Czy botoks jest szkodliwy? Nie taki jad straszny!

czy botoks jest szkodliwy

Czy botoks jest szkodliwy? Nazwa botoks jest handlową nazwą toksyny botulinowej. Jest to preparat bezpieczny dla naszego organizmu. Używany jest w profilaktyce przeciwstarzeniowej, w celu wygładzenia i odświeżenia rys twarzy.

Toksyna botulinowa – co to właściwie jest?

Laseczka jadu kiełbasianego straszy nas od wielu pokoleń swoimi trującymi właściwościami. Nie bez powodu, jest to jedna z najsilniejszych trucizn przewodu pokarmowego. Za jej produkcję odpowiedzialne są bakterie beztlenowe Clostridium botulinus. By wywołać objawy zatrucia u człowieka wystarczy już 0,001 µg jadu na kilogram masy ciała. Zatrucie może nastąpić po spożyciu zepsutej konserwy jarzynowej, mięsnej czy rybnej. Jad kiełbasiany czyli toksyna botulinowa, dostając się z pożywieniem do jelita cienkiego przenika przez jego błonę śluzową i dostaje się do krwi. Prowadzi to do porażenia układu oddechowego.

Skoro jad kiełbasiany jest tak silną trucizną to dlaczego jest powszechnie używany w medycynie estetycznej? Odpowiedź jest prosta: jedynym warunkiem szkodliwego działania jadu kiełbasianego jest jego spożycie.

Czy botoks jest szkodliwy?

Nazwa botoks jest handlową nazwą toksyny botulinowej. Jest to preparat bezpieczny dla naszego organizmu. Używany jest w profilaktyce przeciwstarzeniowej, w celu wygładzenia i odświeżenia rys twarzy. Młoda skóra twarzy jest bardzo jędrna i sprężysta, bardzo dobrze radzi sobie z wszelkimi odkształceniami. W miarę upływu czasu włókna kolagenowe podtrzymujące skórę są coraz mniej elastyczne i na twarzy pojawiają się zmarszczki mimiczne np. kurze łapki, lwia zmarszczka, czy tzw. zmarszczki palacza. Podany w „problematyczne” miejsce rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek (blokuje impulsy nerwowe, które przestają się kurczyć), dając efekt zmiękczenia rysów twarzy. Więcej informacji w artykule pt. Co to jest botoks?

Toksyna botulinowa nie powoduje zmian nieodwracalnych, po pewnym czasie rozpuszcza się, wraca przewodnictwo mięśniowo – nerwowe, na twarzy znowu pojawi się nasza zmarszczka, ale nieco płytsza. Dlatego zabiegi trzeba powtarzać w odstępach od 3 do 6 miesięcy, w zależności od kondycji skóry, wieku pacjentki czy temperatury na zewnątrz (im cieplej tym preparat wchłania się szybciej).

Czy zabieg jest bezpieczny?

Zabieg BEZWZGLĘDNIE musi być przeprowadzony przez lekarza specjalistę, który zbada stan naszej skóry, wykluczy przeciwskazania, określi wiek dermatologiczny, sprawdzi jak działają nasze mięśnie i zadecyduje, w które punkty na naszej twarzy powinien być podany preparat.

Czy to boli?

Zabiegi podawania toksyny botulinowej nie są bolesne, możemy je porównać do ukłuć przy pobieraniu krwi. Preparat podawany jest cieniutką igłą, a cała procedura trwa do 30 minut. Efekt jest widoczny maksymalnie po 14 dniach. Tyle czasu potrzeba by toksyna botulinowa podziała na nerwy i unieruchomiła wybrane mięśnie. Po zabiegu przez kilka godzin nie możemy się kłaść, schylać czy masować twarzy. Przez 24 godziny nie możemy też korzystać z sauny, solarium, uprawiać sportu czy też lotać samolotem.

Przeciwskazaniami do zabiegu są między innymi: zakażenia i nowotwory skóry, czynna opryszczka, przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, ciąża i karmienie piersią.

Czy wiesz, że botoks jest lekiem?

Po raz pierwszy toksyny botulinowej użyto ponad 40 lat temu w celu leczenia zeza. Jego przeciwzmarszczkowe działanie odkryto przez przypadek podczas leczenia porażenia twarzy. Botoks znajduje także zastosowanie w neurologii, między innymi w leczeniu dystonii, stwardnienia rozsianego, w łagodzeniu skurczów powiek, kręczu karku oraz połowicznego kurczu twarzy. Urolodzy stosują botoks do leczenia naglącego nietrzymania moczu, a gastrolodzy przy achalazji przełyku.

Botoks swoje zastosowanie znajduje także w leczeniu nadpotliwości, blokując przewodnictwo nerwowo-gruczołowe, zatrzymuje produkcję potu.

Zgrzytasz we śnie zębami? Tu tez przychodzi z pomocą toksyna botulinowa. Leczenie bruksizmu czyli mimowolnej i nadmiernej aktywności mięśni żwaczy, odbywa się poprzez wstrzyknięcie w mięśnie skroniowe i żwaczy preparatu z botoksem. Osłabia to siłę pracy mięśni policzkowych i uporczywe zgrzytanie zębami ustaje.

Zabiegi z użyciem botoksu są najbardziej skutecznymi procedurami zwalczającym zmarszczki mimiczne. Efekt jest bardzo szybki i prawie bezbolesny. Jest też całkowicie bezpieczny, o ile udamy się do sprawdzonego gabinetu oraz doświadczonego lekarza.

Wahasz się? Zapraszamy do naszej kliniki na bezpłatne konsultacje ze specjalistą, który rozwieje Twoje wszelkie obawy oraz dobierze odpowiednie leczenie.