Przebarwienia po ciąży – jak usunąć?

Przebarwienia po ciąży - jak usunąć?

Ciąża to dla wielu kobiet ekscytujący czas oczekiwania. Ciało przyszłej mamy podlega wielu przemianom, z których większość normuje się w kilka miesięcy po rozwiązaniu. Zdarza się jednak, że niektóre procesy zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety pozostawiają po sobie pewne niechciane konsekwencje. Jedną z takich “pamiątek” mogą być przebarwienia po ciąży. Jaki jest mechanizm ich powstawania? Jak je usunąć domowymi sposobami, a kiedy warto udać się do kliniki medycyny estetycznej? Czy przebarwieniom po ciąży można zapobiegać? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Przebarwienia po ciąży – dlaczego powstają?

Główną przyczyną wszelkich zmian zachodzących w ciele przyszłej matki, są zachwiania w gospodarce hormonalnej. Szczególnie wysokie jest wówczas stężenie estrogenów, które z kolei wpływają na wzmożoną pracę melanocytów, a więc komórek wytwarzających w skórze barwnik – melaninę. W związku z tym, wystawione na ekspozycję słoneczną części ciała (najczęściej twarz) narażone są na powstawanie zmian barwnikowych, czyli tzw. przebarwień. W tym kontekście u kobiet ciężarnych najczęściej pojawia się ostuda, a więc nagromadzenie barwnika po obu stronach twarzy w okolicach ust, podbródka, na czole oraz na skroniach. Pocieszającym jest fakt, że ostuda najczęściej samoczynnie blaknie w kilkanaście tygodni po porodzie. Zdarza się jednak niestety, szczególnie u kobiet podatnych na powstawanie tego typu defektów estetycznych, że zmiany barwnikowe pozostają na skórze jeszcze przez długi czas po zakończeniu ciąży.

Ważnym jest fakt, że przebarwienia po ciąży nie w każdym przypadku mają podobny charakter. Niektóre z nich są bardziej rozproszone np. piegi, inne poprzez nagromadzenie szczególnie reaktywnych melanocytów na jednym obszarze, tworzą rozległe plamy. Dodatkowo przebarwienia różnią się intensywnością koloru oraz położeniem w warstwie naskórka. Oznacza to, że niektóre z nich łatwiej usunąć i proces rozjaśniania zmian barwnikowych będzie trwał zdecydowanie krócej. W przypadku ciemniejszych i bardziej rozległych przebarwień konieczne może się okazać skorzystanie z profesjonalnych metod oferowanych przez medycynę estetyczną. Najważniejsze, aby pamiętać, że do usuwania przebarwień po ciąży należy przystąpić dopiero po porodzie i po zaprzestaniu karmienia piersią, gdyż substancje aktywne wykorzystywane najczęściej do usuwania zmian barwnikowych, mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Jak usunąć przebarwienia po ciąży domowymi sposobami?

Przebarwienia po ciąży, szczególnie te o dużym nasileniu, często wymagają od młodej mamy podjęcia określonych kroków celem ich usunięcia. Zazwyczaj pierwsze próby rozjaśnienia zmian barwnikowych, kobiety nimi dotknięte podejmują na własną rękę i za pomocą preparatów dla nich dostępnych. Tym niemniej warto przed aplikacją jakichkolwiek składników aktywnych skonsultować się z lekarzem dermatologiem celem zdiagnozowania stopnia zaawansowania przebarwień i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do stosowania określonych preparatów. Do najpopularniejszych substancji stosowanych w domowej pielęgnacji skóry z przebarwieniami powierzchownymi należy retinol, a więc czysta postać witaminy A. Zatem jak usunąć przebarwienia po ciąży?

  • stosować kremy i sera z odpowiednim stężeniem retinolu – jeżeli zmiany barwnikowe powstałe w naskórku nie są szczególnie rozległe lub głęboko umiejscowione, warto włączyć do pielęgnacyjnej rutyny kremy i sera z witaminą A oraz delikatnymi kwasami, np. kwasem azelainowym, kojowym, mlekowym, czy glikolowym, który dodatkowo złuszcza i regeneruje skórę. W terapii kremami z witaminą A bardzo ważna jest systematyczność i wytrwałość, które zwrócą się jednak w postaci skóry mniej reaktywnej na promienie słoneczne. Preparaty te mają bowiem działanie hamujące aktywność melanocytów. Trzeba pamięć, że w trakcie stosowania preparatów z kwasami lub/i retinolem należy stosować wyższą niż zazwyczaj ochronę przeciwsłoneczną, aby nie dopuścić do powstania kolejnych przebarwień;
  • nakładać maseczki rozjaśniające – przebarwienia o mniej nasilonej intensywności można także zniwelować stosując regularnie maseczki zawierające naturalne składniki, takie jak cytryna, kurkuma czy rumianek. Stanowią one doskonałe uzupełnienie pielęgnacji kremami i serami z witaminą A, a także dbają o ogólną kondycję cery dzięki obecności antyoksydantów dezaktywujących wolne rodniki. Przepisy na samodzielne wykonanie maseczek dostępne są szeroko w internecie, ale można skorzystać także z gotowych produktów oferowanych przez marki apteczne i drogeryjne;
  • poddawać skórę peelingom rozjaśniającym – niezwykle pomocne w pielęgnacji niwelującej przebarwienia po ciąży mogą okazać się odpowiednio dobrane do rodzaju cery peelingi. Szczególnie polecane są te enzymatyczne z dodatkiem substancji aktywnych o właściwościach wybielających. Peeling ma za zadanie nie tylko złuszczyć starą warstwę naskórka, ale także sprawić, że kremy, sera czy maseczki będą miały szansę na głębszą i tym samym bardziej skuteczną penetrację skóry.

