;

Korekcję zmarszczki generatorem plazmy

Założeniem zabiegu jest wykorzystanie naturalnych właściwości skóry do regeneracji. Plasma działa na zasadzie czynnika generującego ten proces poprzez wykonanie kilkuset mikrouszkodzeń termicznych na skórze. Zabieg ten pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność, gęstość i napięcie skóry. Procedura z użyciem urządzenia jest niezwykle precyzyjna i doskonale sprawdza się w usuwaniu drobnych zmarszczek. W związku z naturalnym procesem gojenia się powstałych w okolicach bruzdy mikrouszkodzeń, czas trwania rekonwalescencji po zabiegu szacuje się na 7 do 14 dni. Czas potrzebny do wykonania jednej procedury to ok. 60 minut, a pierwsze jej efekty pojawiają się już po 14 dniach. Na pełen rezultat korekcji lwiej zmarszczki trzeba poczekać do 3 miesięcy. Należy wykonać od 1 do 3 zabiegów w serii;

Mezoterapię wypełniającą Lift Booster

Zabieg dedykowany bardziej dojrzałym cerom. Oprócz dyskretnego efektu wypełnienia zmarszczek, doskonale odżywia i regeneruje skórę. Zabieg Liftbooster polega na zastosowaniu multiwitaminowej mezoterapii NCTF HA 135 w połączeniu ze stabilizowanym kwasem hialuronowym Fine Lines. Warto wiedzieć, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co zdecydowanie poprawia komfort pacjenta. Efekt mezoterapii jest natychmiastowy, a czas rekonwalescencji po zabiegu to 1 do 2 dni. Dla uzyskania pożądanych rezultatów i przedłużenia ich trwałości zaleca się wykonanie 3 zabiegów w serii.

Samodzielne czy profesjonalne zabiegi na lwią zmarszczkę – co wybrać?

To, jak pozbyć się lwiej zmarszczki determinowane jest przez stopień zaawansowania i głębokość tworzących ją bruzd. Im wcześniej podjęte zostaną działania profilaktyczne, tym później będzie trzeba skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Jeżeli zatem lwia

To, jak pozbyć się lwiej zmarszczki determinowane jest przez stopień zaawansowania i głębokość tworzących ją bruzd. Im wcześniej podejmiemy działania profilaktyczne i im bardziej regularne one będą, tym lepsze będą efekty. Jeżeli zatem lwia zmarszczka znajduje się na wczesnym etapie powstawania, do jej zniwelowania wystarczą masaże twarzy. Warto facefitness oraz jogę twarzy łączyć z regularnym i sumiennym stosowaniem kremów oraz innych preparatów o właściwościach przeciwzmarszczkowych.

Samodzielne zabiegi nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Czasem lwia zmarszczka znajduje się już na takim etapie zaawansowania, że usunięcie jej dermokosmetykami nie jest możliwe. Wówczas warto rozważyć wizytę u lekarza medycyny estetycznej. Zbada on o stan cery, głębokość bruzd i dobierze odpowiednie zabiegi oraz preparaty. Tym niemniej warto pamiętać, że w walce ze zmarszczkami kluczowa jest odpowiednia profilaktyka.