Usuwanie przebarwień po ciąży z pomocą medycyny estetycznej

W zależności od indywidualnych predyspozycji skóry, kobieta może borykać się z przebarwieniami po ciąży jeszcze przez wiele lat po porodzie. Może się bowiem okazać, że zmiany barwnikowe umiejscowione są w głębokich warstwach naskórka, a przebarwienia są bardzo rozległe i tworzą na skórze nieestetyczne plamy. W takim przypadku ogólnodostępne kremy wybielające, czy też domowe sposoby walki z tym defektem, będą najprawdopodobniej nieskuteczne lub niewystarczająco skuteczne, powodując jedynie nieznaczne rozjaśnienie przebarwień. Wówczas warto poszukać profesjonalnej pomocy w klinice medycyny estetycznej. Należy także pamiętać, że im wcześniej zostaną zastosowane zabiegi, tym większa szansa na szybsze pozbycie się problemu. Oczywiście można się im poddać dopiero po porodzie i okresie połogu. Pierwszym krokiem na drodze do zdiagnozowania skóry i ustalenia planu terapii jest jednak zawsze konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej.

Profesjonalne zabiegi przeznaczone są oczywiście nie tylko dla tych pacjentek, które borykają się z niezwykle rozległymi przebarwieniami. Może się bowiem zdarzyć, że są to pojedyncze, ale głęboko usytuowane zmiany, które wymagają specjalistycznych metod. Jedną z nich jest peeling medyczny na punktowe przebarwienia. Zabieg o nazwie Melanoplus opiera się na chemicznym, intensywnym wybielaniu zmian pigmentacyjnych. Przeznaczony jest on dla skóry z hiperpigmentacją, przebarwieniami posłonecznymi oraz nierównym kolorytem cery. Można go wykonywać na wszystkich obszarach ciała, jednak najczęściej stosuje się go na twarzy, szyi i dekolcie. Co ważne, zabieg jest bezbolesny, a pierwsze efekty widoczne są już po drugiej aplikacji preparatu. Skutki zabiegu w postaci zaróżowienia skóry i jej łuszczenia ustępują zazwyczaj przez 14 do 28 dni po wykonaniu procedury. Konieczna jest wówczas aplikacja bardzo wysokiego filtra przeciwsłonecznego.

Najskuteczniejszą i przez to najbardziej popularną obecnie metodą profesjonalnego usuwania przebarwień, jest kuracja depigmentacyjna. Działanie tej procedury jest wielotorowe, gdyż oprócz niwelowania przebarwień posłonecznych, piegów czy melasmy, dodatkowo rozświetla on skórę i spłyca drobne zmarszczki. W skład preparatu aplikowanego podczas zabiegu wchodzą substancje, których zadaniem jest hamowanie aktywności tyrozynazy, a więc enzymu odpowiadającego za produkcję melaniny. W preparacie znajdują się także witaminy A i C zmniejszające stres oksydacyjny, a także kwasy kojowy i azelainowy, które zamieniają pigment ciemny w jasny. Zabieg jest bezbolesny, a pierwsze efekty widoczne są około 30 dni od jego wykonania. Składa się on z dwóch etapów, z których pierwszy to konsultacja lekarska i nałożenie specjalnej maski, a drugi to pielęgnacja w domu kremem.

Wciąż bardzo popularnym, choć nieco bardziej inwazyjnym sposobem na specjalistyczną walkę ze zmianami pigmentacyjnymi, jest laserowe usuwanie przebarwień. Specjaliści zalecają często laseroterapię w usuwaniu ostudy, przebarwień posłonecznych oraz plam wątrobowych. Dzięki działaniu lasera, przebarwienia zyskują czasowo ciemniejszą barwę, by następnie stopniowo się złuszczać. Pełen efekt zabiegu laserem można uzyskać po około 30 dniach od jego wykonania.

Przebarwienia po ciąży – kiedy zgłosić się do profesjonalisty?

Usuwanie przebarwień po ciąży warto od samego początku tego procesu skonsultować z lekarzem dermatologiem. Tylko specjalista będzie potrafił bowiem zdiagnozować stopień zaawansowania zmian pigmentacyjnych, głębokość ich osadzenia w naskórku i ocenić, czy do ich zniwelowania wystarczą ogólnodostępne metody, czy konieczna będzie wizyta w klinice medycyny estetycznej. Profesjonalnym zabiegom usuwania przebarwień warto poddać się w przypadku dużego zaawansowania tego problemu lub wówczas, kiedy podejmowane samodzielnie zabiegi nie przynoszą od dłuższego czasu rezultatu. Medycyna estetyczna jest także dla tych osób, które borykają się nawet z niewielkimi przebarwieniami, ale chcą na nie zadziałać szybko i skutecznie.

Czy można zapobiec powstawaniu przebarwień po ciąży?

Profilaktyka przebarwień po ciąży, która może zapobiec konieczności poszukiwania metod ich usuwania, jest niezwykle ważna. Warto, aby przyszła mama znała swoją skórę i jej podatność na występowanie zmian pigmentacyjnych oraz miała świadomość tego, że zmieniona gospodarka hormonalna w ciąży może całkowicie odwrócić dotychczasowe predyspozycje naskórka do pojawiania się przebarwień. Unikanie ostrego słońca i przede wszystkim stosowanie wysokiego filtra SPF, powinno być rutyną pielęgnacyjną dla kobiet spodziewających się dziecka. Zabiegi te nie dają absolutnej gwarancji braku wystąpienia przebarwień po ciąży, ale zdecydowanie zmniejszają ryzyko pojawienia się rozległych, trudnych do usunięcia zmian pigmentacyjnych.